Quup.com: Yüzde yüz yerli sosyal ağ
Girişim

Quup.com: Yüzde yüz yerli sosyal ağ

Sosyal ağların yükselişi devam ediyor ama genellikle en popüler sosyal ağlar okyanusun diğer tarafından yükseliyor. Pek çok Türk girişimci bize özgü bir sosyal ağ yapmak için kolları sıvamış olsa da, aralarından öne çıkan, süreklilik sağlayan pek fazla alternatif olduğunu söylemek ne yazık ki mümkün değil.

Yerli sosyal ağ girişimlerinden hem sunduğu özellikler, hem de kullanıcının ilgisini çekebilmesi açısından öne çıkanlardan biri de Quup.com. Kişisel izlenimime göre bunun nedeni ise yola çıkarken koyulan hedefin daha gerçekçi olması.

Her sosyal ağ aslında kullanıcıların farklı bir ihtiyacını karşılayabiliyor olması nedeniyle başarılı oluyor. Facebook, Twitter, Google+, Friendfeed ve diğerlerinin çözdüğü temel sorun bu; farklı ihtiyaçları karşılıyor olmak. Quup ilk bakışta tüm bu sosyal ağların bir karışımı gibi görünüyor ama gerçekte içlerinden birine diğerlerinden çok daha fazla benziyor ve bunun da bir nedeni var…

İlker Aksu’nun başını çektiği bir ekip tarafından geliştirilen Quup.com’un ilk kez duyurulduğu 1 Haziran 2011 tarihli yazı aslında “klon” yorumlarına da daha ilk günden cevap vermiş:

“Saf fikir, saf yenilik, bekleyemeyeceğimiz kadar uzakta olabilir, onun yerine var olanı iyileştirmeyi seçtik.”

Yoruma açık bir konu olsa da bana göre bir ihtiyaca cevap verebilmek adına var olanı iyileştirmek, geliştirmek veya uyarlamak eleştirilmesi gereken bir yaklaşım değil. Özellikle de “var olan” artık eskisi gibi işlev göstermekten uzaklaşıyorsa. Bildiğiniz gibi Friendfeed ülkemizde son derece popüler oldu ama Facebook’un geliştirmeyi sürdürdüğü bir proje değil.

Friendfeed’in popüler olmasının altında insanların hızlı ve geniş katılımlı etkileşimde bulunabilecekleri bir seçenek sunuyor olması yatıyordu. Bu açıdan ne kapalı gruplarla paylaşım imkanı sunan Facebook, ne de büyük oranda tek taraflı bir iletişim kanalı olan Twitter Friendfeed’in yerini tutmuyor. Google+ bu anlamda Friendfeed’i diğerlerine oranla daha çok andırıyor.

Quup.com hızlı ve geniş katılımlı etkileşim imkanı sunan, Friendfeed’den daha farklı özellikleri de sahip ve Google+’ın evrensel yaklaşımı yerine (en azından şu aşamada) büyük oranda Türk kullanıcısının ihtiyaçlarına cevap verebilmek için tasarlanmış bir sosyal ağ.

Arkadaşlık değil takip etme mantığı üzerine kurulu olan Quup’ta her bir quup (yani gönderi) takipçilerin akışlarında beliriyor ve zamanla yeni quup’lar eklendikçe alta düşüyor. Fakat aktif olan yani diğer kullanıcıların etkileşimde bulundukları quup’lar akışta tekrar üste çıkıyor ve gözden kaybolmuyor. Bu sırada bir quup ile etkileşimde bulunduğunuzda sizi takip eden kullanıcılar tarafından da görünüyor.

Quup’larda popüler video ve müzik servislerinin içeriklerini gömülü olarak paylaşmak zaten bu alanda neredeyse bir “endüstri standardı”. Bunun dışında Quup.com üzerinden diğer sosyal ağ sitelerine de gönderi yapabiliyorsunuz.

