Webrazzi Kariyer yeniden yayında!
Kariyer

Webrazzi Kariyer yeniden yayında!

Biliyoruz çok özlemiştiniz ve biliyoruz tekrar yayına girmesini çok istiyordunuz. Detaylara geçmeden önce yazının devamını okumaya sabrı olmayan okuyucularımız için hemen paylaşmış olayım; Webrazzi Kariyer tekrar yayına girdi. Hemen yayında olan ilanları inceleyebilir ya da ilanlarınızı girebilirsiniz... - "Yaşasııın!" di mi? :)

Şimdi merak edenler için detaylara geçiyoruz...

Türkiye internet sektörü her geçen gün büyürken kaliteli ve yetişmiş insan kaynağına şirketlerin ne kadar ihtiyaç duyduğunu çok iyi biliyoruz. Ülkemizde istihdama aracılık eden çok değerli danışmanlık şirketleri ve tamamen insan kaynağı konusunda hizmet veren web siteleri var. Hepsi de işlerini zaten çok iyi yapıyorlar ve başarılılar.

Webrazzi'nin buradaki gücü ise sözünü ettiğimiz tüm tarafların hedeflediği kişileri okuyucu kitlesi içinde barındırıyor olması. Bu sebeple de şirketlerin iş ilanlarını duyurabilmeleri ve okuyucu kitlemizin bu ilanlardan haberdar olabilmesi için Temmuz 2007'de Webrazzi Kariyer'i açmıştık.

Geçen zaman içinde Webrazzi Kariyer'e çok ciddi bir ilgi oldu. Birçok okuyucumuz bu sayede şirketlerin ilanlarından haberdar oldu ve belki de yeni bir iş sahibi oldu. Ancak bir süre önce Webrazzi Kariyer'in yayınını durdurmamız gerekti.

Bu kapanmanın birkaç sebebi vardı, bunun detaylarına önümüzdeki dönemlerde gireceğiz ama özetlemem gerekirse; Webrazzi Kariyer'le ilgili bazı planlarımız vardı ve planların yanında yaşanan bazı yasal sorunlar. Her ne kadar bu süreçte aslında yasal bir sorun olmadığı ve haklı olduğumuz 2 farklı mahkeme kararı ile onaylanmış olsa da, kararlar çıkana kadar bir süreliğine Webrazzi Kariyer'in kapalı kalması gerekti.

Dediğim gibi detayları önümüzdeki dönemlerde paylaşacağım ama şimdilik bu süreçte verdikleri destek ve özverili çalışmaları için şirket avukatlarımız, Purut Purut Avukatlık Bürosu'ndan Başak Purut, Nazlı Bayık ve Beyza Köklü'ye çok teşekkür ediyoruz. Onların sayesinde belki de Türkiye'de birçok kişinin hayatını kolaylaştıracak bir emsal karar yaratmış olduk.

Webrazzi Kariyer'le ilgili "olmayan" yasal sorunu çözmek için verdiğimiz hukuksal mücadele sürecinde biz de planlarımız için teknik çalışmalara devam ettik ve tamamladık. Ancak onları sizlerle paylaşmak için biraz daha zamana ihtiyacımız olacağı için sizleri daha fazla bekletmemek adına alıştığınız bildiğiniz Webrazzi Kariyer'i bugün itibariyle yayına aldık.

Daha fazla bekleyemedik çünkü, Webrazzi Kariyer'in kapalı kaldığı süreçte ne kadar çok e-posta ve telefon aldığımızı bilseniz inanamazsınız. Ne kadar değerli bir platform sağladığımızı bir kez daha gördük ve mutlu olduk. Hepinize sonsuz teşekkürler.

Sözü fazla uzatmayayım... Yazının başında belirttiğim gibi Webrazzi Kariyer tekrar yayına girdi. Hemen yayındaki ilanları inceleyebilir ya da yeni ilanlarınızı bırakabilirsiniz.

Yorumlar (18)
 1. bu alanda webrazzi'nin daha iyi işler yapmasını umuyoruz...

 2. Daha bu sabah kariyer kısmına giriş yaptım ve ne oldu yahu bu kariyer sayfasına ne zamandır kapalı diye düşünüyordum ki üzerine böyle bir yazı geldi:)Gerçekten kariyer anlamında düzgün ilanların yer aldığı nadir yerlerden birisi kariyer sayfalarınız.Tekrardan yayına girmesi sevindirici.

 3. kariyer.net, "kariyer" kelimesinin kullanımı konusunda dava açtığı düşüncesine kapıldım :) büyük patronun "şöhretini" duymuştum, nedense aklıma direkt o firma geldi :)

 4. Mithat Cenk Mithat Cenk

  Bence İş Kurumu'nun 31.08.2009 tarih ve 170 numaralı izin belgesi ile faaliyet olmadan hizmet vermekten sıkıntı yaşandı.

 5. Abdullah Önden Abdullah Önden

  İlk gördüklerim:

  - Cevap verdiğim soruya geri dönemiyorum, belki yanlış verdim?

  - Sorular çok, neredeyim, yüzde kaçtayım kaç tane kaldı bilgisini soru cevaplarken görebilmeliyim.

 6. Murat D. Murat D.

  Webrazzi İlan uygulamasından geri dönüş alamadığı için kariyeri yeniden devreye aldı :)

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Onu bilemem ama, 30 günlük ilan için 250 TL bence çok. Bu siteyi daha çok girişimcilik, teknoloji, internet vb. belirli kategorilerde insanların takip ettiğini düşünüyorum. (her yaştan her kitleyi ilgilendiren içerik kısıtlı) Dolayısıyla her türlü firma ilan vermez gibi. Kariyer kısmı ise site takipçilerine çok uygun. Genelde yazılım, tasarım vb. ilanlar ağırlıkta olduğu için firmalara hızlı dönüşler olabiliyordur.

