Webrazzi Kariyer açıldı!
Genel

Webrazzi Kariyer açıldı!

Uzun süredir planlarım arasında olan bir çalışmaydı Webrazzi'ye kariyer bölümü eklemek. Diğer kariyer ve insan kaynakları sitelerinden farklı olarak Webrazzi okuyucu kitlesinin ilgi alanlarına uygun olabilecek iş ilanlarının yayınlanacağı Webrazzi Kariyer şu an itibari ile kariyer.webrazzi.com adresinden yayındadır.

Webrazzi Kariyer'in sistemi Octeth tarafından geliştirilmiştir. Octeth, Webrazzi'nin ilk zamanlarında tanıtımına yer verdiğim Wridea isimli global girişimin de sahibi. Aynı zamanda global pazarlarda özellikle Amerika'da büyük ilgi gören OemPro isimli web tabanlı e-bülten servisinin da yaratıcısıdır.Webrazzi'ye sağladıkları destek sadece kariyer sisteminin geliştirilmesi ile kalmamış olup, Octeth aynı zamanda bugün itibari ile Webrazzi Sponsorları arasında da yerini almıştır.

Webrazzi Kariyer'in sistemini özverilerini esirgemeden çok kısa bir süre içinde tamamlayarak yayına alan Octeth ekibine ve özellikle şirketin iki kurucu ortağı Cem ve Mert'e buradan bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Webrazzi Kariyer'in ilk iş ilanları ise MyNet tarafından sağlanmıştır. Başlangıç olarak 10 iş ilanı ile sisteme dahil olan MyNet ilerleyen dönemlerde yeni ilanlarını da Webrazzi Kariyer üzerinden paylaşıyor olacaktır.

Güncel iş ilanlarını takip etmek ve ya şirketinizde ihtiyaç duyduğunuz pozisyonlar için ilanlarınızı göndermek istiyorsanız Webrazzi Kariyer'i incelemeye başlayabilirsiniz.

Gönderilen ilanlar 30 gün boyunca Webrazzi Kariyer'de yayınlanacak olup, bir ilan için ücret 125 YTL'dir.

Yorumlar (38)
 1. Tekin Tatar Tekin Tatar

  Arda böyle bir site ve servis açtığın için seni tebrik ederim. Geçen hafta secret cv ve birkaç foruma ilan bıraktım. Özellikle bu sitenin ilanımıza olumlu döneceğine inandığımdan ve yaptığın işe destek olması açısından biz de şirket olarak sana ilan veriyoruz. Birazdan formu dolduracağım.

  Bu sitenin kopya olduğunu iddia edenlere ise birkaç şey söylemek istiyorum. Bloglar yapısı gereği kopya olamazlar, önemli olan içeriktir. Bu sitede gördüğüm kadarı ile Türkiyeden oldukça içerik var ve informasyonun bu kadar zor aktığı bir ülkede bu başarıdır. Techcrunch ve diğer ingilizce bloglari takip edemeyenler için ise çok önemli bir görev üstlenmiştir. Sadece alınan kaynağa saygı gereği geri link vermek doğru bir yaklaşım olacaktır.

  125 ytl'ye gelince, 750-1000 YTL para verip insan kölesi yapıp gencecik çocukları operator coder yapmaya, haftasonları yine köle gibi çalıştırıp, düşünmemeye iten şirket kurucuları için tabiki çok gelecektir. Tabiki bu zihniyetle bu ülke teknolojinin bu dalında hiçbir yere varamaz. Oturduğumuz yerden bu kopya, bu pahalı, bu iş yapmaz diye yorumlar yapacağımıza bu tip girişimlerde bulunan arkadaşlarımıza destek çıkalım.

  2 tane alıntı ile bitirmek istiyorum. Orjinalleri ingilizce olduğu için oyle yazacağım ve yanına da tam karşılığı olmasa da türkçe anlamlarını yazmaya çalışacağım.

  "If you pay peanuts, you get monkeys" (ucuz etin yahnisi) 125 YTL çok diyenlere..

  "If its aint broken dont fix it" (Bozulmadıysa tamir etmeye çalışma) Bu son söz kopya söylemlerine karşı.

  Tekrar tebrikler, Artık TechCrunch'i kapattıktan sonra lokal haberler ile ilgili nereye bakacağımı biliyorum.