Quup profil sayfanız ise çok büyük oranda Facebook’un zaman tünelini andırıyor. Kapak fotoğrafı ve profil resmi birlikte kişiselleştirilebiliyor, bunun yanı profil sayfanızın arka plan resmini de düzenlemeniz mümkün. Paylaşımlar için de Quup bookmarklet’i kullanıp, başka sitelerde bulduklarınızı hızlı bir şekilde Quup üzerinde paylaşabilirsiniz. Bunlar Quup’un bazı temel özellikleri ama diğerlerini kullandıkça kendiniz de keşfedebilirsiniz.

Şunu da belirtmek lazım ki kısa zaman önce beta sürecine geçmiş olmasına rağmen Quup oldukça hareketli görünüyor. Bu kendi topluluğuna ulaşabilmiş olduğunu gösteriyor ki bu da bir girişimin sürdürülebilirliği açısından en önemli kriterlerden biri.

Yorumlar (82)
 1. Ziyaretçi Ziyaretçi

  %100 yerli sosyal ağımız fakat malesef Türkçe karakter sorununu çözememişler.

 2. %100 yerli ve "Türkiye'nin sosyal ağı" ama adı quup

  başarılarının devamını dilerim.

 3. quup'u Webrazzi'de görmek güzel :)

 4. Daha gerçekçi bir yenilik ve iyi yatırımlar ile yüksek noktalara gelebilir diye düşünüyorum. Ancak sosyal ağlardan farkı "klon" dan daha etkili bir şey olmalı.

 5. Clone yorumu bu projeye gayet iyi uyuyor. Twitter Facebook çakması bir proje daha.

  1. görmediniz galiba?

   "2011 tarihli yazı aslında “klon” yorumlarına da daha ilk günden cevap vermiş:

   “Saf fikir, saf yenilik, bekleyemeyeceğimiz kadar uzakta olabilir, onun yerine var olanı iyileştirmeyi seçtik.”

   1. Ha peki, cevap vermişler, susup oturalım o zaman.

   2. Hasan Çolak Hasan Çolak

    Var olanın iyisi olmak demek onun şu yönü bunun bu yönünü alıp birleştirmek değildir. Güzel olan uğraşan kişilerin azmi kötü olan fikir kötü malesef.

 6. Ali Kemal Ergelen Ali Kemal Ergelen

  bu isme "Quup" bu başlık olmamış "Yüzde yüz yerli sosyal ağ"

 7. Kralizasyon Kralizasyon

  Quup, çok güzel düşünümlüş bir proje.

  Quup adeta bir All In One. Facebok ve Twitter'ın karışımı gibi birşey.

 8. Ben quub u gayet başarılı buldum. Tek soru işareti, neden sadece türkiye'yi hedeflemiş oldukları.

  1. Sadece Türkiye hedeflenmiş değil adının Quup olması (QUick UPdate) yurtdışına açılma hedefinin düşünüldüğünden de büyük olduğunu gösteriyor aslında :)

 9. Tuna Tetik Tuna Tetik

  yüzde yüz yerli ama domain Q ile başlıyor nasıl bi mantık bu siteye girmek bile istemedim.

 10. arada benim resimde var ünlü falan oldum sanırım :) İşin şakası bir taraf Quup kullanmaya başladığımdan beri facebook ve twitter sitelere pek uğramaz oldum... Quup!un gün geçtikçe daha başarılı olacağını düşünüyorum...

 11. Quup.com şeker olmuş :) Cuenix geldi aklıma aynısını yapmışlar. onlarda "%100 Türk yapımı" demişlerdi yatırımcısı öyle olmadığını öğrenince kalp krizi geçirmişti. :) bu projenin sonu hayırlı olur umarım.

  1. Cuenixe global destek vardi. medya destegi vardi. O projeyi konu alan enterprise microbloging ilgili akademik calismalar bile yapildi. Fakat turk yapimi olmadigi anlasilinca yatirimci @gmercan tum destegini cekmisti. onunda haberini umit oncel yapmisti.

   quup guzel ilerler bence cok turk yapimi vurgusu yapmayalim.

 12. Ben Türkçe, Türk projesi diye girdim malum İngilizcem pek yok karşıma şöyle bir şey çıktı.

  Upload you avatar!

