IT sektöründeki nitelikli işgücü krizinde söz sizde [Anket]
Genel

IT sektöründeki nitelikli işgücü krizinde söz sizde [Anket]

Konuk yazar olarak Webrazzi'de 'IT'de nitelikli işgücü krizi ve çözümü' başlıklı bir yazı yazan Enuygun.com CEO'su Çağlar Erol'un bu yazısı yazılımcı ve tasarımcılar arasında büyük yankı uyandırdı. Bir araya toplasak kitap olacak diyebileceğimiz uzunlukta ve içerikte yorumlar geldi. Biraz zamanınız varsa yorumlara göz atmanızı öneriyoruz.

Yorumlar birçok farklı alt başlıkta toplanabilir. Ancak tek bir gerçeğin olduğunu söyleyebiliriz. O da; Türkiye'deki girişimcilik ekosistemin kanayan yarasının tasarımcı ve yazılımcı işgücünün durumu ve şirket yöneticilerinin bu konuya yaklaşımı.

Sektördeki işgücünün sorunlarını daha iyi anlayabilmek için bir anket yayımlama kararı aldık. Anket yardımıyla yazılım ve tasarımcı işgücü hakkında veriler topladıktan sonra bir haber olarak sizlerle paylaşacağız. Topladığımız verileri anonim yani isimsiz olarak paylaşacağımızı vurgulamak istiyoruz.

Güncelleme: Anketimiz sonlanmıştır, çıkan sonuçları sizlerle kısa süre içerisinde paylaşacağız.

Yorumlar (31)
 1. Ayhan Baris Ayhan Baris

  sonuclari tarafsiz bir şekilde yayınlamanızı bekliyoruz.

 2. Alp Yener Alp Yener

  Türkiye'de bilişim sektörü hala emekliyor galiba. Zira insanlar telefonlara, çeşitli mobil cihazlara tonlarca para gömereken. onların üzerinde çalışan yazılımlara 5 veya 10 TL paa vermeyi gereksiz görüyorlar.

  Bu işte aynen 1990'ların başındaki kopya yazılım kullanma hikayesine döndü.

  Allah sonumuzu hayır etsin.

 3. Sektördeki nitelikli işgücü sıkıntısının sebebi bitmeyen mesailer ve düşük ücretlerdir(özellikle yeni mezunlara). Hem düşük ücretler verip uzun saatler çalıştırıp hem de kaliteli eleman alamazsınız. İTÜ'den, Boğaziçi'nden ODTÜ'den yeni mezun kaç kişi başlangıç olarak internet sektöründe çalışıyor?

  NOT: IT sektörü denmiş ama IT sektöründe kaliteli işgücü hiç az değil. Çağlar Bey internet sektörünü göz önüne alarak böyle bir gerçekten bahsetmiş. Maalesef web yazılımcıları ve web tasarımcıları arasında kaliteli mezunlar işe alınamadığı ve yetiştirilmediği için böyle bir problem var..

  1. Bence bu konuda bir sıkıntı var NOT 'unuza istinaden. Piyasada Aktif scripting dillerini öğreten hangi okul var? .NET dışında "Microsoft ile yapılan anlaşmalar yüzünden" hiçbir üniversitede veya okulda PHP/PERL vs. alternatif diller öğretilmiyor.. Öğretecek kapasite de öğretmen ve müfredatın da olmadığı aşikar. Bundan dolayı piyasada okul ön planda değilde yapılmış olan projeler ön plana çıkartılmalıdır. Yada eğitim sisteminin geliştirilmesi/değiştirilmesi..

 4. Suleyman Melikoglu Suleyman Melikoglu

  cikacak sonuclari merak ediyorum. anketteki secenekleri checkbox seklinde yapmaniz daha iyi olurdu.

 5. Fatih Kumrulu Fatih Kumrulu

  5 yıl önce Arda Bey'in yazdığı bir yazı geldi aklıma. 5 yıldan beri sektörde hiçbir şeyin değişmemiş olmasını görmek gerçekten çok üzücü.