 2. Galip Ortak Galip Ortak

  ama pahalı olmuş biraz. secret cv de ilanlar 100 lira civarında. bunun yanında kariyer.nette 150 den başlıyor, kariyerseri.net te bedava. monsterda bedava derkene bu bakımdan pahalı olmasına katılıyorum. yani webrazzi insan kaynakları platformu olsa neyse de

 3. /dev/mach /dev/mach

  @Serhan AYDIN, @Arda Kutsal :

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler, birkaç ay önce iş-kur ile yazışmıştım ve aynı soruyu onlara sormuştum , izin almanız gerekir demişlerdi. Büyük ihtimalle neden bahsettiğim hakkında en ufak bir fikirleri yoktu ve standart bir cevap gönderdiler.

  Neyse dağıldı konu, hayırlı olsun webrazzi kariyer , umarım başarılı olur.

 4. Yücel Dağlar Yücel Dağlar

  olumsuz yorumlarda biraz kıskançlık seziyorum :)

  bu işlerin nasıl yürüdüğü ile ilgilenen arkadaşlara şu kitabı tavsiye ederim: http://www.peachpit.com/articles/article.asp?p=21189&seqNum=2

 5. Yücel Dağlar Yücel Dağlar

  toplum olarak uzayda yer kaplamayan şeylere para vermek istemiyoruz. bu sorun yazılım ürünü veya hizmetleri için hep başımıza geliyor.

 6. Idris bey sizin dediginiz gibi eger yazilim gelistirici arayan sirketin vizyonu veya projesi web2.0 olarak kabul edilebiliyorsa webrazzi'nin icerigine ve amacina uygun olabilir.

  Diger bir filtreleme yontemi de biraz daha teknik olabilir. Mesela Web2.0 ile populer olan web gelistirme frameworkleri Ruby on Rails (ornek: twitter) ve Django (ornek: pownce) bircok web2.0 websitesinin yapiminda kullaniliyor. Bu frameworkler ile yapilan websitelerinin neredeyse tamami otomatikman web2.0 olarak algilaniyor. Diger yanda ise ASP ile gelistirilen pek web2.0 sitesi bilmiyorum. (bu durum TR'de tam tersi olabilir)

 7. İdris Cin İdris Cin

  Merhabalar,

  Sağolsunlar bazı arkadaşlar sayesinde konu iyice dağıldı. Fiyat konusunda da bir hayli fikir geldi sayılır. Ancak Arda Bey'in;

  “Yazılım Geliştirme” adıyla yayınlanan bir ilan YouTube için çıkarsa Web 2.0 olup, MyNet için çıktığında olmuyor mu sizce?

  Buradaki ayrım nasıl yapılabilir?

  sorusuna yorum gelmedi maalesef. Bu konu hakkındaki görüşlerinizi bende merak ediyorum.

  Sevgi ve dsaygılarımla.

 8. Sevgili Arda, girisimlerin cok guzel, devamini diliyorum. Yukaridaki yorumlardan Sayin Ahmet'in dediklerine bastan sona katiliyorum. Bol sans ve basarilar!

 9. bir ilan için 125 ytl iyi valla

 10. @ardakutsal rica ederim.

  @ahmet web girişimlerini değerlendirmeye kalkışmış birinin bireber kopyalar yapmaya hakkı yoktur. o zaman madem o kadar biliyorsun neden kendin bir şey geliştiremiyorsun deme hakkı doğuyor bize. Senin dediğinin tam aksine, Türk interneti gelişsin diye kopyaları desteklemek bana kendini küçük görmek gibi geliyor.

  dediğim gibi umarım orijinal işler yapılır biz de alkışlarız.

 11. benim görüşüme göre webrazzi'de kariyer ilanları yer alması hoş olmamış çünkü biz webrazzi'yi yeni web girişimlerini öğrenmek için giriyoruz(webrazzi=Dünya ve Türkiye'deki Web 2.0 servisleri hakkında analiz ve incelemelerin yapıldığı blog.) ama farklı bir site açıp örneğin kariyerrazzi.com oradan yayınlayabilirdi, hiç kimsede bir şey diyemezdi.

  saygılarımla.

 12. madem web girişimlerini değerlendirebilecek kadar bilgili ve deneyimli birisiniz, neden techcrunch ne yaparsa onu yapıyorsunuz. kendiniz neden orijinal bir fikir bulamıyorsunuz, merak ediyorum.

  octeth firması, bir kaç saat içerisinde yazılabilecek bu ilan panosunu kendisinin yaptığını söylemeye utanmalı bence. komik oluyor.

  peki bu tutar mı? tutar. ama bu sizin pazarlama becerinizden kaynaklanır. yoksa başarılı bir web girişimi başlatabilecek, ya da bir web girişimini değerlendirebilecek bilgi ve birikiminizin olmadığını düşünüyorum.

  web siteniz ucuz bir kopya. umarım gelecekte kritik etme cesaretini gösterdiğiniz web girişimleri gibi, yaratıcı olmasa bile en azından kopya olmayan web siteleri geliştirirsiniz, biz de sizi alkışlarız.

