59saniye.com: Alkışlarla Yaşıyorum kurucusundan yeni video sitesi
Genel

59saniye.com: Alkışlarla Yaşıyorum kurucusundan yeni video sitesi

Niş bir video sitesi olan Alkışlarla Yaşıyorum'u Noktaya satarak dikkat çeken Fatih Aker, yeni bir girişimle kullanıcıların karşısına çıkıyor. 59saniye.com adındaki proje, zamanı dar olan kullanıcılara hitap eden bir video paylaşım sitesi.

59 Saniye'yi duyduğumuzda hemen Fatih Aker ile iletişime geçtik. İlk olarak şunu belirtmeliyiz ki; site şu anda test yayınında. Sitenin prototip olarak bir gecede Word Press'te yapıldığını söyleyen Fatih Aker, gerçek siteyi kodlamaya bu hafta başlayacağını belirtiyor.

Adından da anlaşılacağı gibi sitede en fazla 59 saniye uzunluğundaki videolar yer alıyor. Yani kısa video izlemek isteyen kullanıcılar için birebir. Sitenin '59saniye.com nedir?' bölümündeki açıklama sitenin amacını yeterince açıklıyor: "Duyduk ki: Bir videoyu izledikten sonra ”hayatımın 4 dakika 36 saniyesi boşa gitti” vb. diyenler çoğalmış. Dedik ki: Biz de bir site yapalım ve insanların hayatları boşa gitsin ama hiç değilse bu süre 59 saniyeden fazla olmasın."

'İstisnalar kaideyi bozmaz' uzun videoları izlemekten sıkılmayanlar için düşünülmüş bir kategori. Zamanı bol olan ve uzun video izlemekten sıkılmayacak kullanıcıları bu kategoriden uzun videoları da izleyebiliyor. :)

59saniye.com'da video uzunluk sürelerine göre kategorilere ayrılmış durumda. Bu kategoriler 9'ar saniyelik farklı zaman dilimlerinden oluşuyor. Kullanıcılar böylece video izleyebilecekleri zaman dilimlerine göre kolayca seçim yapabiliyor. Sitenin ana sayfasındaysa en çok izlenen videolar yer alıyor.

Şu anda siteye kullanıcıların video yüklemesi mümkün değil. 59saniye.com'da yer alan videolar site yöneticileri tarafıdan seçiliyor. Ancak kısa bir süre sonra site yeni bir tasarım ve altyapıya kavuşacak ve bu bağlamda kullanıcılar kendi videolarını yükleyebilecek. Öte yandan sitede video kategorisi sınırlaması yok. Bilgilendirici, yaratıcı, film, dizi, animasyon gibi birçok kategoride video yüklenebiliyor.

59saniye.com'un üzerine kurgulanmış bir gelir modeli yok. Ancak sitenin gelir modellerine çok açık olduğunu paylaşabiliriz. 59saniye.com farklı bir konsept ile internet dünyasının ruhuna uygun olarak kısa zamanda daha fazla eğlenmek isteyenlere hitap ediyor. Bu yüzden belli bir ziyaretçi kesimine sahip olabileceğini düşünüyoruz.

Yorumlar (17)
 1. Hakan Öztürk Hakan Öztürk

  harika bir fikir tebrik ediyoruz.

 2. Bu nedir ya tek masrafı domain ve hosting olmuş videolar zaten youtube, alt yapı wp. Benim pek hoşuma gitmedi bi esprisi yok zaten aynı gündelik videolar var benim düşüncem tutmaz.

  1. Acaba hiç bir metni başından sona okudunuz mu? Merak ettim.

   "İlk olarak şunu belirtmeliyiz ki; site şu anda test yayınında. Sitenin prototip olarak bir gecede Word Press’te yapıldığını söyleyen Fatih Aker, gerçek siteyi kodlamaya bu hafta başlayacağını belirtiyor."

 3. wordpress ile gayet başarılı olmuş bence, sıfırdan bir site kodlamaya çok gerek olacağını düşünmüyorum, bazı ufak düzenlemeler ile çok başarılı olabilir...

