iPad için deneysel oyun geliştirme projesi: Codea

iPad için deneysel oyun geliştirme projesi: Codea

Tabletlerimiz ve akıllı telefonlarımızda bilgisayar üzerinde yaptığımız çoğu şeyi yapabiliyoruz. Sosyal ağlarımızı kullanıyoruz, kitap okuyoruz, maillerimizi kontrol ediyoruz, alışveriş yapıyoruz… Peki yak kod yazmak? Evet, kısa sürede kendilerini oldukça geliştiren kod editorleri sayesinde iPad (sadece tabletler değil, akıllı telefonlarda da) üzerinde kod yazmak da mümkün.

Ipad üzerinde ilk yayınlandıkları döneme kıyasla destekledikleri dillerden bağlantı şekillerine kadar kendilerini oldukça geliştiren Koder, Textastic, Gusto gibi birçok editor mevcut. Java, C, C# gibi en çok kullanılan programlama dillerinden tutun da PHP ve JavaScript gibi birçok betik diline kadar destek sağlayan editorlerde, yaklaşık 80 ayrı dilin söz diziminde kod yazmak mümkün. Uygulamalar üzerinde çalışacağınız dosyaları ise FTP, SFTP, Dropbox ve hatta iDisk ile senkronize edebiliyorsunuz. Uygulamaların fiyatları ise 3 dolarla 10 dolar arasında değişim gösteriyor. Ki bilgisayarlarımızda kullandığımız editor ve IDE'ler düşünüldüğünde pahalı oldukları söylenemez.

Codea

Codea’nın farkı ise çıktısını yine iPad’iniz üzerinde görebildiğiniz oyun ve simülasyonları geliştirmenize izin vermesi. Lua diliyle yazdığınız kodların anlık çıktısını tek bir tuşla görebilir, hatta fotograf ve videosunu kaydedebilirsiniz. Üstelik iPad oyunlarının istifade ettiği multi touch/çoklu dokunuş algılama ve ivme ölçer gibi fiziksel API fonksiyonelitelerini de kullanmanız mümkün. İçerisinde birçok hazır oyunla gelen Codea'da bu oyunları oynayabilir, kodları üzerinde değişiklikler yaparak sonucu görebilirsiniz. Ayrıca Codea'nın bir diğer güzel yanıysa içerisinde hazır birçok ses dosyası ve resimle gelmesi.

Codea’nın en büyük hayal kırıklığı ise geliştirdiğiniz uygulamayı iPad’iniz haricinde başka bir platformda çalıştıramamak. Ve aynı zamanda App Store’a da koyamıyorsunuz. Bu da Codea’yı  deneysel bir proje haline getiriyor. Bu durumun sebebi ise App Store’un ta kendisi. Apple, kuralları gereği uygulamanın çıktı vermesine izin vermiyor. (unutmadan, fiyatı ise 7,99 dolar)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.