  You don't have an avatar yet. Avatar is one of the most important elements of your quup profile You avatar contributes to your recognition and popularity in quup. The more striking your avatar, the faster and easies you get remembered. Other quup members may not remember your name, username or the address of your website / blog, but your avatar will flash their minds. So they can quickly establish a connection between your avatar and your profile. To start building your own "personal brand" or move your social existence to quup, choose your quup avatar and upload. You may easily change it whenever you want.

  :(

 13. Sistem çok sade ve güzel olmuş :) isim de türkçe olsa idi daha güzel olacaktı.

 14. Gayet güzel olmuş... Başarılar...

 15. Herkes dikkat çektiğini nokta %100 yerli ama "quup".

  Emekler çok değerli gerçekten ama boş.

 16. daha ötesini yapamıyor muyuz?

 17. Onur Ozcan Onur Ozcan

  Arkadaşlar herkes isme takılmış, isim brandable dedikleri cinsten, her hangi bir dile mensup bir kelime de değil. Bu yüzden yüzde yüz yerli olması isminin Türkçe olmasını gerektirmiyor. Hatta brandable olması global çalışma sahasında avantaj bile sağlayacaktır.

  Ha bir ihtiyacı karşılıyor mu, gerek var mı sorularına cevap kesinlikle hayır. Şahsi kanaatim bana abesle iştigal geliyor artık sosyal ağ projeleri. CPA networklerde yüzlercesi 2-3 dolara affiliate marketerlara üye toplattırıyor. Taşıma suyla değirmen de dönmüyor dolayısıyla. İslami facebook vb facebook'un niş çalışmaları da başarılı olmuyor.

  Quup.com'a benzer bir de quub.com vardı isim benzerli ve iki sitenin de sosyal medya odaklı olması da ayrı bir set çekiyor projeye. http://mashable.com/2009/04/28/quub/

  1. Peki buna ne demeli haberi gördüm bu sitede ne bir bakayım dedim ve işte mesaj:

   HTTP Error 502.4 - Bad Gateway

   No appropriate server could be found to route the request.

   Yerli olduğu belli, almayayım...

   1. ''Yerli olduğu belli, almayayım…'' bu ne demek oluyor şimdi! Yerli bir girişimin kalitesiz ve ucuz olduğunu düşünüyorsan yanılıyorsun Burak. Yerli girişimleri alaycı bir tavırla aşağılamak da neyin nesi? Sen nerelisin Burak?

   2. Aliturgut Aliturgut

    Burak arkadaşım site beta aşamasında butür şeyler normaldir.

   3. Ersin Sarıca Ersin Sarıca

    Hatalar halen facebook gibi sitelerde bile var.İlk kurulduğu zamanı söylemek bile istemiyorum. Bir hata verdi diye almayayım demek cahillikten başka birşey olamaz.

 18. Ahmet Yerdemir Ahmet Yerdemir

  Önemli olan bir Türk girişimi olması, neden herkes isme takılmış?

 19. Mehmet H. Coşkun Mehmet H. Coşkun

  quup çok başarılı bir proje. Bu platformda vakit geçirmekten gerçekten çok zevk alıyorum.

 20. Orjinal diye birşey yoktur, hayal gücüne eş olan ve onu dolduran her şeyi çalabilirsin.

  Mesela;

  Eski filmleri, yeni filmleri, kitabı, müziği, şiiri, ağaçları, gökyüzünü, bulutları, rüyalarını, rastgele sohbetleri,

  sokak tabelalarını, su kütlelerini, ışığı ve gölgeyi yala yut... Ama bunları yaparken sadece ruhuna hitap eden şeyleri çal.

  O zaman, çaldığın şey ve yaptığın şey özgün olur. Özgünlüktür paha biçilmez olan. Orjinallik diye bişey yoktur senin anlayacağın,

  Ha bu arada hırsızlığını falan da sakın gizlemeye çalışma. Eğer yaptığın şeyi seviyorsan kutla hırsızlığını, ister şampanyayla iste gül suyuyla.