 13. eleştiri değil, soytarılık senin yaptığın. madem kopya bir site burası, defol git o zaman buradan, sana ne burada olup bitenden? dokunan birşeyler var herhalde...

 14. Can Basit Can Basit

  125 YTL Bu is icin ok. Dunyada raici 450 YTL civarlarindadir. 50 YTL ye websitesi yaptirmak isteyen adama cok gelebilir. Yada 1000 YTL maas ile yaratici yonetmen calistirmak isteyen firmaya da cok gelebilir. Ciddi dusunen isletmeler icin 125 YTL cok normal.

 15. @beyazsayfa

  Webrazzi Kariyer şirketlere yönelik bir servis olduğu için ücretli olmuştur. Zaten kişisel girişimciler için Webrazzi Forum'da iş ilanları bölümü halen mevcut.

  @ozan

  Benim için söylediklerinize teşekkür ediyorum.

  Octeth hakkında söylediklerinize karşılık ise zaten birkaç saat içinde tamamladılar Webrazzi Kariyer uygulamasını. Octeth hem Webrazzi'nin sponsorudur hem de destek olmak adına Webrazzi Kariyer'i geliştirmiştir. Burada sorun nedir anlayamadım.

 16. krop, authenticjobs, freshwebjobs vs. gibi ürünlerin bir nevi taklidi bu sistem ancak oldukça vasat görünüyor. 125 ytl büyük bir rakam değil ama ben ne yapsam tutar mantığıyla hareket edip işi iyice ticarete dökmek altı-üstü tasarımın altın örümcek ödülünü kabul etmesinin ardından yaşadığı düşüse sürükler sizi bence. çünkü sizin umrunuzda olan insanların iş bulması falan değil, kısa yoldan köşeyi dönmek. böyle olmadığını söylemeyin inanmam. sponsor ücretinin bile 1000 ytl olduğu bir sisteminiz var ki alexa grafikleri ortada. sizi özel kılan ne? yazılarınız? evet samimi yazıyordunuz ama böyle vasat girişimler sizin değerinizi bizim nazarımızda düşürüyor. herkes işini yapsın bence, iki kuruş fazla kazanmak için sistemin kalitesini düşürmeyin. adam akıllı tasarımcı, yazılımcı bulacak olan şirket zaten gelişmiş IK sitelerini kullanırlar, ücretsiz ilan verecek kişiler ise yonja gibi alanları. nede olsa sizden daha fazla hit alıyorlar. ya süper bir kariyer sistemi ortaya çıkarın yada EFT yoluyla para transferi yoluyla şirketlerin bu vasat sisteme ilan bırakmasını beklemeyin. ki şu an ki ilanlardan mynet'in o alana ilan vermek için beş kuruş vermediğini hepimiz biliyoruz, amaç birileri zaten ilan vermiş gibi gözüksün ki diğer şirketler de gaza gelip sizi paraya boğsunlar. ancak büyük şirketler bu sistemleri kullanmazlar. neyse yine de başarılar.

 17. @gökhan webrazzi kariyer bir uygulama değil maalesef bir kopya. techcrunch'ta böyle bir platform olduğu için webrazzi'de aynısını yapmış. sadece benim değil, bir çok kişinin böyle düşündüğünü "haydi şimdi de techcrunch20.com kopyası yapın" temalı yorumlardan da görebiliriz sanırım.

  yapıcı değil yıkıcı yorumlar yaptığımın ve bu sebeple beni eleştirdiğinizin farkındayım. ama bence bir kopya yapıcı eleştriyi haketmez. yarın birisi de sizin web sitenizi kopyalar, onlara da yapıcı eleştri mi yapacaksınız.

  webrazzi techcrunch kopyası olmaktan sıyrılsın, sitenin konseptine kendinden bir şey katsın. o zaman ben de yapıcı eleştri yaparım.

 18. Serhan Aydin Serhan Aydin

  @Volkan,

  "Yeni açılan bir sistemin hemen ilan için kişilerden “para” talep etmesi sizce Web 2.0 etiğine ne kadar uygun?"

  web2.0 etigi diye birsey yoktur. Business Model vardir. Bu servisin business modeli budur ve bu bircok sirket icin harika bir servis olacagi kanisindayim. Cunku, kariyer.net veya YeniBirIs.com gibi yerlere yuzlerce milyon verip ilan vererek, yuzlerce ise yaramaz cv toplanacagina, buraya ilan verilerek sadece birkac tane ama ihtiyaca yonelik cv toplanir. Bu servisin aynisi, cok daha populeri ve aynisi http://jobs.37signals.com/ tarafindan yurutulmektedir. Eger yanlis bir servis olsaydi, 37Signals buradan $10binler kazanamazdi her ay ve The New York Times, CNET, Facebook, Adobe, Trek, and American Express gibi sirketler ilan vermezdi. Bence cok tutacak bir servis.

