GrupHediye.com 1,5 milyon TL yatırım aldı, iş modelini değiştirdi
Yatırım

GrupHediye.com 1,5 milyon TL yatırım aldı, iş modelini değiştirdi

Grup katılımıyla arkadaşlarınıza çeşitli hediyeler gönderebileceğiniz bir girişim olarak tanıttığımız Gruphediye.com yeni bir iş modeline geçti ve aldığı yüklü yatırımla gözünü Türkiye dışındaki pazarlara çevirdi.

Cengiz Coşkun, Talat İçbilen ve Melis Sadıkoğlu tarafından kurulan girişim yeni iş modelinde ürün satışını bir kenara bırakmış. Grup katılımıyla toplanan paranın ödemeli kartlarla hedef kişiye gönderildiği bir modele geçmiş. Yani arkadaşlarınızın bir havuz hesabına aktardığı para MasterCard'la arkadaşınıza kargoyla iletiliyor ve arkadaşınız istediği hediye için bu kartı MasterCard kabul eden her yerde kullanıyor. Online alışveriş siteleri de listeye dahil.

Hediye olarak göndeilen kart, özel bir kutuda ve 'Hediye Hikayesi' denilen, parayı gönderen grubun tüm katılımcılarının özel mesajları ve özel tasarım bir görselle karşı tarafa iletiliyor. Fiziksel ve online mağazaları karşısına almadan büyümek isteyen girişim, bu sayede kullanıcıların istediği büyüklükte hediye alabilmesini de hedefliyor.

Diğer yandan yeni modelde para toplama kavramı sadece bireylerle sınırlı kalmıyor. Öğrendiğimiz kadarıyla GrupHediye.com'un sosyal yardımlaşma ve fon toplama projeleri için kullanılmasına da izin veriliyor. Sanırım tam bu noktada gönderilen karttan nakit çekim yapılamadığını belirtmek gerekiyor.

1,5 milyon TL yatırım 

Mobil platformda iPhone, Android, Windows Phone ve Symbian uygulamaları hazırlayan GrupHediye aradan geçen sürede önemli bir yatırım da almış. Temmuz 2011'de yayına giren ve 1 Mart itibariyle yeni dönemin kapılarını açan girişim tam 1,5 milyon TL tutarında yatırımla hedeflerini de genişletmiş.

İbrahim Servet Harunoğlu, Ali Harun Harunoğlu, Aydın Ulusan ve Pimsa A.Ş. tarafından yatırım için Ocak ayında imzalar atılmış ve yatırımın 2/3'ü fonlanmış. Kalan 1/3'lük kısım ise projenin devamı ile 2012 sonuna bırakılmış.

Güncel durum nasıl?

Grup Hediye, şuan 3. aylık 65-70 bin ziyaretçiyle yoluna devam ediyor. Girişimciler alınan yatırımla hem iş modelini hem de Gruphediye.com'u daha geniş kitlelere yaymak istiyor. Yurtdışı açılımında Macaristan, Bulgaristan, Dubai ve Rusya gibi pazarlara girmeyi düşünüyor.

Şu an dışardan çalışanlar hariç, 13 kişilik bir ekiple yoluna devam eden girişim nakit kendi içinde kararlı ve tercih edilebilir bir iş modeli sunuyor. Diğer yandan, her ne kadar iş modelinde farklılıklar olsa da hediye çeki/hediye ürün odaklı girişimlerle de kullanıcı yakalama anlamında rekabete giriyor. Ne kadar başarılı olacaklarını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Hediyeleşme anlamında tercihlerinizi paylaşarak girişimcilere fikir verebilirsiniz.

 

Yorumlar (20)
 1. bi hediye vermek için bu kadar zahmete gerek var mı diye düşünmeden edemiyor insan.

  1. Erdal Bey, GrupHediye aslında işi çok daha pratikleştiriyor. Siz sadece 1 dk da gönlünüzden ne kadar koparsa katılım yapıyorsunuz gerisini GrupHediye hallediyor zaten. Bu sayede ne hediye alsam, nerden alsam, değiştirme kartı vs. gibi bir çok zahmetten kurtulmak ile beraber aynı zamanda hediye sahibi de tek bir kişinin alamayacağı kadar büyük bir hediyeye sahip oluyor.

   1. Muhammed Topkaya Muhammed Topkaya

    yemmin ederim benim aklıma gelmişti

 2. iyi bir yatırım almışlar

 3. Cengiz Çoşkun'u iyi tanırım. Gruphediye'nin digital marketing konusunda bir çok girişime örnek olacağını düşünüyorum. Zira Cengiz Çoşkun yıllarca global medya ajanslarında milyon dolarlık bütçeleri yönetti.

  1. Güzel yorumun için teşekkürler, Ogün.

 4. Basarili buldugum bir girisim. Umarim uluslararasi piyasada da basarili olurlar. is modelini degistirmeleri cok uygun olmus.yollari aciktir insallah.

  herkese iyi haftasonlari dilerim

  Ulas

 5. Ümit Eker Ümit Eker

  Mantıklı ve çok farklı proje olduğunu düşünüyorum.Tebrikler.