  Adamın biri şöyle demiş "Nerden aldığın önemli değil, nereye taşıdığındır önemli olan". Kapişşş :)

 21. quup'u uzun zamandır kullanıyorum. Webrazzi'de görüncede sevinmedim değil hani. Büyük emek harcanıyor, neredeyse herşeyi kullanıcı yorumları ve değerlendirmeleri ile şekilleniyor. Salıverilmiş kartopu gibi de büyüyor (:

 22. Hazır fazla üyesi yokken isminize göre bir quup alın derim örneğin ben aldım bile: Quup.com/can

 23. bi de çalışsa çok güzel olacak, üye olmakta bile zorlandım.

 24. Çağatay Karahan Çağatay Karahan

  Site an itibari ile çöküşmüştür :D

 25. Hıı anladım, quup = küp

 26. "HTTP Error 502.4 - Bad Gateway" hatası aldım ve evet %100 yerlidir bu proje, onayladım :)

 27. Niş sosyal ağlardan hem dünyada hem Türkiye'de çok var. Evcil hayvan, iş dünyası, sinema veya spor gibi konularda birçok niş sosyal ağ var. Linkedin, Petarkadaş, Sinemalar.com vs. gani gani sayılır.

 28. Cam Bazz Cam Bazz

  elestirileri okudum, bakiyim ne guzel siteymis bu diye girip uye olayim dedim.

  karsima bu cikti: HTTP Error 502.4

  platform olarak `Internet Information Services 7.5` - kullanilmis.

  yahu tamam, eminim ISS kullanarak calisan bir suru basarili girisim vardir.

  ancak bu siteyi yapanlarin, bu cesit bir sosyal platform'un basarili olabilmesi icin gerekli yazilim ve veri mimarisinden haberleri varmi? zannetmiyorum.

  yinede quup.com a basarilar diliyorum, tum bu yukaridakileri de sabirla calisirlara zamanla yapabilirler elbette.

  1. Yns.emre Yns.emre

   bir kere ISS değil IIS,merak etme ve emin ol quupu geliştiren yazılımcıların yazılım mimarisi hakkındaki bilgileri sana bana ve öyle çok biliyorum havalarındakilere beş basar !

 29. Tankpilot Tankpilot

  "Saf fikir, saf yenilik, bekleyemeyeceğimiz kadar uzakta olabilir, onun yerine var olanı iyileştirmeyi seçtik.”

  Icerigin insan oldugu projelerde bunu yapamazsiniz iste. Hevesinizi kirmak gibi niyetim yok, umarim basarili olur lakin lutfen kafanizi kumdan cikarin ve baska insanlarin fikirlerini alin.

  Yatiriminiza ve zamaniniza yazik olmus. Ben 2-3 ay yasayacagini dusunuyorum. Keske Turkiye'de de gercekten birseyler uretilebilse...

 30. Berkan Bağcı Berkan Bağcı

  Anlamadığım şey, “Site an itibariyle çökmüş” deyip sırıtmak. Yahu o kadar emek var bu işin içinde. Site çökünce neden mutlu oluyorsun anlamıyorum ki? Çok mu hoşunuza gidiyor burada tanıtılan bir şeyin çöküyor olması?

  %100 yerli ama adı neden quup sorusu da sırf soru sormak için sorulmuş, laf olsun torba dolsun hesabı…

  %100 Türk emeği var işin içerisinde. Ancak proje global olabilecek bir proje. Bunun için de önce çıktığı topraklarda biraz büyümesi gerekiyor.

  Canavar gibi de çalışan bir sistemi var Quup’un.

  “Site çöküyor yeaaa” demeden önce ortaya bir şeyler koymak gerek.

  O kadar boş şeylere takılıyorsunuz ki, bazen bu yorumların sırf kendini tatmin etmek, “aha hatayı ben buldum” demek için yapıldığını düşünüyorum.

  1. Hakan Kadioğlu Hakan Kadioğlu

   Kesinlikle katılıyorum çok fazla gereksiz yorum yapılıyor yazılım işini web sayfalarında facebook'a girmek zanneden halkımızın olumsuz yorumları acı verici oluyor evet elbette olumsuz yorumlarda olacaktır ancak bu olumsuzlukları anlatabilme şeklimiz insanların hevesini kaçırma cinsinden olunca ister istemez kötü bir empati oluşturuyorlar bizim ülkemizin şuan için yorumlama sorunu şu ki mantık çerçevesini yorumun dışında tutuyor olmaları.

