Intel Capital Türkiye ofisini açıyor! [Güncellendi]

Intel Capital Türkiye ofisini açıyor! [Güncellendi]

Geçtiğimiz yıl Türkiye pazarında Nokta ve Grupanya yatırımları ile  adını duyuran Intel Capital Türkiye'de ofis açıyor.

Güvenilir kaynaklardan aldığımız bilgiye göre Intel Capital Türkiye operasyonunun başına ise şirketin Türkiye 'de yaptığı iki yatırımı yöneten Barış Aksoy'u getirmiş. Açılan ofis Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika pazarlarına yatırım yapmayı hedefliyor.

Son yıllarda yabancı yatırım fonlarının Türkiye internet pazarına olan ilgisi ve farklı şirketlere yatırımları olmuştu ancak ilk kez silikon vadisi merkezli bir fon Türkiye'de ofis açacak. Haberi henüz Intel Capital tarafından doğrulatamasak da öğrendiğimiz kadarıyla kısa süre içerisinde bir açıklama yapılacak. 

1991'de kurulan ve şimdiye kadar farklı sektörlerde 9.7 milyar dolar yatırımlarda bulunan, silikon vadisinin önemli risk yatırım  şirketlerinden biri olan Intel Capital'in Türkiye'de ofis açıyor olması ve bölge yatırımlarında Türkiye'yi üs olarak kabul etmesi önemli bir gelişme.

Elimize yeni bilgiler ulaştıkça yazıyı güncelliyor olacağız...

Güncelleme: Konuyla ilgili bülten biz yazıyı yayınladıktan bir gün sonra basın organlarına servis edildi ve  Barış Aksoy'un yönetiminde kurulacak Intel Capital Türkiye ofisi resmiyet kazandı. Bültenin tamamına aşağıda bulabilirsiniz.

Intel Capital’in Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika üssü İstanbul oldu

 Intel Capital, 1 Haziran itibariyle Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’ni Türkiye’den yürütmeye başlıyor. 2011 yılında Türk şirketleri Nokta ve Grupanya’ya yaptığı yatırımları duyuran şirket, İstanbul’daki yeni yapılanmasıyla Türkiye’ye güçlenerek artan inancını da bir kez daha ortaya koyuyor.

Intel’in global yatırım şirketi Intel Capital, Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’ndeki yatırım olanaklarını daha yakından takip edebilmek amacıyla 1 Haziran itibariyle bölgedeki çalışmalarını Intel’in İstanbul’daki ofisinden yönetmeye başlıyor. Bu kararla birlikte Intel Capital, bölgedeki Silikon Vadisi merkezli ilk global teknoloji yatırım kuruluşu oldu. Intel Capital’in Türkiye’nin 3. büyük dijital medya şirketi Nokta ve sosyal ticaret şirketi Grupanya’ya yaptığı başarılı yatırımlarla bölgede önemli bir deneyimi bulunuyor. Dünya çapında teknolojik yenilikçiliği teşvik etmek için çaba gösteren Intel, Türkiye’de yerleşik ilk risk sermayesi şirketi olan Intel Capital yatırımlarının sürekliliği sayesinde Türkiye’de hayata geçirilen teknolojik yeniliklerin artmasını ve bölgede daha fazla ekonomik büyüme sağlanmasını amaçlıyor. Intel Capital’in bölgedeki operasyonunun yönetimine Intel Capital Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) Bölge Müdürü Barış Aksoy getirildi.

Intel’in 15 yıldır Türkiye’de operasyonlarını sürdürdüğünü ifade eden Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, bu zaman zarfında Türkiye’de teknoloji sektörü ve ekonominin büyümesine katkı sağlamak için özel şirketler, kamu ve sivil toplum kuruluşlarıyla yakın çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyledi. Aydın, “Türkiye, teknolojiyi yakından takip eden genç nüfusu ile çok önemli bir ülke. 2011 yılında yüzde 8,5 büyüme ile Çin’den sonra dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi olduk. Ülkemizin genç nüfusuna inancımız tam. 21. yüzyıl becerileriyle donatılmış genç nesillerin ülkemizde internet ekonomisinde başarılı olmaları gerektiğine ve bu büyük potensiyele sahip olduklarına inanıyoruz. Intel Capital’in Türkiye’de ofis açması, girişimlerini büyütmek ve dünyaya açmak isteyen genç girişimcilerimiz için büyük bir fırsat” diye konuştu.

Intel Capital Orta ve Doğu Avrupa, Rusya, Orta Doğu ve Afrika Bölge Direktörü Marcin Hejka, “Türkiye sağlam makro-ekonomik kimliği, geniş, genç, eğitimli ve dinamik nüfusu ile dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri. Teknoloji yatırımları için böyle çekici bir pazarda faaliyet göstermekten mutluluk duyuyoruz. Bölgesel yatırım ekibimizi yönetmek için atanan Barış Aksoy’u görevinden dolayı kutluyor, güçlü liderlik özellikleri ile seçkin yatırımcıları ekleyerek Türkiye ofisinde büyük başarılara imza atacağına inanıyoruz” dedi.

Türkiye’ye Intel Capital’in ülkemizde ve bölgedeki operasyonunun yönetiminden sorumlu olarak dönmekten büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Intel Capital Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) Bölge Müdürü Barış Aksoy da, “Ülkemizin girişimcileri ile burada birebir çalışma şansına sahip olmak benim için büyük bir değer. Intel Capital Türkiye ofisi, Türkiye, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesi’ndeki girişimcilere, Intel’in global ağı ve teknolojik deneyiminin yanı sıra büyüme kaynaklarına erişim imkanı da sağlayacak. Bölge çapında başarılı şirketlerin büyümesine yardımcı olmaktan mutluluk duyacağım” diye konuştu.

Barış Aksoy hakkında:

İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Fakültesi’nden mezun olan Barış Aksoy, Wharton School of the University of Pennsylvania’da işletme yüksek lisansı yaptı. Aksoy Intel Capital’den önce, University Venture Fund’da ve Calix’te görev yaptı. Aksoy, 2008 yılından itibaren ABD’de hızla büyüyen internet ve medya sektörlerinde global yatırımlara yön vermeye ve bu yatırımları yönetmeye odaklandı. Türk yatırımları Nokta ve Grupanya’nın yanı sıra Aksoy’un, Intel Capital’in eğitim şirketi merkezli yenilikçi tablet Kno, Gree tarafından satın alınan büyük mobil oyun ağı OpenFeint, Facebook ve mobil platformlarda sosyal oyun geliştirici Crowdstar ve online video reklam platformu yönetimi Yume gibi başarılı yatırımlarında imzası bulunuyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.