  5 yıl önceki yazı https://webrazzi.com/2007/11/13/yazilim-alaninda-insan-kaynagi-kitligi/

 6. Roy Enjoy Roy Enjoy

  anketi yurtdisindan doldurdum, cok alakasiz bi veri oldum sahsen. "yurt disinda misiniz?" diye sorsaydi keske.

 7. Maalesef kapsamlı düşünmeden hazırlanmış bir anket, muhtemelen yazılımla ilgili olmayan birileri hazırlamış :) Örneğin uzmanlık alanı, yazılımın yazıldığı donanım parçasına göre gruplandırılmaz, fonksiyona göre yazmalıydınız: Proje Yöneticisi, Yazılım Mimarı, Geliştirici, gibi. Aynı zamanda sorulara verdiğiniz cevaplar da birbiriyle uyumsuz, şöyle ki: Şu ana kadar kaç iş değiştirdiniz sorusunda en düşük seçenek 2 (ne yani 0 veya 1 olamaz mı), bir sonraki soru ise ne kadar zamandır aynı şirkette çalışıyorsunuz, ilk seçeneği 1 yıldan az. Soruları bir bütünlük ve anlam içerisinde tasarlamadığınız sürece anketten çıktığını düşüneceğiniz sonuç da çok anlamlı olmayacaktır.

 8. Ahmet Yetik Ahmet Yetik

  Para tek başına motivasyon aracı değildir ve coderler ile anlaşmak, çalışmak zordur. Türkiye deki şirketler önce bunu öğrenmeli.

  Bir takım talihsizlikler (şirketlerin iflası vs. vs.) sonucu sık iş değiştiren ve adı "g..tü dikiş tutmayan" 'a çıkan benim gibi yüzlercesi var bu sektörde. 10 yılda 7 civarı iş değiştirdim.

  Hem backend, hem de front end te öttürürüm (aktif olarak 4 ten fazla dil kullanıyorum vs. vs.) ama aldığım maaş 3 bin 250 TL, calışma saati 09 - 18, ssk 2 bin TL den gösteriliyor. Yemek ticketi ... Cumartesi yok. Bayram vs. yok. Eve iş götürmek yok. Şu an aktif olarak kullandığım dil ise, sene olmuş 2012 ama ne yazık ki PASCAL! Ve maaşımı yetersiz buluyorum. Çünkü IPHONE kodlanacak hemen bana gelirler, mobile yazılacak bana gelirler, site yapılacak bana gelirler. Front End css veya html işi olur bana gelirler. Benden başka 15 kişilik ekipte herşeyi kodlayan, deneyimli coder yok ama maaşa bakın. Siz ce çok mu maymun iştahlıyım? Şükretmem mi gerekiyor? Sorun bende mi?

  1. Pascalcı arkadaş sanırım geşitirme ortamınız Delphi, Turbo Pascal değildir artık sanırım bu devirde:)

   Bu bilgiden faydalanarak sanırım netsis projelerinde kullanılıyor hala Delphi ortamı?

   Aldığınız ücret Bursa gibi bir yer ise fena sayılmaz da denebilir ki sanırım Bursadasınız?

   Konya gibi şehirlerde de aktif Delphiciler var diye biliyorum.

   Sorun sizde sayılmaz, ama bu bilgiler ile artık kendi projeleriniz ve işlerinize odaklanmanızın vakti gelmiş olmalı!

   1. Ahmet Yetik Ahmet Yetik

    Hayır, İstanbuldayım. 31 yaşındayım. Evli, çocuklu ve iktisat okumuş. 10 senedir kod yazan bir adamım. Geliştirme ortamı o kadar iğrenç ki ne siz sorun ne ben söyleyeyim. Yeniden soruyorum; Çok mu maymun iştahlıyım? Şükretmem mi gerekiyor? Sorun bende mi? Maaşım yaptığım iş ve deneyime göre az değil mi? (İşte alın size %100 Türkiye gerçeği)

  2. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   10 yıllık tecrubeniz var, iphone a uygulama yazabiliyorum, arayüz tasarımı yapabiliyorum diyorsunuz ve 3.250... Bu maaşı kabul ediyor olmanızın tek nedeni yaptığınız işin size yeni bir şeyler öğretiyor olması olabilir. Eğer ben şirkette öğrenen değil öğreten konumundayım diyorsanız bence artık kendi işinizi kurmanızın ya da istifa etmenin zamanı gelmiş de geçiyor.