 31. Yılmaz A Yılmaz A

  Öncelikle arada öyle yorumlar varki, insanı proje yapmaktanda emek vermektende soğutur cinsten. Başarılar dilemek veya doğru bir eleştiride bulunmak bu kadar zor olmamalı. Hayatımızı sürekli negatif geçirmek için bu çaba neden. Yabancılar yapınca alkış türkler yapınca olmamış buda olmamış bu hiç olmamış bravo arkadaşlar...

 32. Seyfullah Seyfullah

  Alpha testinden beri takip ediyorum. Güzel bir proje. Arkadaşlara başarılar dilerim.

 33. Friendfeed sevenleri hedeflerse başarılı olabilir

  1. FF kulanıcıları daha çok serbestlik istiyor quup'ta bu da zor gibi

 34. Makinecim Makinecim

  Ulusal bir proje olarak büyüyüp, ileriki tarihlerde de dünyaya açılmayı planladıkları için ismi "quup" seçtiklerini düşünüyorum.

 35. Neden beynimizin sadece eksikleri görmek üzerine çalıştığını merak etmiyor musunuz? Yorumları okuduysanız eğer çoğunluğun direkt olarak olumsuz eleştiri için yazıldığını, gerisinin de o yorumları eleştirdiğini farketmişsinizdir. (Bende öyle yapıyorum lakin.)

  * Bizim, millet olarak baskı altında yaşadığımıza gerçekten inanmaya başladım. Kendi yapadıklarımızın acısını başkalarını kıyasıya eleştirerek çıkarıyoruz.

  * Siz olsanız daha iyisini yaparmıydınız? Hiç yaptınız mı? Hayatta tecrübe edinmiş insanların neden *daha rahat* ve *geniş bakış açılı* olduğunu hiç düşündünüz mü?

  * Twitter balinasını bilmeyen var mı? Mükkemmel çalışan sistem mi var?

  * İsim ve sloganın yanyana çelişkili olması çok mu büyük bir olay? Belki yolun ortasında süper bir fikri uygulayıp globalleşecek bir proje? ("quup" kelimesi globalde etkili olur mu bir fikrim yok.)

  * İnsanlar girişimleriyle birlikte gelişirler, bunu biliyorsunuz değil mi?

  * Yardımcı olmak için öneride bulunmak ve direkt olarak tepeden bakıp "olmamış" demek farklı şeyler.

  Mevzu girişim değil, mevzu kabuğumuzu kırmak arkadaşlar. Gerisi kendiliğinden gelir.

  1. Girişim başarılı.

   Türk yapımı lması ve böyle bir girişimin ülkemizden çıkması doğrusu beni heyecenlandırdı.

   Çoğu arkadaşlar olumsuzluk ğzerine yoğunlaşmışlar.

   Soner Bey doğru bir konuya temas etmişin.

   Umarım faklı projelerde yakında farklı girişimlerle ortaya çıkartırlar.

   Ben başarılı olacağı görüşündeyim.

  2. Seyfullah Seyfullah

   Hocam çok güzel yazmışsınız. Eleştiren arkadaşlar lütfen kendi projelerine baksınlar. %100 güvenli, %100 doğru çalışan sistem yoktur. Yavaş yavaş gelişeceklerdir eminim.

 36. sevgili quup.com ahalisi size sesleniyorum.

  bir türk girişimine malesef türklerden destek yok.

  hatanız isim, ingilizce içerik vs... değil.

  hatanız hedef kitle seçimi.

  kaynak: yazıya yapılan yorumlar.

 37. Hata uyarısını gösterip "Tür malı olduğuna inandım" deyip sırıtan, yabancılar ne yaparsa yapsın "ooooo adamlar yapmış" diyen aşağılık kompleksine kapılmış insanlar!

  Unutmayın sizler de (anne ve baba açısından) Türk ürünüsünüz, yerli malısınız, öyleyse sizler de mi dandik, kalitesizsiniz?