 6. Halil Akşit Halil Akşit

  ben projeyi çok beğendim. Yüklenebilen (mastercard) hediye kart modeli Almanya da uygulanmaya başladı. yaklaşık aynı seviyede yatırım alan (alman) proje yavaş yavaş ilerliyor. Zaman içinde bu projenin başarılı olabileceğini inanıyorum.

  Tebrikler & Başarılar

 7. Findsep.com Findsep.com

  Seo konusunda biraz daha çalısmaları gerekiyor. "hediye" kelimesinin google aranmasında 190. Sırada çıkıyor yani 19. Sayfadalar. http://www.findsep.com/p/382b2d5812bda203a039eecad533b66e

  1. Efe Erker Efe Erker

   Yorumlarınıza katılıyorum. 'Hediye' anahtar kelimelerinde rekabet oldukça yoğun olduğundan işimiz çok kolay değil. Ancak Seo ajansımız ile çalışmalarımız sürüyor ve teknik uygulamalar tamamlandıktan sonra kısa sürede daha iyi sonuçlar alacağımızı düşünüyoruz.

 8. Blog Kepçe Blog Kepçe

  Çok değişik bir site. Yapanları tebrik etmek istiyorum sizin aracılığınız ile. Umarım başarı yakalarını bırakmaz bu ekibin.

 9. Cevahir Ejder Cevahir Ejder

  Almanyadan siteye girilmiyor.... Virus Programmlari ve Online Provider önlüyor "Website durch Trend Micro Worry-Free Business Security gesperrt" niye?

  1. Efe Erker Efe Erker

   Cevahir Bey, bilgilendirme için çok teşekkürler. Bu konuda daha önce de bildirimler almıştık. Konuyu inceliyoruz ve en kısa zamanda çözümlemiş olacağız. Görüş ve önerileriniz bizim için çok önemli. Gözünüze çarpan tüm konularda yorum ve önerileriniz için bana [email protected] adresimden ulaşabilirsiniz.

 10. Farklı bir girişim olsa da herkes tarafından kullanılamayacak, belli bir kesime hitap eden bir çalışma...

  Başarılar...

 11. Deniz D. Deniz D.

  Selamlar,

  ilk olarak girişim için tebrik ediyorum ama ilk zamandan beri (ki ekimden beri açık sanki) bu siteyi çalıştırabilen oldu mu? ben bir kaç defa denedim ama hep bir sorun ile karşılaştım. sadece girişim olarak kalmış demek istemiyoum çünkü yatırım da aldığı söyleniyor, ama o bahsedilen rakamlar kadar kişi bu sistemi kullanıyor mu gerçekten merak konusu.

  1. Efe Erker Efe Erker

   Merhaba, Gruphediye.com'u ilk zamanlardan beri takip ediyor olmanız bizi çok sevindirdi. Sorunlarla karşılaşmış olmanıza da ayrıca üzüldük. Size daha iyi bir Gruphediye tecrübesi yaşatmak için sürekli çalışıyoruz. Karşılaştığınız sorunları benimle [email protected] adresimden paylaşırsanız düzeltmeleri en kısa sürede sağlarız. Teşekkürler

 12. Salman Yilmaz Salman Yilmaz

  gruphediye.com 1,5 tl yatırım aldıysa givelove.com 5-10 milyon tl yatırım alır o zaman. Gerçekçi bir haber olmamış.

 13. Ziyaretçi Ziyaretçi

  GrupHediye'nin 1,5 milyon yatırım aldığı doğru olabilir fakat site resmen eBay Group Gifts'in ilk tasarımından çalınmış.

  Ayrıca 65-70bin ziyaretçisi olan site kaç yıllık olursa olsun alexa sıralamasında 529 bin'de olmaz.

  Bu projeyi ilk çıktığı günden beri yakınen takip ediyorum ve şu ana kadarki verilerin hiçbirinin doğruluğuna inanmıyorum. Ne site ne de proje bana güven veriyor.

  1. Talat İçbilen Talat İçbilen

   Sayın ziyaretçi,

   Öncelikle bizi bu kadar uzun zamandır takip etmeye değer bulduğunuz için teşekkür ederiz. E-ticarette rekabetin bu kadar yoğun olduğu bir dönemde olumlu ya da olumsuz tüm yorumların altında sahibinin imzasını görmeyi arzuluyoruz.

   Alexa konusuna gelince, biz referans olarak alexa'yı değil google ad planner'ı kullanıyoruz. Ayrıca bu datalar kampanya dönemlerinde artabilir, diğer dönemlerde de azalabilir. İlgili incelemelerinizde haberin yayınlandığı tarihi de dikkate almanız yerinde olacaktır.

   Son olarak aşağıda, bahsettiğiniz platformun ilk tasarımını görebileceğiniz bir link paylaşıyorum. Bizim tasarımlarımız ile yan yana koyarak tekrar incelerseniz bir benzerlik olmadığını görebilirsiniz.

   http://www.geek.com/wp-content/uploads/2010/11/groupgifts.jpg

   Yorumlarımızı birbirimizi karalamak için değil de iyileştirmek için kullanmanın daha olumlu olacağını düşünüyorum.

   Talat İçbilen