IE'nin yeni sürümleri Paydirt gibi örnekleri ortadan kaldırır mı?

IE'nin yeni sürümleri Paydirt gibi örnekleri ortadan kaldırır mı?

Yazılım geliştiriciler için web sitelerinin farklı tarayıcılarda (ve ortamlarda) aynı görünmesi ve çalışması başlı başına bir problem. Yalnız, hemen aşağıda yer vereceğimiz sebeplerden dolayı, konunun Internet Explorer ile farklı bir boyut kazandığını söyleyebiliriz. Microsoft durumun farkında ve yazılım geliştiricilerin büyük bir kısmının dert yandığı bu konuda ciddi adımlar atmakta. Tarayıcısının eski versiyonlarının kullanım oranının düşüşünü müjdeleyen siteler hazırlayan Microsoft, yeni versiyonlarla birlikte ciddi iyileştirmelere de gidiyor.

Internet dünyasının en eski ve en çok kullanılan tarayıcılarından biri olan Internet Explorer, ilk yıllarından itibaren yazılım geliştiricileri zor durumda bırakan çeşitli adımlar atmıştı. Standartları desteklemeyen ve hatta kendi standartlarını belirleyen tarayıcı, yazılım geliştiricileri standartlara uysalar dahi apayrı bir süreçle başbaşa bıraktı: Internet Explorer uyumluluğu. Yalnızca Internet Explorer'da çalışan web sitelerinin varlığı ise bu tarayıcının standartlarını destekleyip, dünya üzerinde kabul görmüş standartları desteklememekten kaynaklanıyor.

Diğer yandan Internet Explorer'ın Windows bağımlı bir tarayıcı olması, yani test amaçlı olarak kullanımı için bile Windows yüklü bir cihaza ihtiyaç olunması da sebepler arasında. Son olarak ise Internet Explorer'ın geliştirici araçlarının diğer tarayıclar ile kıyaslandığından zayıf kaldığını söyleyebiliriz.

Microsoft yeni versiyonlarda ciddi iyileştirmelere gidiyor

Internet Explorer'ın 9. versiyonu ile birlikte yukarıda saydığımız sorunlarla ilgili ciddi adımlar atıldı. Geliştirici araçlarında önemli bir kalite yakalayan tarayıcı, Javascript ve CSS gibi betikleri okumada da ciddi hızlanmalar kaydetti. Eski versiyonların kullanım oranı düştükçe reklam videoları hazırlayan, ofisinde pastalar kesen Microsoft'un tarayıcının 10. sürümüyle birlikte bu çizgide devam etmesi bekleniyor. Geriye kalan temel sorunun tarayıcının Windows bağımlı oluşu olduğunu söyleyebiliriz. Ki benzer bir durum Safari'de de söz konusu. Bildiğiniz gibi Safari'nin Linux versiyonu bulunmuyor.

Bu noktada ekleyebileceğimiz bir diğer nokta da Internet Explorer'ın sürüm döngüsü (release cycle). Diğer sık kullanılan tarayıcılar 3-4 ayda bir önemli geliştirmeleri kullanıcılarına taşıyorlarken Microsoft'un da 10. versiyonla birlikte bu hıza yetişip yetişemeyeceği önemli bir ayrıntı.

Bir özellik olarak Internet Explorer desteklememek

Internet Explorer'da büyük gelişmeler kaydedilirken küçük ekipler ve freelance çalışanlar için zaman takip uygulaması olan Paydirt ise bloğunda enteresan bir haber duyurdu. Uygulamalarını Internet Explorer uyumlu yapmak için ciddi bir zaman harcadığını yazan şirket, Internet Explorer desteklememe kararı aldı. Paydirt, yazılım ekibinin bu şekilde çok daha mutlu olduğunu söylüyor ayrıca kazanacağı zamanla kalitesini yukarı taşımayı hedefliyor.

Kişisel olarak eski versiyonlarla yazılım geliştiricilerde güzel hatıralar bırakmayan Microsoft'un aynı hatayı Internet Explorer'ın yeni versiyonlarında tekrarlamayacağını ve Paydirt gibi "marjinal" haberler okumayacağımızı düşünüyorum. Peki sizin görüşünüz ne yönde?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.