 38. Yerli sosyal ağ ama ismi yabancı :)...

 39. Startup'ı beğendim tebrik etmek isterim. Fakat sunucunuzu yükseltmelisiniz, 50mbit internet kullanıyorum, site çok yavaş. jQuery'lerin yüklenmesi çok uzun sürüyor, güzel güzel gezerken bıktırıyor.

 40. Komik gerçekten, iyileştirdikleri herhangi birşey yok, olamaz da zaten, neyin daha iyi olduğunu Twitter'dan veya Facebook'ta daha iyi bilemezsiniz. Yerli girişimimize destek olmak isterdim ama kesinlikle herhangi bir gelecek görmüyorum.

 41. Aliturgut Aliturgut

  ayıp valla ya clone yapmışlar.

  bakın google amcaya dünyanın ilk arama motorunu nasıl yaptı yada twitter ilk micro blog yada microsoft ilk işletim sitemi ve office yazılımlarını hatta apple de ilk bilgisayarı yapmıştı habide Iphone ve Ipad var(ilk cep telefonu ve ilk tablet )ilk mp3 player ide onlar yapmıştı sanırım özgün olun kardeşim ayıp valla yaa

  1. Bertan Tufan Bertan Tufan

   Demek Google ilk arama motoru dünyada:) İlk açıldığında "powered by Yahoo" ibaresi vardı Google'de; arama sonuçlarını Yahoo'dan alıyorlardı.

   1. Kinaye nedir...? Cidden amacınız sırf eleştirmek, yazılan bir şeyi anlamaya çalışmak değil, bir açık bulup saldırmak resmen.

  2. Sizin özgün bir projeniz varsa lütfen paylaşın bizler destek oluruz !

  3. başkalarını eleştirmek ve başkalarından birşey beklemek ne kolay! sen yap orjinal birşey de görelim. (sen derken burada, bu anlamda düşünen herkesi kast ediyorum)

  4. Valla o kadar yanlış var ki neresinden baksan elinde kalıyor!

   Google ilk arama motoru değildir; hatta Lycos, Webcrawler, Infoseek gibi o kadar çok rakibi vardı ki, ilk ortaya çıktığında yatırımcı bulmakta çok zorlandı; melekler arama motoru işinde gelecek görmüyorlardı çünkü.

   Elbette Twitter ilk mikroblog, MS-Dos ilk işletim sistemi olmadığı gibi, ilk bilgisayarı da Apple yapmadı! İlk cep telefonu ve mp3 player'ı yapmadıkları gibi!

   Demek ki neymiş? İlk olmak önemli değil "marka" olmak önemliymiş... Sallamadan önce biraz okumak lazımmış...

   1. Aliturgut Aliturgut

    murat - Ceyhun - Bertan TUFAN öncelikle yorumuma yaptığınız kattkılar için teşekkürler 23 yaşında bir programcı ve iki 3 ayluk bir yazılım şirketinin(dankbilisim.com) kurucusu ve sahibi olarak söylediklerinizi bilmemem mümkün değil ben burda sektördeki dev fırmaların hiçbirinin ilk olmadığını ironik bi dilde anlatmaya çalıştım tabi üsubum biraz hatalı olabilir murat ın yorumundaki son cümlelerine

    "Demek ki neymiş? İlk olmak önemli değil “marka” olmak önemliymiş… Sallamadan önce biraz okumak lazımmış…" bir katkı yapmak isteim paul graham ın da dediği gibi "takip edilen yerine takip eden olun"

  5. @aliturgut tam yorumunuza cevap yazacaktımki, kullandığınız "bakın google amcaya" cümlesini görünce yorum yazmaktan vazgeçtim.

  6. ahah ironi yapmış adam altı üstü. cidden soğudum bu ülkeden.

  7. ilk telefon iphone mı ?

