Fizy'ye sesli arama geldi
Etkinlikler

Fizy'ye sesli arama geldi

Fizy'de değişim devam ediyor. Online müzik servisindeki bu sefer ki yenilik, sesli arama özelliği oldu.

Sesli komut sistemi, arama çubuğunun sağ tarafına yerleştirilen mikrofon simgesiyle çalışıyor. Mikrofon simgesine bastıktan sonra 'şimdi konuşun' yazısıyla beraber sesli komut sistemi kullanılıyor.

Aldığımız bilgilere göre sistem Türkçe müzik parçaları için uyumlu hale getirilmiş durumda. Bu yüzden Türkçe müzik parçası adlarında daha etkili kullanılabiliyor. Ancak yaptığımız testlerde sistemin yabancı müzik parçalarına olan uyumunun hiç de fena olmadığını görüyoruz.

Siteye giriş yapıldığında sesli komut sisteminin bir reklam kampanyası dahilinde kullanıldığını görebilirsiniz. Reklamz tarafından Ford Fiesta'nın kampanyası için projelendirilen sesli komut özelliği kampanya sonrasında da aktif olarak kullanılmaya devam edilecek.

Sesli komut sistemini kullanabilmek için bilgisayarınızda Google'ın internet tarayıcısı Chrome olması gerekiyor. Aldığımız bilgilere göre kısa bir zaman sonra İnternet Explorer ve Firefox tarayıcılarında da sesli komut sistemi kullanılabilecek.

Fizy kullanıcılarına farklı bir deneyim sunan sesli arama özelliği değerli bir gelişme olarak değerlendirilebilir. Öte yanda sistemin bir reklam kampanyası ile birlikte kullanıma açılması Fizy'nin reklam modellerine uyumluluğunu da bir kez daha gösteriyor.

Yorumlar (25)
 1. Okan Hasırcıoğlu Okan Hasırcıoğlu

  Reklam kampanyası ile uyumlu güzel bir uygulama/kampanya olmuş, ayrıca güzel çalışıyor.. Super

 2. Teknolojiyi kendileri üretmiş gibi konuşmuşsunuz. Halbuki Google'ın Chrome için ürettiği speech-to-text özelliğini eklemekten başka bir şey yaptıkları yok. toplamda 10 harflik birşey eklemişler yani arama sayfalarına. Ne yazık ki böyle bir bloga böyle bir yazı yakışmıyor.

  1. Yazının hiçbir yerinde teknolojinin Fizy'de üretildiği bilgisi paylaşılmıyor. Sadece olay anlatılıyor. Bunu yanlış anlamak isteyenler olacaktır ancak başlık da olay da net aslında Fizy'ye sesli arama geldi bu kadar.

   Büyütülecek çok bişey yok aslında haberde de böyle bişey yazmıyor.

   1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

    @ Ali Altuğ Koca: Fizy geliştirmedi direk denmiyor, ama böyle bir algı yaratılıyor. "Aldığımız bilgilere göre sistem Türkçe müzik parçaları için uyumlu hale getirilmiş durumda." kelimesi ile sanki Fizy üzerinde bir geliştirme yapmış izlenimi veriyor.

  2. Teknoloji değil ki önemli olan sunulan fayda... İşine yarıyor mu? artı değer yaratıyor mu? bitti. Teknolojinin ne olduğu kimin ürettiği senin benim gibi ziyaretçilerin neden umrunda olsun ki?

  3. Gibi ibaresini kullanmıştım zaten. Niye yanlış anlamak istediğimi düşündünüz bilmiyorum ama öyle bir amacım olmadığını söyleyebilirim. Bu özellik halihazırda bir çok sitede kullanılan, bu tarz işlemler için neredeyse bir standart haline gelmiş bir özellik zaten. Dolayısıyla bu kadar standart ve yenilik sayılmayacak bir özelliğin haber adı altında sunulması bence amatörce bir durum.

