Süper Kodcu'nun kod maratonu yarın başlıyor
Etkinlikler

Süper Kodcu'nun kod maratonu yarın başlıyor

Türk internet sektörü için en büyük çalışan eksikliği sanıyorum yazılım tarafında. Çeşitli sebeplerle yazılım geliştiricilerin sektör değiştirdiğini görmeye de alışık değiliz. Bu noktada eldeki potansiyeli ortaya çıkarmak adına düzenlenen yeni bir yarışmadan bahsetmek istedik.

Süper Kodcu,2002 yılından beri yazılım teknolojileri odaklı içerikler üreten Kodcu.com'un öncülük ettiği bir organizasyon. Özellikle 2011 yılında  içerik geliştirme ve paylaşma faaliyetlerine hız verdiği öğrendiğimiz Kodcu.com, daha önce de ufak çaplı yerel kod maratonları yapmış. Süper Kodcu ise bu boyuttaki ilk etkinlik.

İyi yazılımcıların kendilerini öne çıkarmasını isteyen super.kodcu.com maratonları 26 Mayıs'ta saat 11.00 ile 14.00 arasında yapılacak. Bu maratonlar herkese açık şekilde, internet üzerinden gerçekleştirilecek.

Kodcu.com'un kurucusu Altuğ Altıntaş'tan aldığımız bilgiye göre Süper Kodcu kod metriklerinin değerlendirildiği bir yarışma olacak. Yani sadece soruların doğru çözülmesi değil, yazılan kodların kalitesi, açıklama oranı (comment ratio), kodun tekrarlama oranı (duplication rate) ve karmaşıklık oranı (Cyclomatic complexity) gibi metrik değerler de başarıyı ölçmek için kullanılacak.

Maraton nasıl olacak?

Maratonun ortalama 3 saat sürmesi hedefleniyor. Yazılımcılar istediği uygulama geliştirme ortamıyla (IDE) evlerinde veya istedikleri herhangi bir yerde çalışarak, belirlenen sürede kendilerine verilen soruları çözebilecek. Maraton süresince tüm sorular için katılımcılar IRC üzerinden canlı chat desteği alabilecek ve maratona destek olan firmalar da yazılımcılara sorular sorabilecek.

Hakia ve Grou.ps'taki eski görevleriyle konu üzerinde tecrübeli bir isim olduğunu gördüğümüz Altıntaş, destekçi firmaların sorduğu sorularının firmalar tarafından değerlendirileceğini paylaştı. Yani bir bakıma bu şirketlerin iyi yazılımcıyı bulmak konusundaki arayışlarına cevap verilecek. Ayrıca ik 10 giren kişiler kodcu.com'dan yayınlanacak ve kendilerini tanıtmış olacaklar.

Maratonda sorulan soruları yazılımcılar geniş bir programlama dili yelpazesinde çözebilecekler. Kabul edilen programlama dilleri Java,  C# , PHP, C++, Ruby ve Python olarak açıklanmış. Yarın başlayacak maratona geç kalmadan kayıt yaptırmak için kayıt sayfasını, aklınızdaki sorular için yardım sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Hatırlarsanız daha önce Cloudarena'nın RailsArena adıyla bir kod maratonu düzenlediğini paylaşmıştık. Aldığımız bilgiye göre bu etkinliğe gösterilen ilgi memnun edici olmuş.

Yorumlar (8)
 1. Pazar Günü yapılsa katılmak isterdim ancak malesef Cumartesi günüde çalışmak zorundayım.

 2. kaydolayım dedim ama mail onayı ne gmailime ne kendi mailime düşebildi 10 dakikadır :(

  bi süre daha düşmez ise ilk soruyu olarak burdan başlanabilir :)

  teknik bu problem dışında güzel bir etkinlik. Haftasonu kahvaltı sonrası bulmaca çözmek gibi olabilir :)

 3. Müthiş bir organizasyon ama kod bilgimin yeterli olmaığını düşünüyorum.

 4. Manisaspor Manisaspor

  Katılan arkadaşlara başarılar.. Final haftam olduğundan dolayı katılmam imkansız.. :( Bir dahakilere artık inşallah..

 5. Çok geç fark ettim; inşallah devamı gelir. RailsArena gibi reklamı önceden ve iyi yapılsaydı daha çok katılımcı bulabilirdi.

 6. Western Western

  Yeni haberimiz oluyor. Ve yarışmanın bitmesine 5 dakika kalmış. 15 dk. olsa biterdi. Sorular çok kolay.

 7. Eren Yağdıran Eren Yağdıran

  Sorular applikasyon mantığında.bense algoritmik sorular bekliyordum..en azından 1. soruda quicksortu implement ettim , sorular biraz daha zor olabilir ve zeka gerektirebilir.

 8. Emre Arslan Emre Arslan

  Başarılı bir proje olmuş, kod yazmaktan nefret eden biriyimdir ama siteyi çok beğendim, verim alınabilir türden... Hayırlı olsun!