  3. Melih Korkmaz Melih Korkmaz

   Bence maaşınız düşük. Yazılım içinde yanlış alana yönlenmiş olma ihtimaliniz var mı. 4 dil biliyorum diyorsunuz ben ancak 2 dilde proje çıkarabilirim. 5 yıllık deneyimim var. Haftasonları çalışmıyorum. 9-18 çalışıyorum nerdeyse hiç mesaiye kalmıyorum. Bundan önce çalıştığım yerde de şartlar aynı şekildeydi. Ve maaş konusuna gelirsek, durumum sizden daha iyi görünüyor. Tabi artı özel sağlık sigortası, sigortanın maaş üzerinde yatması vs gibi imkanlarda mevcut. Bence maymun iştahlı değilsiniz. Kendinize ve bilginize güveniyorsanız, yeni bir iş arayabilirsiniz. Yani bu benim düşüncem tabi. Piyasada çalışan arkadaşlarımla ve kendi deneyimim ve bilgimle kıyasladığımda daha çok şey hakediyor görünüyorsunuz. Tabi burda üretkenlik, performans, proje geliştirme şekli vs vs gibi yan etkiler de vardır. Saygılar.

   1. Ahmet Yetik Ahmet Yetik

    Sorumluluklar fazla olunca. Evlilik vb. gibi. Kolayca yer değiştirme imkanı olmuyor. (Kendiniz dışında şeyleri de düşünmek zorunda kalıyorsunuz) Onun dışında mülakata gidip de giremeyeceğim iş yoktur şükür.

    İşin aslı biraz daha vakit geçirip kendi imparatorluğumu kurmanın vakti geldiğine inanıyorum ben de.

 9. Can Erdoğan Can Erdoğan

  Çağlar Beyin yazısının üzerine hızlıca hazırlanmış sorular ve cevaplar ancak biraz düzeltilmeli.

  Birden fazla seçenek seçilebilir olmalı bir çok soruda ve örneğin en son soruya "Hali hazırda kendi işini kurmuş kişiler nasıl cevap vermeli?" vb. düzeltmeler yapılabilir.

  Ancak yinede hızlı bir araştırma sonucu olarak tüm sektörün merakla beklediği (çoğu cevap tahmin ediliyor olsa da) güzel sorular.

 10. Türkiye'de yazılım ve tasarım konusunda bir çok uzman bulunduğunu düşünüyorum, fikrimce talep edilen ücret/önerilen ücret dengesinde bir sorun ortaya çıkıyor. Ayrıca Alper Bey'e katılıyorum. Herkes deneyimli uzman ninja programcı/tasarımcı arıyor fakat bir çok firmanın kapıları yeni mezunlara kapalı. Firmaların bu konuda biraz daha farklı hareket etmesi gerektiğini düşünüyorum.

 11. Turkiye web gelistiriciler, kodcu isgucunden sikinti cekiyor ise ( ki oyle degildir muhtemelen) baska asya ulkeleri neleer cekmiyor.

  Rocket Internet'in Turkiye'den cekilmesinin nedeni turk girisimcilerin yerel pazara hakim olmasi diye yorumluyorum.

 12. Fatih Sezer Fatih Sezer

  Uzman birçok arkadaş var ama şu olayı gözden kaçırıyorsunuz. Büyük piyasa İstanbul'da ama örneğin İzmir de birçok iyi ve uzaman arkadaş var ama istanbul'u kalabalıktan trafikten vs.. birçok sebebten tercih etmiyorlar az alırım rahat yaşarım derdindeler. İstanbuldaki girişimler İzmir v.b. illerde ofis açtıkları takdirde eminim aradıkları birçok uzman arkadaşa sahip olabilecekler.

