ViaCycle: Ortak bisiklet kullanım hizmeti
Girişim

ViaCycle: Ortak bisiklet kullanım hizmeti

Şimdiye kadar ortak ev ve araba kullanımı üzerine çeşitli girişimlerden bahsettik. Bu kez karşımızda farklı bir girişim var; ortak bisiklet kullanımı hizmeti sunan ViaCycle.

Basitçe anlatmak gerekirse ViaCycle'a üye olarak bisiklet kiralaması yapıyorsunuz. ViaCycle bisikletlerinin arkasında bulunan özel sistem ile sadece kısa mesaj gönderimiyle (veya mobil uygulama üzerinden) duraktaki bir bisikleti alıp kullanabiliyor. Bu sistem başka bir uygulamaya gerek bırakmadan bisiklet sürüşünüze dair verileri kayıt altına alıyor.

Y Combinator'ı arkasına alan ve çevre dostu olmasıyla çeşitli ödüller de kazanan girişim aslında bu alanda ilk ve tek değil. CitiBike, Capital Bike Share vb. bir çok girişim mevcut ama bu yeni girişim üniversite kampüslerinden başlayarak uygun ve daha verimli bir sistem kurmayı hedefliyor.

Üye olduktan sonra yarım saate kadar olan kullanımı ücretlendirmeyen ViaCycle, San Francisco'da günlük 5 dolar,  aylık 20 dolar, yıllık da 80 dolar abonelik ücretiyle hizmet vermeyi planlıyor. Bu sistemi farklı şehirlerde ve farklı şekillerde de uygulamak istiyor.

Türkiye'de uygulanabilir mi?

Aslına bakılırsa ortak bisiklet kullanımı araba tarafına göre oldukça masrafsız. Gerek bisiklet fiyatları, gerek bisikletlerin bakım masrafı giriş bariyerini de düşürüyor. Tabi ülkemizde bu işin yapılabilmesi için uygun şehir ve kullanıcı kitlesini yakalamak önemli.

Şahsen bisikletle işe gidip gelmeye çalışan biri olarak İstanbul'da bu işin pek kolay olacağını söyleyemem. Her ne kadar Bakırköy'de güzel bir bisiklet yolu yapılmış olsa da Konya'daki düz arazi koşullarını İstanbul'da bulmak kolay değil. Konya Belediye'sinin 110 kilometrelik bisiklet yoluyla akıllı bisiklet uygulamasına geçmiş olması da cabası.

Her şeye rağmen nüfus yoğunluğu ile İstanbul bisikletli seyahat konusunda en aktif ilimiz olabilir. Eğer bu fikir kafanıza yattıysa Bisikletliler.org adresinden Bisikletliler Derneği'nin çalışmalarını izlemenizi tavsiye ederim.

Yorumlar (9)
 1. Ne yazıkki İstanbula hitap etmeyen bir proje.

 2. Yabancı projeleri tanıtcağınıza biraz türk girişimlerine değer verip tanıtın.

  1. Yeni Girişimler kategorimizden çok sayıda yerli girişime ulaşabilirsiniz. Türkiye'den çıkan doğru işleri okuyucularımızla paylaşmak yapmaktan en çok zevk aldığımız iştir.

   https://webrazzi.com/kategori/yeni-girisimler/

  2. Misafir :)) cok komiksin...

 3. Benzer bi uygulamanın Kayseri'de belediye tarafından uygulandığını duymuştum orada okuyan bi arkadaşımdan.

  1. Uygulamanın adı Kaybis'miş.Bu da adresi: http://www.kayseribisiklet.com/

 4. Konya da bu sayılı iller arasında Nextbike adıyla..Cok ta rağbet var Konya gibi bir yerde tuttuysa istanbul Ankara İzmir gibi büyük sehirlerde de tutar..

 5. Fevzi Ç. Fevzi Ç.

  Bu sistem Alanya'da Hasan Sipahioğlu tarafından uygulandı. Ancak Alanya insanının umursamazlığı, dikine giden yokuşlar ve sistemin el koyduğu depozitoyu bazen iade etmemesi yüzünden şimdi o bisikletler orada burada çürümeye yüz tutmuş halde.

 6. İstanbulda 3 aydır bisiklete biniyorum, yolları açıyoruz arkadan gelecek olanlar için, kavga dövüş de oluyor ama yılmıyoruz, genelde sorunsuz oluyor. Hem spor yapmış oluyorsunuz hem enerjiniz artıyor. Kadıköyden itibaren adalara doğru hatta Tuzla'ya kadar bisiklet yolu varmış, Avrupa yakasında pek bisiklet yolu görmedim ama baya hızlı bir ulaşım aracı.