Hediyemo yüzde 60 büyümeyle yoluna devam ediyor
E-Ticaret

Hediyemo yüzde 60 büyümeyle yoluna devam ediyor

Hediye gönderme platformları kullanıcıların ve dolayısıyla yatırımcılarında ilgisini çeken girişimlerin arasında. Dünya ile paralel olarak Türkiye'deki internet ekosisteminde yer alan hediye gönderme platformlarından başarılı örnekler çıkıyor.

İlk olarak Mobil Hediyem adıyla piyasaya çıkan Altuğ Acar'ın kurucusu olduğu Hediyemo, temelde internet üzerinden hediye gönderimi yapan bir platform. Ancak Hediyemo'nun ayrıntılarına bakınca tek cümleden fazlasını hakediyor. Çünkü Hediyemo'nun Facebook entegrasyonundan, kurumsal çözümlere kadar birçok farklı özelliği bulunuyor.

İlk olarak Hediyemo'nun nasıl çalıştığından bahsedelim. Servis sadece Facebook hesabıyla kullanılabiliyor. Giriş yapıldıktan sonra şehir, kategori, marka ve fiyat gibi seçenekler geliyor. Buradan gönderilmek istenen hediyeler seçilebiliyor. Bunun yanı sıra öne çıkan hediyeler kısmından seçim de yapılabiliyor.

Hediye seçimi yapıldıktan bildirimi alıcının Facebook duvarına, cep telefonuna ve e-posta adresine göndermek mümkün. Bildirim gönderilirken sınırlı karakter sayısıyla bir not da eklenebiliyor. Bu seçimde yapıldıktan sonra gönderim tarihi ve saati seçiliyor. En son adımdaysa ödeme yapılıyor. Alıcıya ulaştırılan hediye koduyla beraber alıcı mağazaya gidiyor ve kodu söyleyerek hediyesini teslim alıyor.

Tek sayfa üzerinden hediye gönderimi Facebook'ta var

Hediyemo'ya ulaşmanın bir diğer yolu da Facebook üzerinden. Web siteye göre eksiği değil, fazlası olan Hediyemo Facebook uygulamasıyla tek bir sayfa üzerinden hediye gönderimi yapılabiliyor. Facebook arkadaşlarının yaklaşan doğum günlerinin görüntülendiği sayfanın kullanımı oldukça kolay.

Hediyemo ekibinin Facebook sayfası üzerinde çok çalıştığı belli oluyor. Zaten Hediyemo Kurucusu Altuğ Acar da Hediyemo Facebook sayfası üzerinde özellikle çok çalıştıklarını ifade ediyor.

Marka entegrasyonu başarılı

Marka entegrasyonunda da başarılı bulduğumuz Hediyemo, Markafoni, Atasay ve Divan Pastaneleri başta olmak üzere birçok markayla anlaşmış durumda. Markaların Facebook sayfalarında yer alan Hediyemo, alışveriş çekleriyle hediye gönderimi sağlıyor.

Öte yandan Hediyemo'nun kurumsal şirketler için de çözümleri bulunuyor. Kurumların müşterilerine ya da çalışanlarına hediye gönderebildikleri Hediyemo, operasyonel kolaylık ve maliyet avantajı yakalayabiliyor. Sadakat programlarında, müşteri kazanımı kampanyalarında veya çalışanı ödüllendirme gibi uygulamalar Hediyemo ile gerçekleşebiliyor.

Aylık yüzde 60 büyüyor

Hediyemo Kurucusu Altuğ Acar

Biraz da Hediyemo'nun rakamlarından bahsedelim. Hediyemo'da 32 markadan toplamda 800 farklı ürün ve hizmet bulunuyor. 2011 yılında Hediyemo üzerinden 300 bin hediye gönderilerek, toplam işlem hacmi 3 milyon doları geçmiş durumda. Altuğ Acar'dan aldığımız bilgilere göre Hediyemo, 2012 yılı ikinci çeyrekte aylık ortalama yüzde 60 civarında büyüme kaydediyor. Acar'ın hedefiyse kısa sürede 1 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmak.

Bu arada kısa bir bilgi daha vermek gerekirse, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırmaları Vakfı (TEPAV) koordinatörlüğünde GEP Türkiye tarafından düzenlenen “Türkiye’nin En İyi Girişimleri İş Planı Yarışması’nda büyümekte olan şirketler kategorisinde üçüncülük ödülü kazanmıştı. Hatılarsanız bunu Webrazzi'de paylaşmıştık.