   1. Göksel Göksel

    Teknoloji ve internet bloğu olan webrazzi, zaten niş bir medya servisi... Dolayısıyla bu ekosistemdeki ilanları yayılıyorlar. İlan verenler de bu ekosistemden, ilanları okuyanlarda... Bence 250 tl bu iş için ideal bir fiyat. Çünkü amacına uygun bir siteden hedef kitleye uygun ilanlar. Aynı ilanlar gazetelerde yayınlansa yaklaşık olarak aynı memla tutar. Ama bu ilanı Hürriyet gazetesi İk ekinde yayınlatmak isterseniz kat ve kat fazlası tutar. Dolayısıyla bence herşey optimum...

 7. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  İş ve işçi bulma konusunda isterseniz sitede ilan yayınlansın İşkur'dan Özel İstihdam Bürosu olmak için yetki almak gerekir. Bunu da webrazzi zamanında yapmadı diye biliyorum. En önemli sorun bu olabilir. Eğer böyle bir yetki olmadan ilanlar yayınlanıyorsa burada webrazzi 'nin hatası var bence (Tabi diğer konuları bilmiyorum)

  1. Göksel Göksel

   İbrahim bey İlanlar için, yetki belgesi almaya gerek yok diye biliyorum. Eğer veri toplayacaksınız, cv veya kişisel data o zaman gerekli izinleri almanız gerekiyor. ama sadece ilan yayınlamak için yetki belgesi almaya gerek yok.

   1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

    İŞKUR'un sitesinde yer alan Özel İstihdam büroları ile ilgili yönetmeliklere göz atmanızı tavsiye ederim.

    İlgili Yönetmelikte;

    doğrudan ya da dolaylı olarak,

    - gelir amacı olsun, olmasın,

    - işyerinde ve/veya internet üzerinden,

    - bağımsız olarak ya da ek olarak sadece bu amaca yönelik olarak yayımlanan gazete, dergi, vb. yayınlar aracılığı ile,

    - tam ya da kısmi zamanlı işlerde,

    yapılan iş ve işçi bulmaya aracılık faaliyetlerini kapsar.

    Özel İstihdam Bürosu Tanımı:

    İş arayanların elverişli oldukları işlere yerleştirilmeleri ve çeşitli işler için uygun işçiler bulunmasına aracılık yapmak üzere Kurumca izin verilen, bir işyerinde veya 9/6/2004 tarihli ve 5187 sayılı Basın Kanununda yazılı araçlarla ya da radyo, televizyon, video, internet, kablolu yayın veya elektronik bilgi iletişim araçları ve benzer yayın araçlarından biri ile faaliyet gösteren gerçek veya tüzel kişilerdir.

   2. Cem Yıldız Cem Yıldız

    Bir ticari kar amacı güderek, bu işten para kazanıyorsanız, hayrına ilan yayınlamıyorsanız, kusura bakmayın İşkur sitesindeki Özel İstihdam Bürosu kapsamına giriyorsunuz ve TTK ya göre suç işliyorsunuz, ceza kavramları için lütfen İşkur sitesini ziyaret edin. Para karşılığında ilan yayınlamasaydınız, gözardı edilebilirdiniz, ama ilan verenden para talep etmeniz sizi bu kapsama sokuyor. Öte yandan ek bilgi olarak; iş arayandan hiçbir site hiçbir şart altında para talep edemez diye geçer kanunda. Bilginize...

  2. Seydi Altindagli Seydi Altindagli

   aynen katılıyorum.

 8. Bakalim webrazzi kendine has soru-cevap kismini ne zaman devreye sokacak... ( internet girisimleri konusunda sorulara site takipcilerinden cevap )

 9. O değil de webrazzi'nin yeni tasarımı yada teması nerede kaldı sevgili Arda Kutsal?

 10. Seozkan Seozkan

  Arkadaşlar 15 gün önce işkur ilan sitemdeki iş ve eleman arayanlar bölümünü kapatmamı istedi, aksi halde yasal yollara başvuracaklarını ilettiler.

  Sebep iş bulmaya aracılık, çıkan kanun ile yetki belgesi almadan ki epey bir mebla bu tarz ilanları yayınlamak kanunen yasak. sanırım webrazzi kariyer de aynı olaydan dolayı kapandı bir süre, şu davadan çıkan emsal kararı görsek iyi olacak.

  Şu anda belge alarak mı ilan yayınlıyor yada davalarındaki sonuca göre mi ilan yayınlıyorlar onu bilmiyorum, açıklarlarsa benim gibi birçok kişi bu konuda bilgi edinir.

  Cv toplamıyoruk ama kişilerin iş arıyorum ilanlarını bile kaldırmamızı istediler.

  Özel istihdam bürosu sıfatı olmadan iş ve eleman ilanı yayınlama yönünde bir emsal dava kararı alındı mı?

 11. Muhasip Muhasip

  Webrazzi kazandığı davaların kararlarını yayımlasa da cümle gariban olarak bizlerde faydalansak. Çok makbule geçerdi

 12. Hüseyin Hüseyin

  Arda Bey,

  bakın yukarıda bir kaç kişi daha sormuş emsal karar nedir ? Sadece ilan yayınlanacaksa işkurla muhatap olunacak mı.Bunlar gerçekten merak ettiğimiz sorular, yardımcı olursanız seviniriz zira yazı içinde "Ancak onları sizlerle paylaşmak için biraz daha zamana ihtiyacımız olacağı için.."

  gibi bir ifade var. 2 yıl olmuş... Cevaplarsanız seviniriz..