 13. Bilgisayar mühendisliği mezunu, Boğaziçi masterlı uluslararası düzeyde kurumsal bir firmada yazılımcı olarak çalışıyorum. 14 aylık iş deneyimim var. Bu niteliklerde TR de aldığım para Net 2300 TL + Sigorta + Yemek. Amerika da bir süre çalışma fırsatım olmuştu ve bu niteliklerde Amerikada çalışıyor olsaydım yıllık en az 60.000 $ kazanıyor olurdum (ki bu gerçekten minimum rakam). Bazı şeylerden şikayet etmeden önce bu ülkede yazılımcılara ne kadar değer verildiğini ve hangi şartlarda çalıştırıldığımızı da söylemeniz gerekmekte.

  1. Ahmet Yetik Ahmet Yetik

   Türkiyede yeni mezunlara ya da deneyimsiz elemanlara "size iş öğretiyoruz" diyerek çok fazla eziyorlar. (kastım maaş olarak ezmek). Sizin gibi çok fazla newbie ya da junior tanıdığım var ve maaşları 1500 TL civarında. Özür dilerim, sözüm yanlış anlaşılmasın ama maaşınız bir çok yeni arkadaşa göre yine de iyi. (olması gereken bu demiyorum. sizden daha kötüleri var manasında vurgu amaçlı maaşınız iyi dedim)

 14. Hakan Özaltay Hakan Özaltay

  2011'de Bilgisayar Programcılığı'ndan mezun oldum. C#, C++, SQL, Oracle, Flash ve AS3, 3Ds Max, PHP gibi dersler gördük. Ciddi anlamda bu derslerden çok iyi notlarla bir şeyler öğrenerek mezun oldum.

  Benim yaşadığım sorun "yetişme/yetiştirilme". Aylarca İstanbul'da staj görebileceğim bir yer aradım ama bulamadım. (Mersin'de yaşıyordum.) Mezun olduktan sonra İstanbul'a geldiğimde bir e-ticaret firmasında iş buldum. Lakin oradaki iş temel düzeyde idi ve piyasa tecrübesi edinebiliyorsunuz.

  Açıkçası o kadar ders gördükten sonra daha önceden bildiğim "Photoshop bilen webtasarımcı" olarak çalışmak zoruma gidiyor.

  1. Ahmet Yetik Ahmet Yetik

   Türkiye de basit bir yerlere gelebilmek için en az 2 sene bedavaya çalışmanız gerek. Ne yazık ki bu böyle.

  2. Katılıyorum ve "nitelikli eleman yok" tezinin yanlışlığını ispatlıyor bence. Nitelikli iş yok. Kısa zamanda kendin gibi genç ve bilgili kişilerle biraraya gelip kendi işinizi kurmanızı diliyorum. İş tecrübenizin az olması sanılanın aksine bir avantaj.

 15. Yahu IT sektöründe çalışan denince neden sadece yazılım kökenli insanları anlıyorsunuz? İş Analistleri armut mu topluyor???

 16. artık sonuçları görsek ???