Hediyemo'nun hem yazılım hem de altyapı olarak sadece Türkiye değil dünyadaki birçok hediye gönderim girişiminden daha başarılı olduğunu düşünüyoruz. Kolay kullanımla dikkat çeken Hediyemo'nun işin tasarım kısmına biraz daha ağırlık vermesi gerekiyor. Hediyemo'nun başarılı altyapı ve yazılımı, başarılı bir tasarımla birleştiğinde dünyanın iyi girişimleri arasında yer alması mümkün.

Yorumlar (10)
 1. Nesrin Bostancı Nesrin Bostancı

  Giriş yapmadan siteyi dolaşamıyoruz ki nasıl büyüdü bu site merak ettim şimdi :)

  Duvar örmeyin bu alışveriş sitelerine lütfen. Hepiniz mi kopyasınız anlamadım ki? Bütün fonili sitelerin hepsine bakın, daha girişte ya hiç bir şey göremez ya da hafif bir içeriğin üzerinde kocaman sisteme giriş yap uyarısı ile karşılanırsınız.

  Çok yanlış işler yapılıyor internette çoook!

 2. Nesrin hanima katiliyorum! Icerigini bilmedigim bir siteye niye kayit olayim ki? Sirf site sahibinin üyelik potansiyeli artsin diye yapilmis ufak tuzaklar bunlar. Ayrica hediyemo'yu yapanlarin sitesine göz attim ve kendi sitelerinde bile hala hediyemo'nun eski ismi ile bahsediliyor. Zahmet edip bu portfolyo sayfalarini güncellememisler. Ayrica tasarim konusunda cok kötüler. Hediye sayfasi haric daha cok bir haber sitesi veya bildigimiz dikey e-ticaret bisey olmus bu. Farkli olmak güzeldir, tavsiye ederim. Deneyin ;)

  1. @Aytac hediyemo'yu yapanlarin sitesinin adresini verebilirmisin acaba merak ettim. Tesekkurler

   1. Sitenin footer bölümünde copyright olarak yaziyor. Mivento - www.mivento.com

   2. Haha ;) simdi güncellemisler.

 3. Acaba hediyemo uzerinden gerceklesen her satisin yuzde kacini gelir olarak elde ediyor ? Bir de, SMS gonderimi icin ozel bir teknoloji mi kullaniliyor acaba, bunun gibi servisi tarif eden ozel kelime (terim) , ( mesela "ozel SMS gonderim'mi deniyor ) nedir?

 4. Siteye üye olmadan giriş yapılamıyor. Kullanıcı açısından Fyonk çok daha başarılı bir site. En azından üye olmadan da içeride neler var görme imkanı var. İnternet kullanıcılarının deneyimleri geliştikçe bu tip zorlayıcı taktiklere de negatif cevap vereceklerdir diye düşünüyorum.

  1. arkadaşlar kapalı tarzda bir site olmasının size ne zararı var anlamadım üye olmadan içeriğini göremediğiiz bir çok siteye zamanında üe oldukta alışveriş olunca niye olmayalım ki mesela facebook twit gibi siteler ve private shopping siteleride kapalı devre özel alışveriş siteleri ayrıca artık devir böyle üyelik sistemiyle çalışıyor bence bunun hiçbir zararı yok hatta güzel içeriğinden faydalanmak ve insanların size belli maddi veya manevi avantajlar sunmasını istiyorsanız üye olursunuz

   1. Nesrin Bostancı Nesrin Bostancı

    Tamam haklısınız kendinize göre ama üye olduğumda orada ben paramla alışveriş yapacağım. Yani hayrına hediye dağıtmayacaklar ki... Siz bir dükkandan alışveriş yapmadan önce kapıda durdurulup, 'ne alacaksınız' gibi bir soru ile karşılaşsanız oraya girer misiniz? Bu durum aynen buna benziyor işte. Dur bir girelim bakalım ürünlere, fiyatlara... Uygunsa zaten alışveriş için üye olacağız. Kafama yatmıyorsa neden üye olayım boş yere? Bir zamanların 'Üye olmayan içeriği göremez' yazılı forumları gibi olunca hoş olmuyor. Sonra da etrafta yazıp duruyorlar 1000.000 üyemiz var :) Doğru 1 milyon üyeniz var ama bir daha göremeyeceksiniz hiç birini...

   2. Nesrin Bostancı Nesrin Bostancı

    Üye olmayanlar da içeriği görebiliyormuş artık. Şimdi kontrol ettim. He şöyle efendi olun az :)