Google Chrome iPhone ve iPad'e geldi
Mobil

Google Chrome iPhone ve iPad'e geldi

Mobil tarayıcı rekabetindeki Firefox atağını Webrazzi sayfalarına taşımıştık. Masaüstünde olduğu gibi mobilde de istikrarlı bir yükseliş gösteren Chrome cephesinden de bugün bir sürpriz haber geldi. Google I/O konferansının ikinci gününde, Google Chrome tarayıcısının artık iOS cihazlarda da kullanılabileceği duyuruldu.

Google Chrome uygulaması, bu yazıyı yazdığım saat itibarıyla (23.45) App Store'daki yerini almamış olsa da, gün içerisinde hep iPhone hem de iPad'lere indirilebilir olacak.

Mobil web tarayıcı savaşına yeni bir boyut getirmesi beklenen hadise ile birlikte tarayıcı savaşlarının daha da kızışacağını söylemek mümkün. Bunları dile getirirken Internet Explorer'ın mobil cephede yarıştan kopmuş göründüğünü, ancak yıl sonuna doğru nihai tüketici sürümü kullanılmaya başlayacak olan Windows 8 ile birlikte geriden de olsa kulvarına geri dönebileceğini eklemek gerekir.

Chrome'un mobil web tarayıcıları dünyasındaki iddiası, PC versiyonundaki gibi istikrarlı ve hızlı çalışması olacaktır diye düşünüyoruz. Mobil web tarayıcısının bir diğer özelliği de PC sürümündeki 'sık kullanılanlar'ın senkronizasyonuna izin vermesi.

Google Chrome şu anda 310 milyon aktif kullanıcıya sahip. Etkinlikte gösterilen grafikte bu rakamın 2011'de 160 milyon, 2010'da ise 70 milyon olduğu da göze çarpıyor. Yani Chrome kullanıcıları çığ gibi büyüyerek artmış durumda. Bu arada Chrome'un mobil tarayıcısını iOS cihazlarına yüklemek isteyen kullanıcıların iOS 4.3 ve sonrası bir iOS sürümüne sahip olmaları gerektiğini belirtelim.

Bakalım PC tarayıcı pazarında yüzde 33'lük bir oranla lider konuma yükselen ve rakiplerini geçmeyi başaran Chrome, mobil tarayıcı savaşlarında Android ve iOS işletim sistemlerinde nasıl bir pazar payı elde edecek ve başarısı nasıl olacak? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorumlar (11)
 1. Hakan Yalçin Hakan Yalçin

  Eski haberlere göz gezdirdim de Google Chrome ilk çıktığında 2008 senesinde Amerika da ilk haftasında 2 milyon kez indirilmiş .

  Ayrıca o günkü yorumlara baktım da ;

  " ben hiç beğenmedim "

  " firefox u geçmesi imkansız "

  " insanlar sadece google adı olduğu için indiriyorlar "

  gibi yorumlar var demek ki herkesin öngörü gücü aynı seviyede değil zaten hayatta başarıları başarısızlardan ayıran özelliklerden bir tanesi de ;" doğru öngörü açısını yakalamak " sanırım ( şahsi fikrim ) bu her şeyde böyle yani ,

  devlet yönetenler içinde,

  web sitesi yönetenler içinde,

  ailesini yönetenler içinde ,

  bahçesinden sorumlu bahçivan içinde ...

  Nerelerden nereye bağladım konuyu yine görüyormusunuz :) ama neden söylüyorum bunu burada özellik ile biliyormusunuz .

  Webrazzi de yer alan haberlere , girişimlere vsvs bir sürü şeye olumlu, olumsuz yorumlar yazıyoruz , fikir beyan edyoruz ya biz ne biliyorsak ne düşünüyorsak yazıyoruz ama çoğumuzda doğru düzgün öngörü gücü olduğunu göremiyorum ( şahsı fikrim )

  Yukarı da belirttiğim gibi "doğru öngörü" arkadaşlar , sizi alır başarı havuzunun içine fırlatır ( nokta ) .

  Sevgiler

  Hakan Y.

 2. Gökhan Uğur Gökhan Uğur

  Mükemmel olmuş sesli arama ve gizli sekme süper ayrıntılar gerçekten...

 3. Bence çok başarılı olmuş, çok hızlı ve tab'ler arasında geçişler ve tab kapatma olayı çok estetik.

  Ayrıca standart iOS klavyesinden farklı olarak üstte sık kullanılan 4 noktalama işareti ve .com butonu var.

 4. Seydi Altindagli Seydi Altindagli

  super olmus

  pc ile tarama gecmisi eslesmesi en guzeli

  birde eklentileri cozseler :)

 5. Akıllıca bir hareket

  1. Bir süre test edince bazı sayfalarda takılmalar ekrana yeniden getirdiğinde siyah ekran gibi sonuçlarla karşılaştım (ipad3) sanırım bir süre daha geliştirilmesi gerekecek

 6. iphone üzerinde yaptığım testler biraz daha başarılı gibi ama uzun sayfaları kaydırırken safaride hiç bir zaman görmediğim takılma olayı nedeniyle bek alışamadım.

  1. Yoğun JavaScript içeren sayfalarda Chrome gerçekten çok yavaşlıyor ve hata yapıyor.

 7. Hakan Yalçin Hakan Yalçin

  Bu arada ;

  Google Chrome’un 310 milyon kullanıcı sayısına ulaştığı Google I/O geliştirici konferansının ikinci gününde açıklandı. Google Chrome’u kullanan kullanıcı sayısı geçen yıl 160 milyondu.

 8. Ahenkat Ahenkat

  Yalnız Apple iOS'ta Safari'den başka tarayıcı olmaması için tarayıcının webkit geliştirmesine engel oluyormuş. Ya da buna benzer birşey. Yani Apple'ın kısıtlamalarından dolayı Chrome hız olarak Safari'den geri kalabiliyormuş. Apple muhteşem başyapıtı geçilmesin diye böyle birşey yapıyormuş. Dolayısıyla Chrome'a ilgi azalabilir. Ama şu an AppStore'da en çok indirilenler arasında 1. imiş sanırım.

 9. Apple güvenlik için tüm uygulamalara uyguladığı kısıtlamaları Chrome'a da uyguluyor. Bu uygulamaları saçma bulabiliriz ama Apple'ın cihazlarını başarılı yapan da bu. Eğer bu kısıtlamaları gevşetmeye başlarsa cihazlarında uygulamalar yüzünden güvenlik açıkları, batarya problemleri ve bir yığın sorun oluşmaya başlayacaktır. Bakınız: Windows.

  Uygulamaya gelince, Chrome'u cep telefonumda taşıyabilmek hoşuma gitti. Tasarımı ve özellikleri başarılı. Özellikle gizli tarama modunu Safari'deki karmaşık yerinden kurtarıp kolay ulaşılabilir bir yere getirmişler. Fakat Safari'ye girişimlerinin genelde uygulama içi bağlantılar ile olduğunu düşününce ne yazık ki iOS'a tam entegre olmadığı sürece Chrome benim için birinci tarayıcı olamayacak. Ancak bilgisayarda baktığım sayfaların adresini bulmak için kullanacağım gibi.

  Bir de, Google Search uygulamasını gereksiz hale getirdi bu Chrome. QR kodlarını taramak için kullandığım kamera ile fotograf çekerek arama yapma özelliğini de ekledikleri an eksiği kalmayacak