Mobil tarayıcı rekabetinde Firefox atağı

Mobil tarayıcı rekabetinde Firefox atağı

Mobilin öneminin artmasıyla birlikte masaüstü bilgisayarlardaki tarayıcı rekabeti mobile de taşındı. Mobilde şimdilik görünen en önemli farklılık, Android ve iOS işletim sistemli cihazlarda akıllı telefonunuz sabit bir tarayıcı ile gelse de, yine de pazarı kontrol eden Internet Explorer gibi bir 'aslan kral'ın olmaması.

Masaüstüne hükeden tarayıcıların mobil sürümleri hızla yenileniyor, güncelleniyor. Tıpkı masaüstü web tarayıcılarımızda olduğu gibi, güvenlik ve hız gibi konular öne çıkıyor. Bu alanda kendini kanıtlayan Firefox, yeni ve kapsamlı güncellemelerle bu şöhretini Android platformunda da sürdürmeye çalışıyor.

İnternet tarayıcısı Mozilla Firefox'ın Android versiyonu için gelen güncelleme Google Play mağazasında yerini aldı. Güncellemeyle birlikte Firefox artık Android işletim sistemli telefonlarda çok daha güçlü ve hızlı. Firma, önceki sürüme göre yeni Firefox'un üç kat daha hızlı olduğunu savunuyor. Ölçümlerine göre de en yakın rakibi Chome'dan da yüzde 50 daha hızlı. Android'de iddiasını güçlendien Firefox'un pazar payını da artması mümkün. Ancak Chrome'un Android versiyonunun da şu anda beta aşamasında olduğu bilgisini ekleyelim.

iOS'te ise iş biraz Safari'nin tekelinde gibi gözüküyor. Ancak bu da iOS için geliştirilen mobil tarayıcılar sayesinde değişecekmiş gibi gözüküyor. Örneğin Opera internet tarayıcısın Yandex desteğinin gelmesiyle birlikte Opera Mini tarayıcısı bir hayli güç kazandı. Kişisel görüşüm, Opera Mini'nin, iOS ile gelen Safari tarayıcısına göre görsel açıdan çok daha başarılı olduğu. Özellikle  en önemli noktalardan biri olan tab değiştirme görsel olarak çok hoş ve hızlı.

Mobil tarayıcı savaşları, tek bir kulvarda yürümüyor elbette: İşin hem Android, hem de iOS boyutu var. Yakında Windows Phone'ların artmasıyla IE'nin güç kazanacağı söylenebilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.