  "Açıkçası o kariyer sayfasında bir firmanın size 125 ytl ödeyip ilan vermesini ve bu servisin hemen verdiği ilanın firmaya geri döneceğini sanmıyorum."

  Bence yanlis dusunuyorsun. 125YTL bir firma icin cok kucuk bir rakam. Eger 3500 - 5000 YTL maas verecek kaliteli bir programci ariyorsa o firma, dogru yere 125YTL verip kaliteli cvler toplamak hicte maliyetli degil bence.

  "İş arayan zaten işi başka bir noktada bulabilir ancak kısıtlı bir bütçeye sahip olan bir girişimci neden 125 YTL verip burada ilan bıraksın ki"

  Kisitli butcesi olan icin hedeflenmemis olabilir bu servis. Daha ziyade buyuk firmalar icin hedeflenmis olabilir. Kisitli butcesi olan gidip gazeteye ilan verebilir veya forumlara ilan birakabilir. Her kitleye her servis hitap etmeyebilir.

  "üstelik işe uygun kişiyi ya da pozisyonu bulabileceği bile garanti değilken…"

  Pardon ama hangi servis 100% pozisyon doldurma garantisi veriyor? Kariyer, Yeni bir is veya Monster veriyor mu? Onlar sadece sunu diyebilir: yuz binlerce cv var veritabanimda, yuzlerce cv yonlendiririm sana. Bence bu cok gereksiz. 100 cv gelecegine, 5 tane gelsin, adam gibi gelsin

  Sadece dusuncelerim.

 19. Beyazsayfa Beyazsayfa

  Pardon ikinci sorum yok olmuş :)

  Daha önce problem yaşamış olduğun ciddiyetten uzak 1-2 forum yazısı mı seni ücretli servise yöneltti?

  Ayrıca; 125 çok ya :)

 20. Volkan Karakuş Volkan Karakuş

  Öncelikle hayırlı olsun diyorum. Yeni bir oluşum yeni bir başlangıç olacaktır bu piyasa için. Ancak...

  Ancak bazı noktalar ve sorular var ki bunun cevapları verilmeden bu servisin güvenliği ve samimiyeti bende hala şüpheler uyandırıyor.

  Birincisi sponsorunuz olan firmalar mı size bu yönde bir script yazalım siz de kariyer alanı açalım dediler? Bunu gerçekten merak ettiğim için soruyorum.

  Türkiye'de örnekleri henüz yeni yeni başgösteren bir sistemin profesyonel bir tabana oturması için öncelikle beta veya ücretsiz olması gerekmez mi? Yeni açılan bir sistemin hemen ilan için kişilerden "para" talep etmesi sizce Web 2.0 etiğine ne kadar uygun?

  Webrazzi'nin almış olduğu hit mi yoksa Webrazzi'nin bilişim piyasasında ve internet ortamındaki itibarı mı bu projede size cesaret verdi?

  Web 2.0 girişimleri ve bu alanda yapılmış olan servislerin birçoğu ücretsiz. Açıkçası o kariyer sayfasında bir firmanın size 125 ytl ödeyip ilan vermesini ve bu servisin hemen verdiği ilanın firmaya geri döneceğini sanmıyorum.

  Umuyorum başarılı olur ancak o yazılımla bu altyapıyla şu anda biraz zor.

  Kaldı ki siz bu işi blograzzi.com gibi bir farklı domain alarak ve farklı bir platformda başlatarak yapsaydınız, Webrazzi sitesinin bir alt dizinine kurup bu şekilde lanse etmeseydiniz eminim bu kadar tepki toplamazdı. İş arayan zaten işi başka bir noktada bulabilir ancak kısıtlı bir bütçeye sahip olan bir girişimci neden 125 YTL verip burada ilan bıraksın ki, üstelik işe uygun kişiyi ya da pozisyonu bulabileceği bile garanti değilken...

  Tekrar hayırlı olsun...

 21. Beyazsayfa Beyazsayfa

  Arda öncelikle hayırlı olsun. İki sorum olacak, yanıtlarsan çok sevinirim.

  Servisi neden ücretli yapma gereği duydun?

  Sonradan onaylanabilir sistem yapabilirdin. Çok daha iyi olabilirdi. Açıkcası üzüldüm... Kişisel görüşüm bu servise ilan verecek firmalar kendi sitelerine de ilan koyabilir, duyuru yapabilirler.