 17. Ben de anketin sonucunu merakla bekleyenlerdenim. Bunun dışında sizlere ağlanası durumumu kısaca özetleyeceğim. MYO Programlama mezunuyum fakat sevmem ve anlamam. Grafik ve tasarım konusunda kendimi yetiştirdim.5yıldan fazla sektördeyim. Şu an PS,DW(HTML+CSS),FL,Id,Ai,Fw,Ae,Pr ve bunların yanında Edius,FL Studio(Muzik Production),Cubase aklıma gelmeyen birkaç programı layıkıyla kullandığımı düşünüyorum (kriter olmasa da fikir vermesi açısından söylüyorum.Bir yarışma kazanmışlığım ve Smashing Magazinde yayınlanan çalışmalarım var...).Çalıştığım İşyerinde tanıtım videosu (montaj+görsel effect), masaüstü yayıncılıkta sayısız çalışma ve sayısız web sitesi, logolar, illustrasyonlar, billboard,afiş cingıl müzikleri, Tam pro olmasa da 3d Modelleme...vb aklınıza gelebilecek her şeyi yaptım ve aldığım maaş 1150TL + 140TL Sodexho ve Sigortam asgari ücret üzerinden yatırılıyor. 3 Yıldır aynı yerde çalışıyordum ve bazı ailevi durumlardan dolayı başka şehirlere gitme imkanım yoktu (Samsunda yaşıyorum). Lakin canıma tak etti ve geçen aylarda işyerime ayrılacağımı bildirdim, tabi firma sahipleri bayağı üzüldüler ! niyetim kimseyi üzmek değildi patronlarım zamanla abim oldu iyi insanlardır ama bunca zaman iş anlamında aptal yerine konmak biraz da benim salaklığım olsa gerek. Diyeceğim o ki, önce şirket yöneten insanların bilinçlenmesi ve şirketlerini doğru yönetmesi, sonrasında çalışanlar için de en iyi çalışma ortamı ve şartlar sağlanmalı... İstihdamın az oluşunun yanında toplumumuzda %70 biliç eksikliği olduğunu düşünüyorum...

  1. Şöyle ki suç sizde. Siz meslek edindiniz. Global anlamda mesleğinizi icra etmek için zaman harcadınız. Fason işlere direnmeye çalışıp gelecek içinde anlamlı işler çıkarmaya çalıştınız. Mesleğinizden başka bir meslek yapmanız mümkün değilken size bir kaç saatte anlatılacak ama sizin aklınıza yatmayacak işletmecilik bilgisine sahip insanlara biat ettiniz. Oysa onlar sizin bilgilerinizi öğrenmek için aylara ihtiyaç duyacak ve tecrübe edinmek için yıllara muhtaç olacaktı. Daha kötüsü onlar sizi kovmayı kafaya koyduğunda sizin yerinize gelecek ve belki daha ucuza çalışacak kişiyi bulmadan kesinlikle kovmayacakken, siz belki de daha düşük maaşlı bir iş bile bulmadan ayrılmayı seçtiniz.

   Suç sizde kardeşim. Kümeste kartal olsan gıdaklıyamıyor bile der geçer tavuklar.

   1. Doğru söze ne hacet ! teşekkürler. Bu nedenle yakın zamanda tüm düzenimi değiştirerek yeni bir hayat ve başarılı bir kariyer için daha profesyönel çalışan, çalışanını anlayan ve çalışanının haklarını koruyan daha iyi bir iş bulabilmek amacıyla gerekli başvurularımı yapacağım. Umarım benim gibi sıkıntı çeken herkes hakettiği maaşlar ve hakettiği ortamlarda çalışsın...

 18. Tuğçe Ergüvener Tuğçe Ergüvener

  Webrazzi

  +

  IT sektöründe işgücünün durumu anketi

  +

  Amatörce hazırlanmış eksik ve yanlışlarla bir dijital anket

  =

  Gerçekçekci bir sonuç çıkması neredeyse imkansız bir araştırma

 19. IT sektöründe çalışanların iş koşulları ve aldıkları ücretlerle ilgili bir tartışma başlığı açsanız 1000'den daha az yorum almaz ve oldukça aydınlatıcı olur. Kim ne iş yapıyor, çalışma koşulları ve şikayetler neler, hangi teknolojiler kullanılıyor? Kim hangi teknolojiler öğrenmek istiyor? Eğilim ne tarafa?...

 20. Ingenious Ingenious

  Para yoksa niş pazarda iş gücü bulamazsınız tabii.

  Önce o pamuk ellerinizi cebinize sokup IT çalışanlarına sağlam çalışma ortamları hazırlayıp iyi maaşlar ödeyeceksiniz ki sonra böyle "eleman bulamüyüük ühühühü" diye dövünüp yakınmayın.

  En son ayrıldığım firmada 600 liralık 23" monitöre çok pahalı diyip almamak için binbir takla atan patron (!) gördüğüm için kilit nokta para derim, başka da bi şey demem.