Paypal ve ödeme sistemlerinin geleceği [video]
E-Ticaret

Paypal ve ödeme sistemlerinin geleceği [video]

İnternet ve teknoloji her şeyi kendi düzlemine çeken bir mıktanıs gibi. Yaşatacağı en büyük değişimlerden biri de şüphesiz nakit akışı üzerine olacak ve Paypal bu konuda şimdiye kadar attığı en büyük adımlardan birini atıyor.

Ödeme sistemlerini akıllı telefon ve tablet bilgisayarlar üzerinden tamamen esnek bir hale sokmaya hazırlanan Paypal'in ilk hedefi internette başladığı hikayesini fiziksel mağazalara taşımak. Bu geçiş 'click to brick' olarak adlandırılabilir mi bilmiyorum ama Paypal'in niyeti mağazalardaki ödeme cihazlarına dahili olarak da yerleşmek. Hatta tamamen kullanıcı kontrolünde satın alma yapılabilmesini sağlamak.

100 milyon aktif üyesi olan Paypal hem büyük hem de küçük mağaza ve dükkanlara girmek için zaten dijital olan nakit hesaplarımızı kullanacak. Bunu yaparken çeşitli yenilikler sunacak. Mobil ödeme alanında attığı adımları gerçek hayatın içine katacak.

Paypal'in SXSW'da anlatacağı bu yenilikler arasında, Paypal üzerinden mağazada alışveriş yaptıktan 1 hafta içinde ödeme biçimini değiştirme hakkı, ürün ve hizmet içerikleriyle satış öncesinde liste oluşturabilme, indirim ve kuponlara konum tabanlı erişim, kategori temelinde hesap ödeme kuralı oluşturabilme gibi özellikler bulunuyor.

2000'li yılların başında gerçek hayattan bazı uygulama ve faaliyetlerin internete de taşınmasına şahit olduk. Önümüzdeki on yıllar bu değişimin tersini de yaşatacak gibi. 2012 yılında ödeme sistemlerinin Türk e-ticaret pazarında öne çıkacağı düşünülüyor. Google'ın da işin içinde olduğu mobil cüzdan dünyası önümüzdeki yılların en önemli alanlarından biri olacak.

Geçtiğimiz hafta içinde Bump'ın (iki akıllı telefonu birbirine yaklaştırarak kartvizit değişimini sağlayan mobil uygulama) para transferi için kullanılabilmesini konuşmuştuk. Aşağıda Paypal'in gelecekte buna izin vereceğini görebilirsiniz.

Videoda daha ne olabilirdi derseniz, müşterinin elinde tuttuğu ürün için yakın saha iletişimi (NFC) teknolojileri ile özel bir indirim sunulabilirdi ve barkod okuma ile o kıyafetin başka bir arkadaşında olup olmadığı belirtilebilirdi. Daha fazlasını videoyu izledikten sonra siz düşünün.

https://www.youtube.com/watch?v=V7q1jx8mYi8?version=3&hl=en_US&rel=0

Yorumlar (9)
 1. Aslında hepsi geldi. Paypal'i beklemeye gerek kalmadan.

  Yapı Kredi Salla Yolla özelliği ile para transferi yapıyor. https://twitter.com/#!/skaraduman/status/177657927648292864

  Migros mobil uygulaması ise diğer örneklerde gözükenleri :)

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Evet Serkan, biraz önce bir iş arkadaşım paylaştı bunu benimle (yazıdan bağımsız olarak), güzel bir adım. :)

   Muhakkak ki Paypay imkansızı yapmıyor. İlk de olmayabilir ama Paypal'in hamlesini önemli kılan tüm banka kullanıcılarına hitap ediyor olması. Örneğin YK müşterisi olmadığım için bu yeniliği sizden önce göremedim ve kullanmayacağım. ;)

   Migros uygulamasında da listeleme olduğundan bahsediyorsun sanırım. Eticaret uygulamalarını elbette sayabiliriz ancak o tarafta da merkezi ödeme sistemi eksikliği var.

   Aslında mağazada kolay ödeme sunan en iyi örnek Square denilebilir. Bakalım Paypal ne kadar öne çıkacak bu yaptıklarıyla. =)

   1. Kesinlikle bir standart hale getirilmeli ve bankalar arası kullanılabilir olmalı. Yoksa çok anlamlı olmayacaktır. Katılıyorum sana.

    Tabi bu tarz videoların insanın yaratıcılığını açtığı gerçeğini de görmezden gelemeyiz :)

  2. Aynı konumda aynı anda telefonunu sallayan iki kişi arasında para transferine onay veriyor sanırım. Çok zekice. Bu sistemle bankacılık işlemi bile yapıldığına göre NFC kullanmadan yapılacak başka bir çok uygulaması da olabilir.

 2. Hakan Gürpüz Hakan Gürpüz

  Ödeme sistemlerinin her gün gelişmesi kaçınılmaz bir gerçek, fakat firma açısından komisyonlar üzerinde çalışılması gereken ayrı bir konu bana göre..

  Saygılar.

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   @ Hakan Gürpüz: Paypal'da web siten üzerinden kredi kartı ile ödeme aldığında %3.4 kesinti uygulanmaktadır. Birçok Banka'dan sanal pos ile tek çekim yapıldığında bile ort. %2 civarı bir kesinti olmaktadır. Yıllık sanal pos ödemeleri de cabası. Paypal'ın ödeme sistemi ve koşulları çoğu bankaya göre çok daha cazip. Paypal Bonus, World kart gibi kredi kartlarına taksitlendirme seçeneklerini arttırırsa çok daha cazip olacaktır. (Şuan benim bildiğim Axess karta taksitlendirme yapabilmekte)

   1. Hakan Gürpüz Hakan Gürpüz

    Paypal kesinti oranında haklısınız ayrıca belirttiğiniz gibi komisyon oranlarında bankalara göre daha cazip fakat bankaların ortalaması %2 lerin üzerindedir, sanal pos dönem ücretleri ve bankaların firmalara özel pos oranı uygulaması (yapılan veya taahhüt edilen cirolara göre) aylık ve yıllık toplamlara baktığınızda önemli rakamlara ulaştığını göreceksiniz.. Normal pos cihazı oranlarında %0,40 gibi komisyon oranlarına inerken bankalar sanal poslara resmen çifte standart uygulamaktadırlar bu konuda aslında kısmen PayPal ın önünü açarken, internet üzerinden satış yapmak isteyen firmalar içinde ayrı bir yük oluşturmaktadır. Türkiye'de internet üzerinden alışverişlerde kredi kart kullanım oranını dikkate alırsanız demek istediğimi anlayacaksınız :) Maalesef daha PayPal ın daha ismini duymamış birçok insan var ve işin ilginç yanı PayPal ödeme sistemine karşı olan firmalarda bulunuyor.

    Saygılar.

 3. Metin Metin

  Youtube videoları iş yerinden seyredilemediği için seyredemedim. Lütfen videoları kendi sitenize aktararak yayınlayın. Gereğini arz ederim.

  1. Mrauthor Mrauthor

   Bende aynı dertten müzdaripim.