  Ama belli bir hiti nakite çevirmeni tebrik ediyorum.

 22. Uğur Samsa Uğur Samsa

  @bozan, oyun bozanlık yapma. Burada herkes görüşlerini savunabilir ki bence bu iyi de olur. Arda'nın acaba demesini sağlıyordur belki. Birbirimize karşı seviyemizi korumalıyız diye düşünüyorum. Defol git hoş bir kelime değil + bunu senin söyleme hakkın yok.

 23. İdris Cin İdris Cin

  Tekrar Merhabalar,

  Kişisel düşüncem, bir iş ilanının web 2.0 konseptinde olup olmadığı izleniminde ilanı veren şirketin vizyonunun kesinlikle etkisi vardır. Ancak bu, web 2.0 konseptinde olmayan bir firmanın da web 2.0 projeleri geliştirmeyeceği anlamına da gelmiyor elbette. Böyle bir durumda ise ( örneğin MyNet in bir web 2.0 ilanı söz konusu olduğunda ) ilan detayında web 2.0 vizyonunun kesinlikle histettirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Aksi taktirde adaylar önyargılardan kurtulamaz doğal olarak.

  Nacizane düşüncelelrim bunlar. Bilişim sektöründe tebrübeli olan arkadaşların da yorumlarıyla bakış açımız daha da olgunlaşabilir/değişebilir tabi.

  Sevgi ve saygılarımla.

 24. Murat Kahraman Murat Kahraman

  Arda hayırlı olsun yeni servisin :)

  Bir blog üzerinde kariyer servisinin kurulması veya Webrazzi'nin Techcrunch'ı örnek alması diğer arkadaşları neden bu kadar kızdırdı anlayamadım. Servis tutar mı tutmaz mı bunu zaman gösterecek ama benim fikrim tutacağı yönünde. Tamam çok sayıda kitlesel hizmet veren İK sitesi mevcut ama Webrazzi web profesyonelleri konusunda oldukça niş bir ortam ve ben bir ilan veren olarak ilanımın ulaşacağı kişilerin en azından Webrazzi'yi takip edecek kadar Web'le ve Web 2.0 'la ilgili kişiler olacağından emin olabilirim. Bir çeşit ön elemeyi otomatik olarak yapmış oluyorum böylece. Aynı şeyi iş arayan biri için de düşünebiliriz. İşverenin Webrazzi'yi takip ediyor olması birçok çalışan için tercih nedeni olmalıdır bence.

  125 YTL'lik ücrete gelince iş arayan arkadaşlardan biri şu soruma cevap verirse sevinirim. Acaba daha doğru kişiye ulaşmak için 125 YTL ödemek istemeyen bir firmayla gerçekten çalışmak ister misiniz?

  Çok küçük girişimciler webrazzi'nin forumunda ya da zoque gibi diğer ortamlarda bu arayışlarını ücretsiz gerçekleştirebilirler zaten ayrıca eminim Arda'ya talepte bulunan küçük girişimciler ilanlar konusunda destek alabilecektir. İlan vermek isteyipte pahalı geldiği için veremeyen bir arkadaş var mı şu anda?

  Arda şimdi senden hızla Webrazzi20'da başlatmanı bekliyoruz. :)

  (Ne olduğunu bilmeyenler buradan bakabilir)

 25. Murat Kahraman Murat Kahraman

  Buradan dediğim tam olarak şurası :) http://www.techcrunch20.com/

 26. Serhan Aydin Serhan Aydin

  Selam /dev/mach,

  IK sirketi kuruyorsan IS-KUR'dan izin ve belge alman gerekiyor. Ama sana gelen ilanlari (ucretli veya ucretsiz) sitende, blogunda, forumunda yayinlaman kanunen sorun yaratmaz. Dikkat edilmelidir ki, burada IK danismanlik hizmeti verilmiyor. Seri ilanlar gibi is ilanlari yayinlaniyor ve basvurular direk olarak ilan sahibi sirketlere yapiliyor. Kanunen bir sorun yaratmayacaktir.

  Dunyada ve Turkiye de, bu hizmetin benzerleri coktur.

  Ben de bir defasinda Yenibiris.com 'a ilan vermistim eleman bulmak icin. 125YTL'nin nerdeyse 4 kati bir fiyat odedik. Ilanimiz 60 gun yayinda kaldi ve 300'un uzerinde CV geldi ilanimiza. Bunlari sadece 30dk 'da 30'a eledik. 30 kisi ile mulakat yaptik ve bir kisi bile alamadik, istedigimiz niteliklerde degillerdi.

