FastBuzzer.com: Sitenize arama düğmesi ekleyin
Girişim

FastBuzzer.com: Sitenize arama düğmesi ekleyin

FastBuzzer, web sitelerine arama düğmesi eklemenizi sağlayan yeni bir girişim. Kullanıcılarla iletişimde yeni bir yönelimin ilk temsilcilerinden.

Bugün bir web sitesinde direkt iletişim için e-posta, iletişim formu, canlı videolar veya sohbet uygulamaları bulunabilir. Ancak FastBuzzer'ın yaptığı işin, yani telefonla arar gibi sesli iletişim kurmayı tek tıka indirgemenin, diğerlerinden daha kolay ve bilindik olduğunu kabul etmek gerek.

Ücretsiz sınırlı hizmetinin yanısıra ücretli modelde de sınırsız konuşma hizmeti veren FastBuzzer'da ödemeleri aranan taraf yapıyor. Yani ziyaretçiniz sizi aradığında fatura size kesiliyor.

Fastbuzzer'ın kurucusu Eren Yağdıran yoğun ilgiyi karşılayamayacağını düşündüğünden Webrazzi okuyucularına bir test hesabı açamadı ama ilk kullanıcılarından birinin webde Userspots olacağını öğrendik. Herkesin bunu yapmasını istemeyiz ama Userspots sitesine arama düğmesini eklediğinde kendilerini arayarak sistemi test edebilirsiniz. :)

Projenin geleceğine bakacak olursak, bu eğilimin hatırı sayılır bir büyüme gerçekleştirebileceğini söyleyebiliriz. Müşteri hizmetleri iletişimi için verilen telefon numaraları yerine FastBuzzer'ın arama düğmelerini görmek gelecekte normal karşılanabilir.

Zira ses iletişimini artık mobil ve karasal internet üzerinden ücretsiz olarak sağlayan sayısız uygulama var. Google da  'direkt ara' düğmesini bir reklam seçeneği olarak sunuyor. Bir müşteri temsilcisinden cevap almak isteyen çok sayıda kullanıcısının olduğunu düşünüyorum.

Fastbuzzer'ın üstünde durması gereken, ücretlendirme ile birlikte, bu alanda bireysel kullanıcılara hizmet veren uygulamaların web sitelerine yönelmesi.

Eren Yağdıran, aynı zamanda daha önce tanıttığımız Emailtakip.com'un da kurucularından. Resmi bir anlaşma olmamasına rağmen kurumsal kullanıcıların Emailtakip.com'u kullandığını ve hergün yeni kullanıcıların sistemi denemekte olduğunu söylüyor ve Fastbuzzer'ı daha etkili bir şekilde büyütmek istiyor.

Girişimcilere de farklı girişimlerle aralarında sponsorluk-hizmet anlaşmaları yapabileceğini hatırlatıyor. (Fastbuzzer ile Webacik arasında böyle bir anlaşma yapılmış.)

Yorumlar (16)
 1. Yalnız yoğun ilgiyi karşıyamamak fikri çok iyiymiş(!). Eskiden davetiye ile üye olmak cazipti, artık davetiye ile üye olamamak daha cazip geliyor sanırım. Diğer örneği dripple. Aslında üyeliği bulsam siteye bir kere bile girmeyeceğim ama her gün üyelik dileniyorum.

 2. Voipmaster Voipmaster

  Yurt dışında bunu sağlayan şirketler vardı. Bir kaç siteye konmuştu ama yayılmadı. VOIP üzerinden gerçekleştirilen bir sistem mantığı basit ama tabi buradaki ücretlendirme çok önemli.

 3. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Bu fikir uzun bir süredir uygulanıyor. İşleri zor. Türkiye'de bu tarz sistemlere örnek olarak CWIZ ve TELESIS bulunuyor. Birde webden arama fikri çok sıcak gelmiyor bana. Her bilgisayarda mikrofon yok, dahili mikrofon varsa bir nebze olabilir. Fakat ben arama yapmak için mikrofonu pc'ye takacağım vs. çok kullanışlı olmuyor bu durumda.

 4. Sedat Sedat

  Özellikle tek ürün bazlı e-ticaret siteleri için güzel bir şey gibi görünüyor.

  1. Eren Yağdıran Eren Yağdıran

   Merhabalar herkese ,

   @İbrahim ÖZKAN CWIZ adlı markayı bilmiyorum ama TELESIS'in fastbuzzer'a rakip olması imkansız.Biz aramaları flash tabanlı client ile çözüyoruz.TELESIS ise java applet yukletiyor dolayısı ile 234 yıl önceki bir teknolojiyi kullanıyor.

   1. Mustafa Mustafa

    vayy be elektrik yokken java'yı bulmuşlar enteresan :)

   2. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

    @ Eren Yağdıran: Bu markaları rakip olarak görmemiz ilginç. 234 yıl önce değil java, bilgisayar yoktu :) İşi flash ya da java ile çözmenin son kullanıcı açısından bir nebze olsa artısı belki olabilir. Zaten sorun bence kullanılan teknoloji değil fikir!!! Kısaca bilgisayarında dahili mikrofon olmayan kullanıcılar siteden arama yapmak için bilgisayarına mikrofon takması ya da takılıysa ayarlama yapması bence çok kullanışlı olmuyor.