 42. Tutturmuşlar bir türkçe isim takıntısı, gidiyorlar :) Sanki quup'un başka dillerde bir anlamı varmış gibi, sanki her yerli projede türkçe isim kullanılmak zorundaymış gibi.. Belli ki bazı kimseler, birkaç kelimeyi bir araya getirip yorum yapmayı denemişler.. Ancak pekte başarılı olamamışlar.. Karalamak, moral bozmak zaten en basiti, ve tabi ki basit olanı seçmiş olmaları onların suçu değil karakterleri :)

  Elbette bir projede hoşumuza gitmeyen, gördüğümüz eksiklikler olacaktır.. Ancak bunu kaba bir dille anlatmak yerine daha nazik ve kibar olabiliriz.. Hangi projede hata yok ki? En basitinden facebook'da hergün yüzlerce hata çıkıyor, hata aradıktan sonra her yerde hata bulunur.. Hani "titanic filmini gemicilik zihniyetiyle izleyen birinden ne bekleyebilirsiniz ki" demiş ya cem yılmaz aynı şeyi bende söylüyorum.. "quup'a hata aramak için giren birinden ne bekleyebilirsiniz ki"..

  Quup başarılı bir proje, dahada başarılı olacağına inanıyorum.. Ayrıca ekibi de bir o kadar sevecen, nazik ve cana yakın :)

 43. Orjinal bir fikir olmadığı kesin zaten kendiler de söylemişler ama yurtdışındaki bir ürünü alıp getirip Türkiyede satmak sadece yiyecek içecek tekstil vb. elle tutulur gözle görülür sektörlerde başarılı olabilir. Bir gün Türkiyeden gerçekten özgün bir proje çıkacak ve dünyanın diline dolanacak bundan eminim ve umutluyum ancak bu onlardan biri değil

 44. Mikail Saban Mikail Saban

  %100 Sosyal Ağ ne zaman çıkar? Bu soruya Quup" okyanus kadar uzak" ...

  Başarız.

 45. bir "beğenmedim" düğmesi talep ediyorum, sadece "beğen" düğmesi sunmak çok ama çok suni, basit ve dar bir mantığın ürünü.

  FB kimseye ters düşmemek için beğenmedim düğmesi eklememeyi seçiyor,

  eğer bu site de birebir aynı yapıp, beğenmedim düğmesi bile eklemeyi akıl etmiyorsa veya cesaret etmiyorsa katkısı nedir diye sorasım geliyor 'sosyal' internete? sosyalleşmek sadece olumlu şeyler konuşmak değildir. Beğenmediklerin şeyler hakkında konuşmalıyız ki bir ilerleme olsun.

 46. Sosyal ağ denen şeyde teknolojisinden ziyade içerideki topluluk önemli olan.

  Yaptığım bir şeyi friendfeed, twitter, facebook ve google+'da paylaştım; facebook dışındaki platformlarda neredeyse hiç etkileşim olmadı, facebookta da yakın arkadaşlarla birkaç yorum geçildi.

  quup'ta ise 24 yorum(şimdilik) 15 beğeni oldu ve 11 kişi takip etmeye başladı. Bu paylaşım quup'ta yaptığım ilk paylaşımdı.

 47. %98 falan yerli :)

  bi kaç yıla kapatırlar.sadece kankilerin takıldığı bi sosyal ağ.

  başarılar

 48. Mustafa Okumuş Mustafa Okumuş

  Bence gayet başarılı. Biz zaten millet olarak hep köstek olmayı seçeriz. Büyüyeceğine inanıyorum.

 49. sitenin uyesiyim. yerli mali muhabbeti guzel. ancak sitenin kurucusunda kisisel vizyon ve misyon eksikligi sebebiyle sitede bir gelecek goremiyorum musbet anlamda. artik sosyal ag projeleri donemi bitti. cok nadir olarak ozgun projeler yukselebilir. quup brandable da olsa isim olarak itici bir intiba uyandiriyor. konu turkce olmamasi degil. herneyse. onemli olan su saatten sonra projeye yatirim yapmayi birakip yeni bir proje uzerine kafa yormak ve mesai harcamak gerekli. elbette vizyonu ve misyonu ortalamanin ustunde bir ekip lideriyle...