  Bu servisin degeri burada cikiyor ortaya. Burada bir kitle var, dogru bir kitle var. Buraya ilan birakarak dogru kitleye nokta atisi yapilmis olunuyor. Keske 2 ay once acsaydin arda :)

 27. /dev/mach /dev/mach

  Hayırlı olsun. Kişisel görüşüm ilanın yayınlanış şeklinden ziyade sitenin ilanı veren firmalara başvuran kişilere geri dönüş için ne kadar "baskı" uygulayabildiği önemli. Kariyer.net'de paradan çok insana önem veren bir firmanın genel ilanına laf olsun diye başvurmuştum , sonuç ? 642 gün = 91 Hafta,5 Gün = 1 Yıl, 277 Gün sonra gelen "ilanınız vertabanımıza eklendi , biz size döneceğiz" bu noktadan sonra hangi insanoğlu bu siteyi kullanır ?

  Unutmadan bir sorum olacak : kariyer siteleri kurmak, bu tarz ilanları yayınlamak için iş kur'dan izin almanız gerekiyor ( taraflardan ücret almasanız bile !! ), bu sorunu nasıl aştınız ?

 28. Adaylardan özgeçmiş ve CV almadığınız sürece bu prosedüre bağımlı değilsiniz. Şu anda Webrazzi Kariyer'de uygulanan model, ev ilanı yayınlamaktan ya da bir blog yazısı içinde falanca firma yazılım uzmanı arıyor demekten farklı değil.

 29. Herkese Selam,

  Arda, sana basarilar dileklerimi iletmeden once genel olarak dusuncemi yazmak istiyorum.

  Ben 28 yildir ABD'de Los Angeles'ta yasiyorum ve web2.0 furyasiyla yakindan ilgileniyorum. Dunyaca unlu ve buyuk ihtimalle hepinizin kullandigi popular bir web 2.0 servisinin sahibi olan adini vermek istemedigim sirkette calisiyorum.

  Tum commentleri okudum ve soylemek istedigim teksey var. Cok uzuluyorum! Turkiye'nin uluslararasi arenada basarisiz olmasinin nedeni bu iste!

  1. Fiyati pahali buluyorlar, neye gore pahali? Piyasa arastirmasi yaptiniz mi bunu yazmadan once yoksa kendinize gore pahali mi? Hemen Kariyer.Net'i, YeniBirIs.com'u arayin ve tek ilan icin ne kadar aldiklarini sorun. Goreceksiniz ki 3'te biri veya daha az bir fiyattir bu 125 YTL. Size pahali gelebilir, ama profesyonel cozumler ureten, kaliteli web 2.0 mantalitesinde elaman arayanlar icin 125 YTL sudan ucuzdur. Ama kucuk bir web tasarim dukkani icin ise pahali olabilir, gazeteye verir o da ilanini zaten bir kac YTL'ye. Ayrica KariyerNet, YeniBirIs gibi servislerden bulacaginiz kaliteli cv orani buradan alacaginiz kaliteli ve amaciniza yonelik cv oranin yarisi veya 3te1i olacaktir. Bu kanitlanmis bir kuraldir global olarak. Cok buyuk kuruluslar neden Monster yaninda 37Signals Job/Gig board'una ilan birakiyor dersiniz? Dogru kitleye ulasabilmek icin.

  2. Bir kac saatlik is, utanilmasi lazim: Neden utanilsin? Merak ediyorum, bir kac saatlik is ile bir kac aylik is arasindaki fark nedir? Onemli olan kac satir koddan olusmasi veya kac ayda bitirildigi degil, fikir, pazarlama taktigi ve size ROI'sidir. Lutfen biraz profesyonel olalim dusuncelerimizi paylasarak. Eminim ki aramizda ki programcilar YouTube benzerini, Basecamp veya Highrise benzerini veya PlanHQ benzerini daha cabuk yazabilirler sahiplerinden. Utansinlar mi simdi sahipleri? Unutmayalim ki onemli olan emek degil, degeridir.

  3. Webrazzi ve servisleri kopya, yazik: Neden yazik? Turkiye'de baska bir benzeri var mi bu kadar populer olan? TechChrunch global, Webrazzi sadece Turkiye odakli. Yani kopya degil, Turkiye'de bir ilk ve tek! Benzer mi, evet benzer. Bunun sakincasi nedir? Arda cok basarili bir girisimci cunku dunyada gercekten popular olan TechChrunch ve benzer hizmetleri gozlemlemis, rafine etmis ve Turkiye modelini yayina sunmus. Hemde sadece 1 yil kadar zaman icinde Nokta AS ve diger buyuk kuruluslarin destekledigi, yakindan takip ettigi bir servis yapmis. Bunu sadece tebrik etmek gerekir! MetaCafe YouTube'un benzeri, hatta kopyasi. Yazik mi ona? Hayir kesinlikle degil. YouTube 2-3 milyar dolar degerinde ama o da 200-300 milyon dolar degerinde. Ne mutlu ona! Kopya ama guzel kopya!

