iPara'da son durum: 150 mağaza, 11 bin kullanıcı, 1,3 milyon TL işlem
E-Ticaret

iPara'da son durum: 150 mağaza, 11 bin kullanıcı, 1,3 milyon TL işlem

GittiGidiyor kurucu ekibinin iPara.com ile yeni bir maceraya atıldıklarını sanırım hepiniz biliyorsunuz. Türkiye'de satın almayla el değiştiren bugüne kadarki en büyük internet girişimine imza atan isimlerin yeni girişimleri de merak uyandırıyor. Online ödeme sistemlerinin önemi artarken iPara'nın son durumunu öğrendik.

Bilmeyenler için iPara'yı kısaca hatırlatalım. iPara, kullanıcılarına e-ticaret sitelerinden kredi kartı kullanmadan alışveriş yapmalarına imkan veren, bilgi ve ürün güvenliğini korumayı amaçlayan bir online ödeme sistemi. Tabii mağazalar için de çeşitli kolaylıklar sunuyor.

Yeni İş Geliştirme Müdürü

Gelelim iPara'nın bugününe. iPara'nın GittiGidiyor ekibinden deneyimli isimlerle bu işe başladığını Webrazzi Eticaret'12 konferasında öğrenmiştik. Şu an 25 kişi ile yoluna devam eden iPara, kısa süre önce deneyimli bir başka ismi daha ekibe katmış. İş Geliştirme Müdürü olarak atanan Avşar Dirgin, 2005'te GSM sektörüne girişi yapan ve 2009 yılından itibaren özellikle mobil finans konularıyla ilgilenen bir isim.

Dirgin, son olarak Avea'da mobil ödeme tarafını hayata geçiren ekibin başındaydı. Avea'nın Garanti Bankası-Mastercard ve Gemalto ile beraber geliştirdiği dünyanın ilk telefon bağımsız NFC (Near Field Communication-Yakın Saha İletişimi) servisi olan BonusluAvea'yı tanıtmıştı.

Mevcut mağaza sayısı 150, yakın hedef 1000 mağaza

İlk etapta hem e-ticaret siteleri hem de son kullanıcı  portföyünün arttırılmasına yönelik çalışmalar yapacağını öğrendiğimiz Avşar Dirgin'den aldığımız bilgilere göre  iPara'nın şu anda şu anda 150’den fazla mağazada aktif olarak kullanılıyor. Yaklaşık 500 mağazanın da entegrasyonu da devam ediyor.Yakın dönemdeki hedef ise mağaza sayısının 1000’i geçmesi.

Hatırlarsanız Webrazzi Eticaret'12 konferasında Aydonat Atasever Türkiye’de 5 binin üzerinde eticaret şirketi bulunduğunu bu yıl içinde bunların tamamına dokunmak istediklerini paylaşmıştı.

iPara'yı kullanan kişi sayısı 11 bin, sepet ortalaması 120 TL

iPara'nın farklı platformlar ve alanlarda, değişik servis ve hizmetler ile büyümesini sağlamaya çalışacaklarını söyleyen Dirgin şu an iPara ile alışveriş yapan tekil kullanıcı sayının da 11.000’i geçtiğini söyledi. Ortalama sepet tutarı ise 120 TL’yi aşmış.

Bu sayılarla bir çarpma işlemi yaptığımızda iPara üzerinden 1,3 milyon TL'lik bir işlem yapıldığını hesaplamış oluyoruz ki iPara'nın Şubat ayında tam anlamıyla işe başladığını düşünürsek gayet hızlı bir büyüme. Tabii GittiGidiyor kurucularının mevcut bağlantıları üzerinden bir çok e-ticaret şirketiyle hızlı ilişkiler kurduğunu biliyoruz.

Hedefler ve sürprizler

Yıl sonunda çalışan sayısını iki katına (50) çıkarmayı hedefleyen iPara, 3 önemli noktaya (güvenlik, kolaylık ve fayda) odaklanmaya devam edeceğini söylüyor. Özellikle cep telefonları üzerinden iPara kullanımını ve buna paralel olarak kullanıcı ve mağaza portföyünün genişletilmesi hedefleniyor.

iPara'nın fiziksel mağazalar için de bazı çalışmaların da yürütüldüğünü öğreniyoruz ki bu noktada Square ve Paypal Here gibi uygulamalar aklımıza geliyor.

iPara ne zaman ikinci Gittigidiyor olur?