    En önemlisi de yanlış anlamadıysam ödemeleri aranan taraf yapıyor. (benim sitemden giren bir kişinin ödemesini ben yapacaksam bir süre sonra bu bana ciddi bir maliyet getirebilir, ben bu maliyeti karşılayacaksam Telekom'dan 0800 lü hat alırım daha mantıklı)

   3. Ahmet Duran Ahmet Duran

    Merhaba Eren Bey,

    Rakipleriniz hakkında bilgi vermeniz güzel fakat fastbuzzer'ı rakiplerinizle kıyaslarken onları küçümsemeniz bence yanlış. Ben bu yorumunuzu okuduktan sonra fastbuzzar +234 yıl sonraki teknolojiyi kullanıyor olsa bile -234 yıl önceki teknolojiyi kullanan siteyi tercih ederim. Bence fastbuzzer'ı yapan kişi olarak daha ciddi yorumlar yapmalısınız.

    İyi çalışmalar.

   4. Eren Yağdıran Eren Yağdıran

    @Mustafa konuyu çarpıtmayalım

    @İbrahim ÖZKAN bahsettiğiniz markalar tabii ki rakibim , sonuçta aynı pazarda aynı işi yapıyoruz :) Bunun dışında benim çevremdeki herkesin bir tane notebooku var.Dolayısı ile yıl olmuş 2012 , built-in mikrofonların artık sorun olacağını düşünmüyorum. Evet iş modelimizi doğru anlamışsınız , ücreti aranan taraf ödüyor.Çünkü gelen arama değerli bir arama.Örneğin @Sedat 'ın da bahsettiği gibi tek ürün satan bir e-ticaret siteniz olsun , sizi browserdan arayan potansiyel bir müşteriniz.Dolayısı ile yarattığı değerin oldukça fazla olduğu kanısındayım.Son olarak eklemek istediğim , 0800lü hatların tarifeleri http://bit.ly/wG99GU adresine bakabilirseniz,eminim fikriniz değişicektir.

    @Ahmet Duran

    Merhabalar Ahmet Bey , ben uzun zamandır yazılım sektöründeyim.Kiminle nasıl konuşacağımı tecrübe ederek öğrendiğim uzun yıllar geçirdim.Bir işe girmeden önce bakıyorum , bunu Türkiyede kim nasıl yapıyor ? daha iyisini ve daha ucuzunu yapabilceksem o işe giriyorum.Tüm bu araştırmalarımın sonunda ve ürünü ortaya çıkardıktan sonra basit yorumlar gelince haliye sinirliyorum.

   5. Ahmet Duran Ahmet Duran

    Merhaba Eren Bey,

    Ben hiçbir zaman yazılım sektöründe olmayan hatta hiçbir konuda tecrübesi olmayan ama alçak gönüllü olan insanlar tanıyorum. Yani yazılım sektöründe olmak veya tecrübeli olmak insanlara istediği cümleleri kurabilme lüksü vermemeli diye düşünüyorum. Biraz daha ayaklarınızın yere basmasını ve diğer girişimcilere karşı daha alçak gönüllü yorumlar yapmanızı rica ediyorum. Fastbuzzer ile dünyayı kurtarma niyetiniz varsa ben bunu yapamayacağınızı düşünüyorum.

   6. Can Küçükyılmaz Can Küçükyılmaz

    İyi de abi, flash dediğin nane de öyle pek ahım şahım bir teknoloji değil ki, hadi flash + html5 ile duruma göre yapıyoruz desen, tamam derim teknolojisi ilerde. Ama sadece flash ile java applet pek de birbirinden ayrı gayrı bir şey değil. İkisinde de üçüncü parti bir şey yüklü olması gerekiyor, mobilde ikisi de aynı.

 5. Altan Altan

  bu iş zor yonca :) ohoo tutmaz

 6. Cevat Cevat

  Öncelikle tebrik ederim çok güzel bir proje olmuş. Firma lar tarafından tutulmamasının sebebi firmaların ücret ödemesidir. :) Bende bu şekilde bir proje için araştırma yapıyorum proje sahibine sormak istediğim bir soru var aramayı ücretsiz yapmanın/sağlamanın bir yolu yok mu?

  1. Eren Yağdıran Eren Yağdıran

   Merhaba Cevat , aramaları ücretsiz yapmanın bir yolu yok çünkü sonuçta hattın diğer ucu fiziksel bir bağlantıya çıkıyor.Ofis telefonu , Cep telefonu vb. Dolayısı ile bu bir maliyet yaratıyor.

 7. CWIZ'de aynı şekilde flash tabanlı client ile yapıyor. Belirli bir ücret karşılığında sınırsız arama sunuyor diye hatırlıyorum. Ve bu teknoloji çok uzun süredir var. Zaten voip sunucuya gelen bir talep için çok fazla ücret almakta bana ilginç geliyor. Sonuçta iki taraf içinde bedava bir durum söz konusu. Yanlış hatırlamıyorsam CWIZ Grid Telekom'un sunmuş olduğu bir hizmet.