  Ben malesef Turkiye'den TechCrunch kalitesinde takip edebilecegim baska bir blog bilmiyorum. Bence Webrazzi Turkiye'de cok onemli bir acigi kapatiyor, alkislanmali.

  Ama malesef tekrar soyluyorum, uzuluyorum! Biraz dusunce yapimizin degismesi lazim. Basarili bir servisi/degeri alkislamali, yapici elestirilemizle desteklemeliyiz. Basarili oluyor diye 'mevye veren agac taslanir' mantiginda gitmemeliyiz. Eger begenmiyorsaniz, birkac saatlik is olarak goruyor, utanilmasi gerek diyorsaniz, buyrun sizde acin ve ayni populeriteyi yakalin. Rekabet kaliteyi arttirir. Insanlar ne soyledikleriyle degil, ne yaptiklariyla degerlendirilir kanisindayim.

  Zaman harcayipta commentimi okudugunuz icin tesekkur ederim.

  Arda, basarilarinin devamini dilerim. Inaniyorum, ileriki senelerde global anlamda da ses getiren Turk projeleri cikacak. Neden bir kucuk bir Israil firmasi MetaCafe diye bir servis acipta global olarak unlu olabiliyor da bir Turk firmasi olamiyor? Ne fark var arada: DUSUNCE FARKI.

 30. Serkan Bektaş Serkan Bektaş

  @Arda Kutsal

  Tebrikler, güzel bir girişim olmuş. Başarılarınızın devamını diliyorum. İlan için istenen ücretlerin de çok olduğunu düşünmüyorum. Eleştiriler biraz ağır olmuş bence. Saygılar.

 31. İdris Cin İdris Cin

  Merhabalar Arda Bey,

  RSS Reader ımda, bu yazının başlığını görür görmez aklıma gelen ilk düşünce; Web 2.0 vizyonlu projeler için ihtiyaç duyulan pozisyonların burada yer bulabileceği ihtimali idi. Ancak gördüğüm kadarıyla pozisyon içeriklerinde bu şekilde bir filtrelemeye gidilmemiş.

  Benim de nacizane düşüncem bu şekilde bir filtreleme yapılması daha faydalı olur şeklinde.

  Yani burası bir web 2.0 platformu ise gelecek olan iş ilanları da bu formatta olmalı diye düşünüyorum.

  Sevgi ve Saygılarımla...

 32. Uğur Samsa Uğur Samsa

  Pahalı geldi çünkü iş ilanı verecek olan firmanın o işe uygun kişiyi kesin bulacağı garantisi yok. İşverenin aradığı kişiyi bulduğu zaman bu ücreti alsanız bir sözüm olmaz. Ama bu durumda biraz pahalı geldi. Diğer kariyer siteleri ilanlar için ne kadar ücret alıyor bilmiyorum. Bu işin piyasası bu olabilir ama her koşulda bu fiyat yüksek bir fiyat olacaktır bana göre. Naçizane fikrimdir.

  İyi işler yapıyorsunuz. Çalışmalarınızı takip ediyor olacağım.

 33. @Uğur SAMSA,

  Beğenmiş olmanıza sevindim. Teşekkürler. Gerçekten merak ettiğim için soruyorum neden ücretin pahalı olduğunu düşünüyorsunuz? Sizce ne kadar olmalıydı?

 34. Uğur Samsa Uğur Samsa

  Güzel bir çalışma tebrik ederim. Yalnız ücret bu iş için biraz pahalı değil mi?

 35. @Uğur Samsa

  Görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. İş ilanlarının yayını ile ilgili sektörde malesef hiçbir şirket ücretlendirme bilgisini yayınlamıyor ancak rakamların yüksek olduğunu söyleyebilirim. Yapıcı eleştirileriniz için tekrar teşekkürler.

  @İdris Cin

  Görüşleriniz için teşekkürler. Bahsettiğiniz türde projeler için bir kategori açmak mümkün aslında. Güzel bir öneri oldu. Talep gelmesi durumunda değerlendiriyor olacağım.

  Ancak bir konuyu hem sizin fikrinizi almak hem de kendi aklımda netleştirmek adına gündeme getirmek istiyorum.