  4. Biraz reklam kokan bir yazı olmuş gerçekten. Burak Emre'nin özetlediği gibi amatörce. Ama ben kullanılabilirlik açısından yorum yapmak istiyorum. Çoğu kişinin müziği hoparlörden dinlediğini düşünürsek, bir müzik sitesinde sesli komut ne kadar mantıklı :)

   Reklam kampanyası dolayısıyla ana sayfada olması gayet normal. Ama siteye eklenen bir özellik olarak düşünürsek kullanışsız olmuş bence. :)

 3. Developer Developer

  Amacım haberi kötülemek değil, ama bu özelliğin fizy ile alakası yok sadece 1 satır kod ile tüm inputlara eklenebilir. Bu Tarayıcıların genel bi özelliğidir. O yüzden haber değeri taşımadığını düşünüyorum

  1. Php Coder Php Coder

   Google'dan izin almadan bir eklemeyi denesene alla aşkına bir araştırma yap bakalım google api'ını açıyor mu diye? Araştırma yapmadan ne kadar çabuk yorum yazabiliyorsun. Bu yüzden Turkiye bir adım ileri gidemiyor işte sürekli konuşuyoruz onun bunun hakkında yorum yapıyoruz ama k*cimizi kimildatmiyoruz.

   1. Codermoder Codermoder

    dener misin coder kardeş sana zahmet. Araştırmadan yazma bir daha ama ;)

   2. Php Coder Php Coder

    http://mikepultz.com/2011/03/accessing-google-speech-api-chrome-11/

    açıklamanın son satırını okuyun lütfen. Google hizmeti kullanıma açmamış. Farklı yöntemlerle uygulama çalıştırılabilir ancak bunlar bir nevi hack'lemeye girer.

    Google Chrome kodunda ilgili kod dosyasını ( speech_recognition_request.cc ) bulup bunun nasıl yapıldığına bakıp Google Chrome'un ses dosyasını https://www.google.com/speech-api/v1/recognize adresine post ettiğini görmek ve buna göre uygulamayı çalıştırmak yasal olmayan bir yöntem. Ancak ücret öderseniz google'a ticari kullanımlarda google izin veriyor.

   3. Developer Developer

    Dostum sanırım php'ye yeni başladın ve gelişmelerden haberin yok, Bu chrome Tarayıcısının bi özelliğidir "Google Api"'si gerektirmez ve diğer tarayıcılarda sesli arama yapamazsın. Birde bilgin olmadığı halde türkiye bu yüzden gelişmiyor yazmıssın ben bu özellik çıktığından beri tüm tasarımlarımda kullanıyorum. Hemen aşağıyada bir örnek kod yazayım kendinde bir deneyip gör. Ondan sonra bol bol bilmişlik taslayabilirsin.

    Sitelerinde kullanmak isteyen arkadaşlarda inputlarına

    name="kelime" x-webkit-speech="x-webkit-speech"

    Kodunu ekleyip kullana bilirler.

  2. Developer kardeş. Chrome tarayıcısında çalışan speech to test uygulaması pazarlama amaçlı kullanımlara açık değil. Google translate için chrome'da yapılmış birşey. Ha kullanabilirsin o ayrı google bunun önüne geçmek isterse bugün kapatabilir, google support'da da bu açık açık belirtilior. Adamın anlatmak istediği de bu. Ticari bir kullanım söz konusu olduğunda daha profesyonel bir yaklaşım beklentisi içine giriyor google. Uygulamanın kapatılma olasılığının önüne geçmek, reklam amacı ile kullanılacağını google'a bildirmek gerekiyor. Sen alır sitene koyarsın kimse sesini çıkartmaz ama Ford alır koyar google hoop diyebilir. Bu açıdan baktığında pazarlama faliyetleri için işlerin o kadar kolay olmadığını anlayabilirsin. Burada mutlaka ayrıca bir çalışma içine girilmiş bir dünya izin alınmıştır.

