Reklam karşılığında ücretsiz mobil internet deneyimi
Pazarlama

Reklam karşılığında ücretsiz mobil internet deneyimi

Mobil cihazlar internete erişim açısından bilgisayarları geride bıraktığında mobil internet tarifelerini kıyaslamak için kafa yoracağız. Daha önce Onavo gibi mobil internet faturanızı düşürmeye çalışan uygulamalar gördük. Peki mobil interneti reklam izleyerek bedava kullanmak ister misiniz?

Birleşik Krallık'ta hizmet vermeye başlayan Samba Mobile, abonelerine reklam izlemeleri karşılığında ücretsiz mobil internet erişimi sunuyor. 2,5 dakikalık bir video reklam izlemeniz durumunda 500 MB'tan fazla veri alışverişine izin veriliyor.

Hem telefonlar hem de bilgisayarlar için mobil modemlerle kullanılabilen Samba, abonelerinden web tarayıcılarına veya iPad'lerine küçük bir uygulama kurmasını da istiyor.

Henüz bu tür bir ücretsiz kredi/ödüllendirme sistemine Türkiye'de rastlamış değiliz ama bu işi farklı şekillerde deneyen Samba gibi alt operatörler (MVNO) mevcut. Tabii bu konuda başarılı olan servis sağlayıcı yok gibi. Örneğin gençleri hedefleyerek reklam karşılığında ücretsiz konuşma ve kısa mesaj hakkı sunan Blyk, bir ara tutunmaya çalıştıysa da artık operatörlere mobil medya/pazarlama hizmetleri veriyor.

Geleceği parlak değil

Samba, Volvo ve Samsung gibi dünya çapındaki markalardan reklam almayı başarmış durumda. Ancak oldukça temel bir hizmeti reklam karşılığında sunmak önceki tecrübeler açısından pek parlak görünmüyor. İnternette giderek ucuzlayan ölçümlenebilir reklam fırsatları varken Samba'nın ciddi bir iş yapması zor görünüyor. Her ne kadar kullanıcıları tanımak için web tarayıcılarını izleme yolu kullansa da karşısında aşması gereken ciddi rakipler ve reklamsever aboneler bulması gerekiyor.

Samba'nın iş ortaklarına yönlendirdiği aboneler üzerinden pay alması gibi bir gelir kanalı da var. Fakat bu seçeneğin çalışması için de mobil e-ticaretin epey gelişmesi gerekiyor. Diğer yandan mobil internet fiyatları da giderek ucuzluyor ve Samba'nın kaç yıllık ömrü olduğunu düşündürüyor...

Dilerseniz Samba'nın nasıl çalıştığını deneyimleyebilir, kararınızı ona göre verebilirsiniz.

Yorumlar (5)
 1. Doğancan Doğancan

  Ben onlara reklam veren zihniyetlerre acıyorum esas. Hangi kullanıcı zorla izlediği bir reklama sempati duyup ilgili ürünü/hizmeti satın alır? Karşılığında mobil internet veriyor tamam, ama yine de bu antipati uyandıracaktır.

 2. Benzeri bir sistem Amerika'da uzunca bir süredir var aslında ama Wi-Fi hizmeti için...

  Havaalanında ücretsiz Wi-Fi kullanmak için BMW reklamı izlemek durumunda kalıyordunuz. Her saat için reklamı yeniden izleme gerekiyordu. :)

 3. reklam reklam reklam nereye kadar bu reklamlar ....

  simdi yeni bir reklam nisi kesfetme zamani - gercek bulut uzerinden reklamlar , yani gokyuzu reklamlari

 4. Türkiye'de mobil internetin pahalı olduğunu düşünürsek böyle bir uygulama çok iyi tutar.

  1. Isa Koç Isa Koç

   Burada 2,5 dklik reklam izleyene 500 kb internet verirler.