  "Yazılım Geliştirme" adıyla yayınlanan bir ilan YouTube için çıkarsa Web 2.0 olup, MyNet için çıktığında olmuyor mu sizce?

  Buradaki ayrım nasıl yapılabilir? Eğer cevap bulabilirsek eminim ki çok önemli bir konu netleşmiş olacak.

  Yorumlarınız için tekrar teşekkür ederim arkadaşlar.

 36. Gökhan Gökhan

  @ozan

  "Türk interneti gelişsin diye kopyaları desteklemek bana kendini küçük görmek gibi geliyor."

  Webrazzi Kariyer bir kopya değildir. Webrazzi Kariyer bir servis uygulamasıdır. Nasıl sen, ben veya başkaları bir blog sitesi açtığında "Kopyalamış bu, blog sitesi daha önceden başkası tarafından açılmıştı zaten" gibi saçma bir tepki ile karşılaşmıyorsak aynı şey Webrazzi Kariyer içinde geçerlidir. Ama ne yazık ki Webrazzi Kariyer'de böyle saçma bir tepkiyle karşılaşıldı.

  Bence asıl tartışılması gereken konu Webrazzi Kariyer'in paralı olup olmaması, ondan bundan kopya olması vs. gibi saçma başlıklar değilde @ozan gibi insanların verdikleri tepki biçimleridir.

  @Ufuk

  "krop, authenticjobs, freshwebjobs vs. gibi ürünlerin bir nevi taklidi bu sistem ancak oldukça vasat görünüyor."

  Krop dediğin sistem orjinal bir sistem değildir aynı bahsettiğin diğer sistemler gibi. Hepsi zaten var olan "kaliteli ve hedefe yönelik eleman bulma" sistemi üzerine kurulu olan farklı uygulamalardır aynı Webrazzi Kariyer'in de olduğu gibi. Lütfen oturup düşünün, biraz zaman ayırın taklit-kopya konuları hakkında, rica ediyorum.

  Tekrar rica ediyorum yorum yazmadan önce lütfen düşünün; acaba ben yorum mu yazıyorum yoksa işe yaramaz, insanların vaktini harcayan aynı zamanda kendi vaktinizi de boşa harcayan, sadece karalama amaçlı bir yazı mı yazıyorum yoksa düzgün birşekilde iyi ve kötü yönlerini eleştiren yapıcı bir yorum mu yazıyorum. Şu soruyu bir sorsanız kendinize siz de rahatlayacaksınız biz de.

  Bir de lütfen eğer benim bu yorumuma karşılık verecekseniz, rica ediyorum düşünerek cevap verin, karalamayın. İnsanları korkutuyorsunuz, o kadar negatif, agresif ve parçalayıcısınız ki asıl sistemde birşeyler üreten, yaratan ve işleyen insanları korkutuyorsunuz.

  YA DÜŞÜNEREK KONUŞUN, YARATICI VE YAPICI ELEŞTİRİLERDE BULUNUN YA BİRŞEYLER ÜRETİN, YARATIN, İŞLEYİN YA DA SUSUN.

 37. F. Çukur F. Çukur

  ben ne yaparsam tutar hastalığı sevgili uğur...

 38. Mehmet Mehmet

  http://www.iskur.gov.tr/LoadExternalPage.aspx?uicode=statsikcasorulansorular

  Yukaridaki link'teki `İş ve işçi bulmaya aracılık nedir?` basligi altindaki maddelere bakilinca, kariyer.webrazzi.wpengine.com'un yaptiginin da izne tabi olmasi gerektigi sonucu cikiyor. Cunku diyor ki orada:

  Özetle, iş ve işçi bulmaya aracılık faaliyeti gerçek ve tüzel kişiliklerce;

  - doğrudan ya da dolaylı olarak,

  - gelir amacı olsun, olmasın,

  - işyerinde ve/veya internet üzerinden,

  - bağımsız olarak ya da ek olarak sadece bu amaca yönelik olarak yayımlanan gazete, dergi, vb. yayınlar aracılığı ile,

  - tam ya da kısmi zamanlı işlerde,

  yapılan iş ve işçi bulmaya aracılık faaliyetlerini kapsar. Bu faaliyetlerin yapılabilmesi için Kurumdan izin alınması gerekir.

  ...Yani `CV bankasi olusturulmadigi surece bir problem yok` demek dogru degil.

  Ha bu dogru bir uygulama mi?: hayir. Iskur sacmalamis tamamen.

  webrazzi kariyer 2 yili askin bir suredir yayinda sanirim. Arda Bey iskur'dan veya herhangi baska bir yerden bir sikayet geldiyse bizimle paylasabilirse cok sevinirim.