 4. süper bir uygulama olmuş ve inanılmaz güzel çalışıyor anblamsız bin tane şey söyledim hepsini tam anlamıyla çevirdi :) teknoloji googledan alınmış olabilir ama kampanya ile uyumu ve fizye böyle bir özellik eklenmesi hoş olmuş ... aşağıdaki yorumlar çok yersiz geldi bana Türkiye de tamamen yerli uçak yapılsa aaa bunu Boeing daha önce yapmıştı zaten mi demek gerekir ??

  1. Katılıyorum. Bu mantıkla düşünürsek kimse sitesine facebook connect'te koymamalı. O'da facebook teknolojisi sonuçta.

   Sabahtan beri oyuncak gibi oynuyorum. Uygulamada güzel olmuş reklamda uygulamaya güzel oturmuş. Gereksiz şeylere odaklanmamak lazım. Harika bişey :)) bununla mail yazmak lazım aslında..

  2. yerli uçağın motoru boeing olursa ve tamamen türk yapımı diye lanse edilirse elbette eleştirilir.

 5. Arkadaşlar bende grafik tasarımcıyım çok usta olmasamda yapıyorum kendi çapımda bişeyler ama gerçekten bunu yapan insan şaheser yaratmış yürekten tebrik etmek gerekiyor.

  TEBRİKLER

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Bence biraz abartmışsın. Buna benzer teknolojiler var. Ses sentezleme olarak adlandırılıyor. Bazı markaların müşteri hizmetleri senin konuştuklarını anlamasını geçtim seni sesinden analiz bile edebiliyor doğru kişi olup olmadığın hakkında. Kısaca bu teknoloji uzun bir süredir var. Şimdi daha pratik bir hal almış artık web sitelerine küçük bir kod eklentisi ile entegre edilebilecek bir hale gelmiş.

   Hatta ülkemizde GVZ Ses Teknolojileri bu konuda yıllardır çalışma yapıyorlar. Yani ülkemizde kendi ürettiğimiz yazılımlar da var.

 6. Fizy üzerinde geliştirilecek onca şey varken sesli arama gibi klişeyi eklemek gibi kucuk işlere neden motıve olduklarını anlamak mumkun degıl!

 7. Mustafa Bozkurt Mustafa Bozkurt

  Maalesef bu guzel uygulamayi halen yurt disinda kullanamamaktayiz. Fizy bu konu ile ilgili herhangi bir aciklamada bulunmadi.

 8. Güzel olmuş bence farklılık kattığı kesin. Bu tip değişimler her zaman iyidir kullanıcıya yönelik atılımlar.

 9. Reklam olarak baktığımda Ford anlatmak istediğini nokta atışı ile anlatmış. Farklı güzel bir uygulama. Abuk subuk seyleri bile buluyor.

 10. sesli komut harika bir deneyim çok güzel olmuş, internet explorer ve firefox'a upgrade edilmesi çok iyi olur, bu tarayıcıyı kullananlarda var,

 11. Şu linkte örnek kullanım mevcut aylarca süren yazılı izinden sonra (!) adamlar kişisel bloglarında yayınlamaya hak kazanmışlar

  http://blogs.sitepointstatic.com/examples/tech/speech-input/index.html

  html5rocks.com 'da HTML5 'in resmi sitesidir girin inceleyin ben ve benim gibi yazılımcı adamları ekran başında ağlatmayın lütfen.

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   x-webkit-speech=”x-webkit-speech” eklentisi bir yerlerden izin almanı gerektiren bir eklenti değil.

   Öyle bir şey olsaydı API key vb. ile çalışması hatta API key alırken sözleşme vb. olması gerekirdi. Bu kodu dileyen herkes kullanabilir. Ayrıca bu özellik Chrome tarayıcısı ile çalışan bir eklenti.

   Kısaca genel anlamda abartılmış bu yorumlar. Nerdeyse 1 yılı aşkın bir süredir olan bir özellik küçük bir araştırmayla da sonuçlara ulaşabilirsiniz.