Eticaret'12 konferansımızda iPara ekibine "Paypal'den ne zaman/hangi bedelle bir satın alma teklifi alacakları" sorulmuş ve ekip bu hedefle yola çıkmadıklarını söylemişti. Ben de soruyu biraz değiştirerek Türkiye'de online ödeme sistemlerinin hacmini nasıl gördüklerini, Gittigidiyor hacminde bir noktaya ne kadar sürebileceğini sordum ve aşağıdaki cevabı aldım.

GittiGidiyor’un büyümesi online e-ticaret hacminin büyümesine paralel olarak ilk yıllarda (oransal değil ama büyüklük olarak) aslında oldukça yavaş seyretti. 

Son birkaç yılda ise gerek altyapı yatırımları, gerekse başka modellerin Türk e-ticaretine giriş yapması sebebiyle e-ticaret kullanıcı sayısı yükseldi ve bu hacimler de oldukça kayda değer rakamlara ulaştı. 

İnternet kullanıcılarının e-ticareti tercih etme yaygınlığı ve dolayısıyla online ödemelerin artmasıyla da beraber Türkiye’de bu hizmeti sunan sistemlerinin önünü oldukça açık görüyoruz.

Ciddi hacimlere ulaşmaları  uzun sürmeyecektir, ancak yine de çok büyük ölçeklere gidebilmemiz adına önümüzde 4-5 sene var diyebiliriz. 

iPara'yı ilk tanıttığımızda epey yorum gelmişti. iPara'yı kullanan ve kullanmak istemeyen kişi ve mağazaların yorumlarını yine merakla bekliyoruz.

Yorumlar (16)
 1. Alper Yavaş Alper Yavaş

  Güzel ve faydalı bir sistem olucağı görüşündeyim

  artı olarak türk girişimi olması ayrı bir güzellik

  İpara ekibine başarılar ve bol şans diliyorum kullanıcı olarak yanınızdayım :))

 2. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  ipara, bence payu gibi daha fazla kredi kartına taksit imkanı sunabilmeli. Diğer bir konuda paypal ve payu gibi sistemleri kullanan sitelerdeki gibi direk kredi kartı bilgilerini girip ödeme yapabilmeli (üyelik gerektirmeden, üyelik formu doldurmadan)

 3. Abdullah Önden Abdullah Önden

  Kimse kusura bakmasın ama %4 + 0,45 TL komisyonu hiçbir aklı selim e-ticaret projesi kabul etmez, ben etmem mesela. 10.000 TL üzerinde cirosu olan e-ticaret siteleri zaten bankaların güzel sanalpos imkanlarıyla yaşamlarına devam ederken neden durduk yere %3-4 ödesinler? Ancak sanalpostan kaçan ufak işletmeler için uygun gibi, onlar da iPara için güzel izlenim bırakmazlar.

  1. Gittigidiyor modelinden alışmışlar %10 komisyona allahtan bu sefer kısmışlar oranı. ama onlarda farkında bu işin %10 kesintiye kadar gideri var.. Kabul edenler oldukça..

  2. Ercüment Ercüment

   Hadi e-ticaret mağazasından %4 komisyon aldı kabul.

   Peki müşteriden 3 taksitte %5 6 taksitte %7 gibi komisyon almalarına ne dersiniz??

   Benim yorumum; şuanki oranlar ile mağazalar kullansa müşteriler kullanmaz.

   Oranlar hakkında biraz daha düşünmeliler !!

  3. Tarık Özcan Tarık Özcan

   ipara para çekimi yapmıyor ve kimseye ulaşamıyorsun. Eticaret siteninde kullananlar kesinlikle kullanmayın

 4. istanbul.net ve diğer illere özel arkadaşlık sitelerine girmiş olmasalar bu ciro mümkün değildi diye düşünüyorum, bağlantıların (ortaklıkların) faydaları...

  Yazıda sorulmuş;

  Birey olarak kart bilgilerimi asla iPara'ya ve benzer sistemlere vermiyorum, çünkü aşılamayacak güvenlik sistemi yoktur. Örneklerini çok gördük, yakın zamanda Sony Playstation Network hacklendi ve kart bilgilerine (ve diğer hassas kişisel bilgilere ulaşıldı) mesela. iPara da böyle bir durumuda zaten sorumluluk kabul etmeyeceğini sözleşmelerinde belirtmiş. Dolayısıyla kart bilgilerini ve TC kimlik numaralarını kayıt altına almaları bireyler açısından çok riskli. Ben her seferinde kart bilgilerimi forma girmeye razıyım, atla deve değil sonuçta.

