Square'e rakip mobil ödeme aygıtı PayPal Here tanıtıldı

Square'e rakip mobil ödeme aygıtı PayPal Here tanıtıldı

Paypal'in fiziksel mağazalara girme yolundaki stratejisini uygulamaya koymak için gün sayıyor denebilir. Şirket, Square ile tanıştığımız mobil ödeme metodunun bir benzeri olan kredi kartı okuyucu aygıtını tanıttı.

PayPal Here adı verilen üçgen şekilli aygıt kullanıcıların kredi kartları ile Paypal hesapları üzerinden ödeme yapmasını sağlıyor; tabi sıradan bir kredi kartı ödemesinden farklı şekilde. Örneğin bu yöntemle nakitsiz ödeme sırasında verilmek istenen bahşiş de eklenebiliyor.

EBay CEO'su John Donahoe'nin Paypal Here'ın daha iyi olduğunu düşünüyor ve 100 milyon civarındaki Paypal üyesine hızlı bir şekilde ulaşma potansiyeli şirket tarafından öne çıkarılıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=x5woIGSOLGk?version=3&hl=en_US&rel=0 Jack Dorsey tarafından küçük bir girişim olarak hayata geçirilen Square'in günlük 4 milyon dolarlık işlem hacmine ulaşması ise Paypal için çok daha büyük meblağların kazanılacağını akla getiriyor.

Diğer yandan Square işlem başına yüzde 2,75 kesinti yaparken Paypal Here işlemleri için yüzde 2,7 kesinti uygulanacak ve Paypal 0,05 dolar gibi psikolojik sayılabilecek bir farkla (büyük mağazalar için kesinlikle önemli) Square'in pazarına da girmeye çalışacak. Wired öngörülen rakamlara göre bu küçük farkın, satıcıların cebine 2 milyon dolar bırakacağını söylüyor.

PayPal Kuzey Amerika Başkanı Ed Eger, NFC tarafında ise aceleci olmadıklarını, vakti geldiğinde yerlerini alacaklarını söylüyor.

Ödeme aygıtını ve uygulamasını ücretsiz olarak sunacak olan Paypal, bakalım Square ile nasıl bir rekabet içinde olacak. Paypal'ın bir Türkiye ofisi olduğunu da düşünürsek, ülkemizde de bu yeniliği kullanacağımız mekanlar görmeye hazırlanalım derim. Ve belki de benzer girişimlere...

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.