oPaket.com: İnternetten sesli aramayla sipariş - Webrazzi Startup'12 Lansman
E-Ticaret

oPaket.com: İnternetten sesli aramayla sipariş - Webrazzi Startup'12 Lansman

Webrazzi Startup'12'de sıra girişim sunumları bölümüne geldi ve ilk sahne alan girişim opaket.com oldu. Eren Yağdıran kurucusu olduğu OPaket, yemek, market ve damacana su siparişlerinize aracılık eden bir hizmet. İşin farklı yönü de siparişlerin VOIP üzerinden veriliyor olması.

oPaket.com'da market ve damacana su gibi tüketim ürünü siparişleri verilebiliyor. Sisteme dahil olacak işletmelerin internet altyapısına sahip olmalarını beklemiyor. Çünkü yukarıda da bahsettiğimiz gibi sipariş verme işlemi, internetten sipariş veren kullanıcının VOIP üzerinden işletmenin telefon numarasını aramasına dayanıyor.

Kullanıcılar siparişlerini sesli arama ile işletmeye ulaştırıyor. İşletme ise sabit telefonunu kullanıyor ve siparişi kaydediyor. Ödeme ise kapıda yapılıyor.

Eren Yağdıran, ortalama sipariş süresinin 1 dakikanın altında olduğunu paylaştı.

Opaket, şu ana kadar 18 işletme ile anlaşmış. Sisteme kayıtlı üye sayısı 347'ye, günlük ortalama sipariş sayısı ise 26'ya ulaşmış. Gelir kanalını ise market ve yemek mekanlarına sattığı üyelik paketi üzerinden sağlıyor. Yemek mekanlarından 100 lira, marketlerden ise 50 lira aylık ücret alınıyor.

Opaket, Yemeksepeti.com gibi büyük bir oyuncunun olduğu zor bir pazara giriş yapıyor. İşinin kolay olduğunu söylemek zor. Ancak küçük müşterilere ulaşma ihtimali, ve Yemeksepeti'nin henüz adım atmadığı market ve su siparişine de yer vermesi projenin potansiyel sahibi olduğunu gösteriyor.

Eren Yağdıran, Opaket'in gelecek sürümünde konum tabanlı, kullanıcı odaklı ve sadakat temelli bir sistem yapacaklarını da paylaştı.

Elbette potansiyelden daha önemli olan şey bir işi uygulama başarısıdır. Yani OPaket'te'nin gerçek potansiyeli, ciddi bir pazarlama ekibi ve tanıtım çalışması düzenlemesi ile ortaya çıkacak. Şu anda Ankara'da işe başlayan girişimin nasıl büyüdüğünü takip edeceğiz.

Hatırlatmak gerekirse, Eren Yağdıran Mart ayında tanıttığımız FastBuzzer adlı servisi ile web sitelerine 'sesli arama düğmesi' eklemenizi sağlayan uygulamayı, daha önce de Email Takip'i geliştirmişti.

Webrazzi Startup'12 Sponsorları

Elmas Sponsor

Microsoft Türkiye

Platin Sponsor

iLab Ventures

Altın Sponsor

Çalışkan Kızılyel Hummingbird Ventures IBM

Dijital Medya Sponsoru

Sosyal Medya Sponsoru

İletişim Sponsoru

Destekleyenler

Endeavor Türkiye Etohum Keyground

Yorumlar (13)
 1. kippt.com ile olan ilgi çekici benzerlik...

  1. Gerçekten aynı tasarımı bile. Yine de başarılar.

 2. "Yemeksepeti.com gibi büyük bir oyuncunun olduğu..." demişsiniz. Bence sorun Yemeksepeti'nin büyük olması değil işini çok iyi yapıyor olması.

 3. Benim pek ilgimi çekmedi. Restoranı arayıp sipariş vermek arasındaki fark nedir ?

  1. Gökalp Gökalp

   ufak bir hesap yapalım. hafta da 2 kez dışarıdan yemek spariş veriyorsunuz ve her sparişinizde 1 dk dan az zaman harcıyorsunuz ama gsm operatorleri bunu 1 dk'ya yuvarlıyorlar. ayda 9 kez yemek spariş veriyorsunuz buda

   9 * 1 = 9 dk, her arama dakikasının 0,25 kuruş(bundan pek emin değilim) olduğunu farzedelim buda 9 * 0,25 = 2,25 tl. 1 kişinin 1 ayda yapacağı tasarruf. Eğer bu 10 bin lere çıkarsa gsm şirketleri bu siteyle pek dost kalmaz diye düşünüyorum.

   bu arada tüm bunları yazdım ama henüz siteyi incelemedim. Sitenin bedava olduğunu farzediyorum.

 4. Kamil Afakan Kamil Afakan

  Haberde bir düzeltme yapmak gerekiyor sanırım. "...Yemeksepeti’nin henüz adım atmadığı market ve su siparişine de yer vermesi..." diye bir ifade var ama bir süredir yemeksepeti'nin içinde "Çarşı" diye ayrı bir bölüm olduğunu ve kasap, manav, market siparişlerinin de yemeksepeti üzerinden artık verilebildiğini belirtmek istedim.

 5. Merve Yıldız Merve Yıldız

  Şu saatte ,ödev yetiştirmeye çalışırken sigaramın bittiğini ve kontürümün de olmadığını düşünürsem, Mahir marketi opaket sayesinde aramış ve sipariş verebilmiş olabilmenin mutluluğu içerisindeyim.Keşke marketler biraz daha hızlı teslimat yapabilse :)

 6. Gökalp Gökalp

  Açıkcası bu fikri sevdim, site 3g internetin ucuzladığı ve akıllı telefonların daha fazla yaygınlaştığı zaman fena patlama yapıcaktır, ama tabiki akıllı telefonlar için de uygulama yapılması lazım.

 7. Nilay Köse Nilay Köse

  Cebeci de yok galiba sistem

  1. Eren Yağdıran Eren Yağdıran

   Merhaba Nilay,

   Cebeci , Ankara'da büyümek istediğimiz noktalardan bir tanesi.Çok yakın bir zamanda orada olacağımızın müjdesini verebilirim :)

 8. fastbuzzer kullanımı için iyi bir fikir .tebrikler!!! çok başarılı ..

 9. "internetten sipariş veren kullanıcının VOIP üzerinden işletmenin telefon numarasını aramasına dayanıyor" demis ama bu da ucretlidir, bildigim kadariyla VOIP uzerinden demekle skype, vier gibi servislere benzeyen biseydir.

  Durum boyle olunca da isletmeyi DIREKT aramakla ne fark kaliyor ki anlayamadim, aydinlatsin beni biri lutfen!

  Bu arada yemeksepeti.com nasil bir teknik ve teknoloji kullaniyor acaba ? (yonlendirmelerle ilgili )

  Benim gozlemimle domain-e daha iyi bir isim bulsalardi

 10. http://opaket.com/ domain düşmüş