  Mağazalar açısından faydaları çok. Kolayca sanal pos sahibi olma ve güven sorununu aşma en başta geliyor. Ama bunu Payu'da sunuyor, üstelik daha geniş imkanlar ve daha uygun koşullarla. Mağaza sahibi olsam ve sanal pos alamıyor olsam Payu kullanırdım.

 5. Ayhan Baris Ayhan Baris

  çok şey vaad etmiyor gibi, başindan beri bu projeye nedense hiç inanasım gelmiyor.

 6. Eticaret sitesi kullanan birisi olarak Moneybookers benim için daha avantajlı. Hem komisyonu düşük hem de paypal gibi dövizden para kazanmak gibi açgözlülüğu yok.

  iParada ise komisyon oranı yüksek ama lokal bazlı baktığımızda güvenirlilik ve imaj açısından yine de daha çekici olabilir. Kullanıcılar için taksit imkanları da olduğundan daha çok müşterilere ulaşmak mümkün.

  Bir ara iPara kullanan mağazaları araştırmıştım ama böyle bir liste bulamamıştım. Yeni başlayan birisi olarak aslında böyle bir liste paylaşsalardı güzel olurdu. Mesela ben iPara kullanarak satın almak istiyorum ama hangi mağazalarda olduğundan haberim yok. Sadece günlük diğer eticaret siteleri gezdiğimde karşılaştığım oluyor bazen.

  1. Varol Özkan Varol Özkan

   sitelerinde üye mağazalarımız diye bir alan var. bende aynı sorunu yaşamıştım akıl etmişler demek ki. 3 adet başarılı ödemem oldu ve şuana kadar beni fazlasıyla tatmin ettiler.

 7. kendi sitelerinde uygulamayı kullanıyor olmaları bu şartlarda daha fazla kullanıcı getirecek garantisi vermiyor.

  özellikle e-ticaret'çiler kullanmadıktan sonra üye olunsa ne olur olunmasa ne olur.

  komisyon oranları "o ne be ya" dedirtecek cinsten.

  bi gözden geçirseler fena olmaz. aksi halde : cık , olmamış

 8. Erhan Çakır Erhan Çakır

  İpara ile btsony.com dan iki ürün satın aldım. Hemde normal fiyatından değil çok daha ucuza. İpara ile btsony.com işbirligi yapmış bir çok ürünü sadece ipara ile diğer kartlardan ucuza alabiliyorsunuz, kim avantajı sunarsa bana onu kullanmak lazım.

 9. Mustafa Genç Mustafa Genç

  Bir kart sahibi olarak tanıdığım bildiğim web sitelerine kredi kartımı girmeyi tercih ederim. Kredi kartımın herhangi bir yerde saklanmasını doğru bulmuyorum. Ayrıca web sitelerine de birşey kattığını düşünmüyorum.

 10. Tiyatro Tiyatro

  Şu komisyon olaylarını abartmasalar olmaz zaten. Birazda sürümden kazanın arkadaş, hep sömür hep sömür nereye kadar. Paypal'ı bile kullanırken tereddütlerim var yeni bir Türk firması ile çalışmayı düşünmem bile uzun zaman alacak, vatana millete hayırlı olsun.

 11. Hakan Aydemir Hakan Aydemir

  ipara yı tebrik ediyorum ama bir kullanıcı olarak tam istediğimi bulamadım benim düşüncem kendilerini biraz daha geliştirmeleri kaldıki yakında bu pazara arama motoru olarak giren ve ilerleyen dönemlerde diğer kulvarlardan girişimleri ile atağa geçecek deneyimli rakiplerleri ile fazla rekabet edemeyecekleri düşüncesindeyim umarım yanılırım ve yabancı sermayeli firmalar kazanacağına kendi firmalarımız kazanır.

  bol şans ve başarılar.

 12. Yorumlar biraz sert olmuş. ipara sistemini geliştirirse örneğin hesaplar arası para gönderme gibi sanal hırsızlığın çoğaldığı şu günlerde muhakkak faydalı olacaktır. Her sanal mağazadan alışveriş yapılmıyor çünkü artık isteyen bir site kurup satış gerçekleştirebilir. Kaldı ki paypal komisyonlarına bir şey diyen yoktur ben şahsen yabancı bir şirkete para kazandıracağıma Türk firmasına emeğimin geçmesini isterim. Nedense bir Türk firması proje yapınca hemen eleştiriliyor sonrada neden ekonomimiz gelişmiyor diye bir çıkarımda bulunulmakta.