IE'nin yeni sürümleri Paydirt gibi örnekleri ortadan kaldırır mı?
Yazılım

IE'nin yeni sürümleri Paydirt gibi örnekleri ortadan kaldırır mı?

Yazılım geliştiriciler için web sitelerinin farklı tarayıcılarda (ve ortamlarda) aynı görünmesi ve çalışması başlı başına bir problem. Yalnız, hemen aşağıda yer vereceğimiz sebeplerden dolayı, konunun Internet Explorer ile farklı bir boyut kazandığını söyleyebiliriz. Microsoft durumun farkında ve yazılım geliştiricilerin büyük bir kısmının dert yandığı bu konuda ciddi adımlar atmakta. Tarayıcısının eski versiyonlarının kullanım oranının düşüşünü müjdeleyen siteler hazırlayan Microsoft, yeni versiyonlarla birlikte ciddi iyileştirmelere de gidiyor.

Internet dünyasının en eski ve en çok kullanılan tarayıcılarından biri olan Internet Explorer, ilk yıllarından itibaren yazılım geliştiricileri zor durumda bırakan çeşitli adımlar atmıştı. Standartları desteklemeyen ve hatta kendi standartlarını belirleyen tarayıcı, yazılım geliştiricileri standartlara uysalar dahi apayrı bir süreçle başbaşa bıraktı: Internet Explorer uyumluluğu. Yalnızca Internet Explorer'da çalışan web sitelerinin varlığı ise bu tarayıcının standartlarını destekleyip, dünya üzerinde kabul görmüş standartları desteklememekten kaynaklanıyor.

Diğer yandan Internet Explorer'ın Windows bağımlı bir tarayıcı olması, yani test amaçlı olarak kullanımı için bile Windows yüklü bir cihaza ihtiyaç olunması da sebepler arasında. Son olarak ise Internet Explorer'ın geliştirici araçlarının diğer tarayıclar ile kıyaslandığından zayıf kaldığını söyleyebiliriz.

Microsoft yeni versiyonlarda ciddi iyileştirmelere gidiyor

Internet Explorer'ın 9. versiyonu ile birlikte yukarıda saydığımız sorunlarla ilgili ciddi adımlar atıldı. Geliştirici araçlarında önemli bir kalite yakalayan tarayıcı, Javascript ve CSS gibi betikleri okumada da ciddi hızlanmalar kaydetti. Eski versiyonların kullanım oranı düştükçe reklam videoları hazırlayan, ofisinde pastalar kesen Microsoft'un tarayıcının 10. sürümüyle birlikte bu çizgide devam etmesi bekleniyor. Geriye kalan temel sorunun tarayıcının Windows bağımlı oluşu olduğunu söyleyebiliriz. Ki benzer bir durum Safari'de de söz konusu. Bildiğiniz gibi Safari'nin Linux versiyonu bulunmuyor.

Bu noktada ekleyebileceğimiz bir diğer nokta da Internet Explorer'ın sürüm döngüsü (release cycle). Diğer sık kullanılan tarayıcılar 3-4 ayda bir önemli geliştirmeleri kullanıcılarına taşıyorlarken Microsoft'un da 10. versiyonla birlikte bu hıza yetişip yetişemeyeceği önemli bir ayrıntı.

Bir özellik olarak Internet Explorer desteklememek

Internet Explorer'da büyük gelişmeler kaydedilirken küçük ekipler ve freelance çalışanlar için zaman takip uygulaması olan Paydirt ise bloğunda enteresan bir haber duyurdu. Uygulamalarını Internet Explorer uyumlu yapmak için ciddi bir zaman harcadığını yazan şirket, Internet Explorer desteklememe kararı aldı. Paydirt, yazılım ekibinin bu şekilde çok daha mutlu olduğunu söylüyor ayrıca kazanacağı zamanla kalitesini yukarı taşımayı hedefliyor.

Kişisel olarak eski versiyonlarla yazılım geliştiricilerde güzel hatıralar bırakmayan Microsoft'un aynı hatayı Internet Explorer'ın yeni versiyonlarında tekrarlamayacağını ve Paydirt gibi "marjinal" haberler okumayacağımızı düşünüyorum. Peki sizin görüşünüz ne yönde?

Yorumlar (16)
 1. Oğuzhan Aslan Oğuzhan Aslan

  Bu riski kimsenin alabileceğini düşünmüyorum. Hele kullanım oranı %50-60 arasında iken.

  1. aslinda bu risk alinabilir ama alacak kisiler genelde paydirt gibi yazilimcilara destek, olanak, kolaylik saglayan websiteleri olur. digerleri ise bu konuda anca IE 6.0 yada daha sonra sirasi ile IE7 gibi destegi birakarak ilerler.