 50. yüzde yüz yerli sosyal ağ diye lanse ettiğiniz "şey" in adında Türkçe olmayan karakter var, üstelik o "şey" in adının bir Türkçe anlamı olmadığı gibi bir Türkçe kısaltma bile olduğunu sanmıyorum...

  Yüzde yüz yerli sosyal ağ derken böyle eleştirilerin geleceğini göremediyseniz sonunuzun çok başarılı olmayacağını da göremeyeceğinizi düşünüyorum...

 51. Yorum yapanlara bakılınca %90'ımızın arap olması lazım.

 52. İlker beyle iki toplantıda raslantı eseri yanyana oturduk. Benim anladığım kendisi Quup'u bir sıçrama tahtası olarak görüyor. Bir çeşit kişisel PR yapmak için kullanıyorum demişti. Gayette işe yaramış. Yoksa farklı projelerden de söz etmişti.

  Yalnız bu proje başarılı olduysa/olacaksa bu başarısı bana göre mühendisliğinde, komününde veya reklam stratejilerinde yatmayacak. İlker beyin mesleğini icra ederken edindiği hayati tecrübelerde yatacak. Daha dün gibi hatırlıyorum anlattığı IBM'de çalışan starter ve finisher mühendisler hikayesini.

  Bence tanışanlar, ropörtaja gidenler falan olursa böyle hikayelerini anlattırsın, çok eğlenceli onu dinlemesi.

  Kendisi işi etraflıca bir meslek olarak bilen ve başarılı olmasını içten temenni ettiğim bir girişimci modeli çiziyor. Projesinde sonsuz başarılar dilerim.

 53. Ahmet Işcan Ahmet Işcan

  yorum yazanlar projenin global pazarı hedefleyebileceği gerçeğini unutmuş sanırım. yoksa sosyalag.com alıp geçelim. hem Türkçe hem anlamı var. ismine bakarak anlam çıkartmaya çalışmak bence saçma. buradaki %100 yerliden kasıt %100 Türk emeği bir sosyal ağ olması.

 54. Vay arkadaş bizim milletimiz için marka ismi her şeyin önünde sanırsam.

  Bir Turkcell bir Avea Türk şirketleri değil o zaman.

  Aynı insanın yorum yaptığı blogun adı "webrazzi" ama kimsenin aklına gelmiyor bu sanırsam.

  Yazık.

 55. S.süleyman S.süleyman

  Quup gerçek harika bir site.Şimdiden müptelası oldum diyebilirim..

 56. Mehmet Çıkla Mehmet Çıkla

  % 100 yerli Cola Turka var kaçımız içiyoruz.(bazı arkadaşlar yerli malı olduğu için burdayız diyorlar.Onlara cevaben). Daha orijinal bir fikir ve Türkçe bir isimle gelselerdi keşke. Olay friendfeedin aynısı. Artı olarak gördüğüm kadarıyla yorum beğenme var. Bunu da ffciler çözmüştü zaten +1 ve yorum kopyalamayla.Üst taraf facebookun kapak ve profil resminin aynısı. Abicim tamam emek var, böyle bir sosyal ağ ortaya çıkarmak kolay bişey değil.Uzun mesailerin ürünü.Keşke biraz daha özgün birşey olsaydı.Çalışmalarında başarılar dilerim.

  1. Mehmet Çıkla Mehmet Çıkla

   Yanlış anlaşılma olmasın Quuptaki ve quupa davet eden arkadaşlar yerli olduğu için buradayız diyorlar.Yorum yazanlar üstüne alınmasın

 57. Daha önce bu kadar yorumlanan birkaç webrazzi içeriğine rastladım bu da aslında halkımızın ne kadar kendine ait bir sosyal mecraya aç olduğunu gösterir nitelikte..Bunun yanında quup henüz yeni ve daha geliştirme sürecinde sağ olsunlar emek var bizdenlik var eleştirebilirsiniz ama geliştirmeye de çalışsanız ülkemize vatana millete daha yararlı bişeyler yapmış olursunuz.Eleştirebilen insanların bişeyler bilerek eleştirdiği mantığıyla yardımcı olmaları daha iyi bir sosyal mecraa kurmak adına bişeyler yapmasını temenni ediyorum