Panic'in üreticisi olduğu Coda 2 ve Diet Coda duyuruldu
Mobil

Panic'in üreticisi olduğu Coda 2 ve Diet Coda duyuruldu

Sizlere daha once iPad üzerinde çalışan, deneysel bir oyun geliştirme uygulaması olan Codea’dan bahsetmiştik. Dün ise Panic isimli yazılım geliştirme firması, OS X platformunun en çok kullanılan kod editörlerinden biri olan Coda’nın yeni versiyonunu (Coda 2) duyurdu. Panic ABD merkezli bir şirket, OS X ve iOS yazılımlarıyla tanınıyor. Şirket Coda dışında Transmit isimli, OS X’de en çok kullanılan FTP (Dosya Aktarım Protokolü) istemcilerinden birinin de sahibi.

Panic Coda'nın ilk versiyonunu duyurduğunda tarih 2007'yi gösteriyordu. Aradan geçen 5 sene içerisinde OS X platformunda en önemli kod editörlerinden biri olan Coda'nın 2. versiyonunda birçok yenilik söz konusu. İlk göze çarpanlar ise yenilenen dosya gösterim ekranları, Git ve MySQL desteği, iyileştirilmiş CSS ve kod doğrulama/tamamlama yetenekleri.

iPad'de kod yazma alışkanlığına yeni bir boyut: Diet Coda

Coda 2’yle gelen yenilikler bunlarla sınırlı değil. Panic ayrıca Coda’nın iPad’lerde çalışacak versiyonu olan Diet Coda’yı da duyurdu. SSH desteği, önizleme  modu, dosya yönetimi gibi faydalı özelliklerle tanıtılan Diet Coda’nın iPad’de kod editleme alışkanlıklarını değiştirebileceğine inanıyorum. Diet Coda’yı App Store’da halihazırda bulunan Koder, Gusto ve Textastic’den ayıran en önemli özellik yazılım geliştiricilerin zaten alışık oldukları bir ürün olması. Ayrıca Diet Coda için rakiplerinden birkaç gömlek üstün diyebiliriz.

Diet Coda

Diet Coda ile yalnızca yazılım geliştiriciler değil, uzaktan bağlantı yapabilen site sahipleri veya proje yöneticileri de acil durumlarda koda veya log dosyalarına erişebilir, konfigürasyonda gerekli değişiklikleri yapabilirler.

Panic henüz bir rakam açıklamasa da Coda 2 ve Diet Coda’ya gelen tepkilerden memnun olsa gerek. Öyle ki firma, destek hesaplarına yolladığınız maillere “Çok fazla geri dönüş alıyoruz. Normalde 2 iş gününde cevap vermeye çalışıyoruz ama bu dönemde 5 iş gününe çıkabilir” cevabını dönüyor. Bakalım Coda 2 rakipleri arasında nereye yerleşecek ve Diet Coda iPad’de kodlama alışkanlıklarını değiştirebilecek mi?

Son olarak şu sıralar Panic firmasının ilk gün indiriminden faydalanıp Coda 2 ve Diet Coda'ya yüzde 50 indirimle sahip olabilirsiniz.

Yorumlar (4)
 1. kesinlikle çok başarılı uygulama olmuşlar, özellikle diet coda. kullanılabilirlik ve erişebilirlik konusunda çok ciddi emek harcamışlar. menüler ve araçlar tam elinizin altında ve çok hızlı ulaşılabiliyor. benim gördüğüm eksiklerin en başını dropbox bağlantısının olmaması çekiyor. -diet coda için-

  1. Kesinlikle katılıyorum Dropbox konusuna. Eminim güncellemeler ile birçok iyileştirmeye gideceklerdir. Dropbox neredeyse tüm alternatiflerinin sağladığı bir özellik bu arada.

 2. Çıktığı gün %50 indirimle satın aldım :D

 3. Ozan Çanaklı Ozan Çanaklı

  İlk sürüm Coda'yı kullanıyordum, sonra Espresso 2 çıktı özellikle CSS kodlarken espresso 2 kullanmaya başladım sonra sublime text 2 çıktı tüm alışkanlığım değişti ama şimdi de Coda 2 çıktı birkaç saattir deniyorum da sublime ile arasında gidip gidip geliyorum. Çok kullandığım multi editing özelliği hala sublime text 2 den başka editörde yok. Satın alma aşamasındaysanız Jeffrey Way'in incelemesini okumanızı tavsiye ederim.

  Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki Mac için en görsel kod editörü.

  iPad için olan Diet Coda'yı biraz kullandım, dışarıdayken acil müdehaleler için biçilmiş kaftan.