 2. Acaba tarayıcı uyumluluğu için gezegende harcanan toplam işgücü ile kaç tane facebook yapılabilirdi?

  1. İşte burada haklısın. Bir işletim sistemine harcanan toplam işgücüne yakındır herhalde :=)

 3. Can Küçükyılmaz Can Küçükyılmaz

  37Signals da benzer bir adım atmıştı. http://37signals.com/svn/posts/3152-basecamp-via-chrome-frame

  Bence çok yerinde bir hamle. Sonuçta internet explorer desteği vermek ciddi zaman kaybına neden oluyor. Ayrıca dünya internet explorer'sız çok daha güzel bir yer olacaktır :)

 4. Muhammed Er Muhammed Er

  Microsoft bu işten anlamadığını yıllar geçen acı tecrübelerle bize öğretti. Bu ve bu gibi gelişmelerle sadece GNU/Linux türevi işletim sistemlerinin yaygınlaşmasını daha da hızlandıracaktır.

  Web geliştiricilerin büyük bir bölümü açık kaynak yazılımları tercih ediyor. Geriye küçük bir bölümü kalıyor ki, onlarda IE/Firefox farkını zaten bilmiyor.

  İleri zamanlarda Cloud hizmetler yaygınlaştığında IE bu haliyle kimseye yaramaz. O yüzden geleceğimiz AÇIK(opensource) olacaktır.

 5. Osman Yüksel Osman Yüksel

  Explorer, maalesef hâla, webin gelişMEmesindeki en büyük etken.

  "Çok güzel bişey ama explorer'da çalışmazki bu, bunu kullanamayız :(" diyerek nice özelliği devre dışı bırakıyoruz.

  "Explorer'sız bir dünya" kısa vadede imkansız gibi gözüktüğü için daha mantıklı olarak "otomatik güncellenen, standartları destekleyen, developer araçlarını daha düzgün, sık sık sürüm çıkan bir explorer" hayaliyle yaşamaya devam edeceğiz gibi şimdilik.

 6. İnternet Explorer 10 u inceledinizmi bilmiyorum ama beni çok şaşırttı. Açıkcası 10 numara olmuş gerçekten.

  Bence İnternet Explorer'ın geleceği Windows 8 e bağlı.

 7. Göktuğ Göktuğ

  Google, Internet Explorer'ın yeni web teknolojilerini desteklemesi için Google Chrome Frame adında projesi var. Bi bakın derim.

  https://developers.google.com/chrome/chrome-frame/

 8. Ismail Baskin Ismail Baskin

  "Internet dünyasının en eski ve en çok kullanılan tarayıcılarından biri olan Internet Explorer, ilk yıllarından itibaren yazılım geliştiricileri zor durumda bırakan çeşitli adımlar atmıştı." En eski olduğunu nereden çıkardınız? Ayrıca ilk yıllarında zamanın şartlarına göre geliştiriciler için bir çok güzel özellik barındırıyordu. 2008 sonrası developer detected :)

  1. Osman Yüksel Osman Yüksel

   ilk yıllarından itibaren, standartlara uymaması, geliştiricileri zor durumda bırakan en büyük adım. (bkz: 2000'lerde developer olmak) :p

 9. Webbaharatı Webbaharatı

  Allahım sana şükürler olsun :) Aklın nerdeydi ey Microfost :)

 10. Enver Gökmen Enver Gökmen

  bu MS nasıl bir yazılım firmasıdır ki IE update'i bu kadar zor ve sancılı. Bir kere bile sorulmuyor. firefox güncelleme buldukça 2 dk'ta update ediyor. ie 6'dan beri kiritik güncellemeleri bu şekilde yaptırsalardı bu sancıyı çekmeyecektir. Ama 6 ne ki aynı özellik 7 ve 8'de yok. herkes isyandayken yine virüs gibi browser çıkartıyorlar. yapmasınlar daha iyi. Artık kimsenin inancı kalmadı.

  Millet 10 mblık setupla canavar gibi browser yapıyor. ama 10 mblık update yapılmadığı bırakın yapılmayı sorulmadığı için internet yıllarca tökezliyor. İş gücü kayıpları artıyor.

  Ms zaten tuaf bir firma javascript bilmiyor adamlar. Html'i de ne kadar biliyor emin değilim. Koskoca hotmail sürekli yükleme yenilenme hatalarıyla dolu hem de güzelim tarayıcı ff'in son sürümünde homail durduk yere sapıtıyor. Kim test ediyor bunları nasıl bir yazılım anlayışı anlamış değilim. Silverlight da cabası :D hemen kendi videolarını silverlight yapmışlar büyük marifet bravo.

  Bu kadar dikine gidip gurur yapacaklarına farklı bir proje çıkartsalardı da herkes hayran kalsaydı. işi gücü o bunu yapmış biz de yapalım. Bir aynısının farklısını yapalım.

 11. Tristan Tristan

  Hi. We've published a followup to this post, which is worth a read.

  https://paydirtapp.com/blog/dropping-ie-support-followup

  Let us know your thoughts. :)

 12. Tunç Yalçın Tunç Yalçın

  Bir uygulama yaparsın, iexplore için bir tane daha yaparsın. rezil ötesi zaman kaybı durumu