 4. Barış Barış

  +59(istisnalar kaideyi bozmaz) ı gördüğüm anda bende uyandırdığı samimiyeti kaybetti.

 5. Turgay Yılmaz Turgay Yılmaz

  Kusura bakmayın ama video izleyecek kişinin vakit kısıtlaması diye birşey olmaz. Haber olsa neyse hemen haberleri göz geçireyim der ama video olayında hemen videoları izleyivereyim denmez.

  Saçma bir o kadar da basit bir iş.

 6. Fatih Aker Fatih Aker

  Selamlar

  Öncelikle projenin kafamdaki halini 1 sene boyunca bir türlü hayata geçirmeyi başaramadığım için sıkılıp 7-8 saatte, hazır bir wordpress temasına (videoları youtube'dan embed ederek) kurduğum deneme amaçlı halini değerli görüp yayımlayan webrazzi editörlerine bu ince hareketlerinden dolayı teşekkür ederim.

  Site bu hafta kodlanmaya başlıyor. Planlarımıza göre Eylül ayında açılmış olacak. Gerçek halinde tabiki videolar kendi serverlarımızda olacak ve şu an gördüğünüz halinden tasarım olarak da, işlev olarak da çok farklı özelliklere sahip olacak. Hatta içerik anlamında da bazı sürprizler var. Ve son olarak da şunu eklemeliyim sitenin son halinde ''istisnalar kaideleri bozmaz'' bölümü bulunmayacak.

  Çünkü 1 dakika çok uzun bir süre.

 7. İşte fikir böyle olur. Bir bilgisayar mühendisi olarak Fatih Aker'i tebrik ediyorum. Şahsen video izlerken direkt olarak süresine bakıyorum ve 1dk dan uzun videoları "acaba izlesem mi" diye düşünmüyor değilim. İşte önemli olan bu noktayı farkedebilmek. Tebrikler. Ama isim yeniden düşünülebilir bence.

 8. Kralizasyon Kralizasyon

  Güzel proje.

 9. Tebrikler!

  Bence bu iş tutar. hem de iyi tutar. Hele bir de uzmantv deki gibi bilgi verici videolar olursa tam süper olur.

  isim de süper! müthiş akılda kalıcı ve mesajı 12 den vuruyor. Bi daha bi daha tebrikler.

 10. Youtube sınırları kaldiriyor biz sınır getiriyoruz. Bi garibiz...

  1. Findsep.com Findsep.com

   Sınırlar bazen işe yarar mesela twitter ın 140 karakter sınırlaması olmasa bu kadar popüler olurmuydu.

 11. Barış Barış

  Videoların çoğu komedi videosu , bence insanlar bazen gülemiyor , bunu 1 dakikadan az bir sürede bir insan başarıyor veya başarıcak bir plan buluyorsa saygı duyucaksın , güzel fikir

 12. Mükemmel fikir. Her zaman bu tür daha önce yapılmamış projeleri hayata geçirmek lazım

 13. Site çok uzun zaman önce kuruldu. Test dediler iyi de gidiyordu eğleniyorduk da en son koyulan video'nun üzerinden neredeyse aylar geçti. O zaman da kodlama devam ediyordu. Şimdi de başlandığı belirtilmiş. Pek umudum yok açıkçası ama fikir iyi.

  1. Fatih Aker Fatih Aker

   Dediklerinizde haklısınız. O dönem de gerçekten bu proje için çalışmaya başlamıştık fakat elde olmayan bazı sıkıntılar sonucunda ara vermiştik. Şu an tüm sıkıntıları çözdük ve tekrar başladık. Açılışı eylül'e yetiştirmeye çalışıyoruz. Fikri beğendiğiniz için teşekkürler, umarız son halini gördüğünüzde uygulamayı da beğenirsiniz.

 14. 59saniye.com açıldı ama sadece kayıt alıyorlar, sitesinde geri sayım aracı bile vardı ancak bugün kayıt oldugumda 10 gün içinde rezerve ettim kullacı adını kullanabilecekmişim :S o kadar bekle bir daha bekle :S