WordTest: Bilgiye dayalı oyunlaştırmayla İngilizce öğrenin
Girişim

WordTest: Bilgiye dayalı oyunlaştırmayla İngilizce öğrenin

WordTest.com 2000 yılında Olcay Burçin Fidan tarafından kurulan bir eğitim platformu. Adından tahmin edeceğiniz üzere İngilizce eğitimine odaklanmış ve sistemini uzun akademik çalışmalarla doğrulayarak bugünlere gelmiş. Ağustos ayında yaptığı yenilikle de oyunlaştırma üzerine bir güncelleme yaparak kendini bir basamak daha ileri taşımış.

Öncelikle Wordtest'ten biraz daha bahsedelim. 2010 yılı itibariyle kendi kelime veritabanı üzerinden hizmet veren Wordtest,  yaptığı "kelime yakalama analizleri" ve okuyuculardan aldığı geri dönüşlerle kendini sürekli geliştiren bir girişim olmuş ve içerik üretimine başlamış.

Türkçe ve İngilizce anlatımlı dilbilgisi kitapları, deyimler kitabı, atasözleri kitabı ve argo kitabı gibi beş farklı kitap hazırlanmış. Bunun yanında yabancı dil sınavlarına dair 11 binden fazla soru içeren bir sınav bankası ile 32.000'i aşkın özgün sorudan oluşan bir İngilizce soru bankası hazırlanmış. Yeni sürümle beraber soruların çözümleri de açıklanmış.

Wordtest son adımı İngiltere'de yaşayan bir uzman olmak üzere 3 aşamalı geliştirme süreciyle içerik üretimine devam ediyor. Projeye şimdiye kadar 150'den fazla alan uzmanın katkısı olmuş ve sitede şu anda 870.000'i aşkın kayıtlı kullanıcı bulunuyor. Yaz aylarında düşen günlük ziyaretçi sayısı 5.000-10.000 arasında imiş ve okul sezonunun açılmasıyla günlük 20.000 civarında ziyaretçiye çıkıyormuş.

Bilgiye dayalı puan sistemi

Devreye alınan yeni sistemde ise kullanıcılara sunulan oyunlaştırma mantığı daha etkileşimli bir öğrenme sistemi getiriyor. Kullanıcılar sitede yapılabilen hemen her eylem için (kelime öğrenme, soru çözme, haber okuma, içerik okuma, oyun oynama vb...) belli miktarlarda puan kazanıyor. Kazanılan puanlar 'puan store' adlı bölümde alternatif destekler almak için kullanılabiliyor.

Seviyeler, uzmanlık, guruluk üzerine üç farklı değerlendirme ile kullanıcıların bilgisini etiketleyen Wordtest'te sosyal oyunların aksine para karşılığında bu ünvanları elde etmeniz mümkün olmuyor. Yani bilgi süreci maddi değer karşılığı yanıltılamıyor. Herkes bilgisi kadar ilerliyor.

Wordtest'te ücret ödeyerek soruları çözeceğiniz kilitleri açabiliyorsunuz, ücretsiz olarak kaydolduğunuzda ise soruların ilk bölümlerini ücretsiz olarak aldıktan sonra diğer bölümleri puan kazandıkça açıyorsunuz.

Kısa süreliğine bizzat deneyimlediğim sistemin gayet titiz çalıştığını söyleyebilirim. Kendi yorumunuzu katmak için Wordtest'e kayıt olup tüm kullanıcılar sıralamasındaki yerinizi görebilir, uzmanlık yolunda ilerlemeye başlayabilirsiniz.

Yorumlar (7)
 1. Devrim Demirel Devrim Demirel

  Tek bir html'den oluşan taslağını gördüğüm ve 100 bininci üyesini kaydettiği günleri hatırladığım WordTest, İngilizce ve kelime öğrenimi konusunda eşsiz bir kaynak.

  12 yıldır odaklı bir şekilde aynı işi sürdüren Wordtest'in son sürümü, özellikle yeni site tasarımı ve oyunlaştırma ile sunduğu içeriğiyle farklı dikeylerdeki internet girişimlerine de örnek teşkil edecek kalitede olmuş.

  Wordtest'in başarılarının devamını ve en kısa zamand 1 milyon üyeye ulaşmasını dilerim.

 2. günlük 20.000 olan ziyaretçi yerine kaç tane aktif paralı müşterisi var onu söylesin, iş yapıp yapmadığını anlarız.

  1. :) süper yorum...benim 7-8 tane ücretsiz üyeliğim var.

  2. adamlar 12 senedir hizmet veriyoruz demiş iş yapıp yapmadıklarını anlatmıyormu

   1. Kesinlikle haklısını 2000 yılında neyse şimdide o adam kendi adına firması için tez hazırlamış milletede bilimin gücü diye yutturuyor. Helal olsun eğitimde de Türk işi.

 3. Genellikle yetişkinler yönelik çalışmaları var gibi. İlköğretim ve liseler için sınıf bazında çalışmalar da olursa daha iyi olur.

 4. İngilizce Video Dersleri İngilizce Video Dersleri

  İngilizce kelime öğrenmede test yönteminin çok etkili olduğunu düşünmüyorum. Öncelikle tek kelimelere odaklanmaktansa phrase adı verilen kelime gruplarına odaklanarak çok daha hızlı ve verimli bir öğrenme sağlayabilirsiniz. Ünlü dil bilimci Dr. James Asher yaptığı araştırmalarda kelime gruplarını öğrenenlerin, tek kelime öğrenmeye çalışanlara göre 3-4 kat daha hızlı öğrendiğini ortaya koymuştur.