Yeni işiniz bulut bilişim sektöründe olabilir

Yeni işiniz bulut bilişim sektöründe olabilir

Bulut bilişim kavramı internet servisleriyle beraber giderek daha fazla hayatımıza giriyor, bu alandaki iş fırsatlarının artacağını gösteren yeni araştırmalar da bir bir karşımıza çıkıyor. Bu kez SAP ve Sand Hill Group bulut bilişimin gelecekteki yeri hakkında fikir veren bir araştırma yayınladı.

Araştırmaya göre 2010 yılında 11 farklı bulut bilişim çözümü sadece ABD'de 80 bin kişilik bir iş hacmi doğurmuş. Bu alanla ilişkili yan iş fırsatlarındaki artış ise  tüm teknoloji sektöründeki artışı 5'e katlamış. ABD'de 2017'ye kadar bulut bilişim üzerine çalışacak kişi sayısının 472 bini bulması bekleniyor.

Bulut bilişimi tercih sebebi yapan iki önemli nokta var. Biri şirketlere daha fazla kazandıracak olması, diğeri ise tasarruf.

Bulut bilişimde iş fırsatları

Önümüzdeki 5 yılda şirketlerin bulut bilişim çözümleri sayesinde yılda 20 milyar dolar kazanacağı, 5 yılın tamamındaysa yeni yatırımlara sevkedebilecekleri toplam 625 milyar dolarlık bir tasarruf sağlayacakları raporda yer alıyor. Bu konuda öne çıkan iki isim de IBM ve Microsoft oluyor.

Bu yükseliş yatırımcıların da ilgisini çekiyor ve 30 milyar dolar gibi bir paranın yatırımcılar üzerinden bulut bilişim sahasına yatırılacağı öngörülüyor. Yani bu alanda öne çıkacak başarılı girişimlerin yatırımcıları şimdiden hazır gibi görünüyor.

Dün düzenlediğimiz Webrazzi Dijital'12 konferansında Google Türkiye Ülke Müdürü Bülent Hiçsönmez'in üzerinde durduğu önemli bir noktalardan biri buydu. Bulut bilişimi tek ve sadece donanımsal bir kavram olarak algılamak, bilginin erişilebilirliği için önümüze gelen yeni bir dönemin farkına varmamak olur.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.