Google Chrome iPhone ve iPad'e geldi

Mobil tarayıcı rekabetindeki Firefox atağını Webrazzi sayfalarına taşımıştık. Masaüstünde olduğu gibi mobilde de istikrarlı bir yükseliş gösteren Chrome cephesinden de bugün bir sürpriz haber geldi. Google I/O konferansının ikinci gününde, Google Chrome tarayıcısının artık iOS cihazlarda da kullanılabileceği duyuruldu.

Google Chrome uygulaması, bu yazıyı yazdığım saat itibarıyla (23.45) App Store'daki yerini almamış olsa da, gün içerisinde hep iPhone hem de iPad'lere indirilebilir olacak.

Mobil web tarayıcı savaşına yeni bir boyut getirmesi beklenen hadise ile birlikte tarayıcı savaşlarının daha da kızışacağını söylemek mümkün. Bunları dile getirirken Internet Explorer'ın mobil cephede yarıştan kopmuş göründüğünü, ancak yıl sonuna doğru nihai tüketici sürümü kullanılmaya başlayacak olan Windows 8 ile birlikte geriden de olsa kulvarına geri dönebileceğini eklemek gerekir.

Chrome'un mobil web tarayıcıları dünyasındaki iddiası, PC versiyonundaki gibi istikrarlı ve hızlı çalışması olacaktır diye düşünüyoruz. Mobil web tarayıcısının bir diğer özelliği de PC sürümündeki 'sık kullanılanlar'ın senkronizasyonuna izin vermesi.

Google Chrome şu anda 310 milyon aktif kullanıcıya sahip. Etkinlikte gösterilen grafikte bu rakamın 2011'de 160 milyon, 2010'da ise 70 milyon olduğu da göze çarpıyor. Yani Chrome kullanıcıları çığ gibi büyüyerek artmış durumda. Bu arada Chrome'un mobil tarayıcısını iOS cihazlarına yüklemek isteyen kullanıcıların iOS 4.3 ve sonrası bir iOS sürümüne sahip olmaları gerektiğini belirtelim.

Bakalım PC tarayıcı pazarında yüzde 33'lük bir oranla lider konuma yükselen ve rakiplerini geçmeyi başaran Chrome, mobil tarayıcı savaşlarında Android ve iOS işletim sistemlerinde nasıl bir pazar payı elde edecek ve başarısı nasıl olacak? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.