Turkcell, Gezenzi servisini kapatıyor
Lokasyon Bazlı Servisler

Turkcell, Gezenzi servisini kapatıyor

Turkcell, 2010 yılında yayına aldığı konum bazlı servisi Gezenzi'yi kapatma kararı aldı. Bizim de kullanıcısı olduğumuz Gezenzi'den bugün saat 12'de bir kısa mesaj aldık. Mesajda, "Turkcell Gezenzi servisimiz 26.05.2012'de kullanıma kapatılacaktır. Bu tarihe kadar servisi kullanabilirsiniz" cümleleri yer alıyor. Gezenzi servisinin web sitesine baktığımızdaysa benzer mesajla karşılaşıyoruz.

Gezenzi'den bahsetmek gerekirse kullanıcılar, hem web hem de cep telefonları üzerinden konumlara iz bırakabiliyor ve mekanlardaki fırsatlardan yararlanabiliyordu.

Kullanıcılar cep telefonlarıyla Turkcell 6060‘a ücretsiz olarak SMS ya da MMS göndererek, bulunduğu konumdan paylaşımda bulunabiliyordu.

Gezenzi'nin önü açık bir proje olduğunu söylemek mümkün. Ancak Gezenzi açıldıktan sonra, Foursquare'in popüler olması servisin elde etmek istediği başarıyı yakalamasını engellediğini ifade edebiliriz. Gezenzi servisinde yapılan pazarlama çalışmalarının da servisin kapanmasında rol oynadığını düşünüyoruz.

Yorumlar (8)
 1. Murat D. Murat D.

  Tukcell'in bu tür servislerinde ısrarla SMS ile entegreli çalışmak istemesi bir çok projede başarısızlık getiriyor. Kim neden SMS atsın ki? Eğer bu konuda ısrarcı oluyorsan ya bunu ücretsiz yaparak kolaylaştıracaksın (iyi bir uygulama ve mobil site ile) ya da tamamen mobil yapıdan bağımsız sunacaksın. En basiti, Facebook uygulamaları ile entegre edilseydi en azından çok daha iyi bir trafik çekmiş olurlardı.

  Maslak, taksim vs. alanlara dikilen kos koca ünlemler, o devasa ve gereksiz reklam bütçesi göz önüne geldikce insan ister istemez üzülüyor.

  Yazıl olmuş.

 2. Sadece bir operatörün böyle bir projeye girişmesi anlamsız. Projelerinin tutmasını istiyorlarsa operatör bağımsızlığını sağlamaları gerekmekte. Nufusumuz zaten çok değil bir de bunu 3'e bölmek ...

  1. param olsa bu servisi satin alir dedigin sekilde gelistirirdim.. :)

 3. Kadıköyde otel üzerindeki büyük reklamı görünce tamam bu sefer güzel uygulama olmuş, kullanılmaya başlar dedim ama üye olmaya çalıştığımda türkcell abonesi ve sms olayları yüzünden üye olmadım. O kadar reklama yazık oldu. Daha başka üyelik modeli ile başlasalardı şu anda çok konuşuyor ve kullanıyor olurduk. Büyük şirketlerin bir kez daha batak veren intnernet projesini görmüş olduk.

  Burdanda da anlaşılıyorki her şey para değil :)

 4. Murat Salman Murat Salman

  SMS ve MMS kullanılması mantıklı çünkü akıllı cep telefonu kullanım oranları % 20 ler de. Bence asıl sıkıntı hedef kitlenin iyi analiz edilememesi ve projenin iyi hazırlanamaması. Kaldı ki ülkemizde Foursquare bile halen yeteri kadar kullanılmamak. Dolayısıyla bu projenin hüsranla bitmesi çok ama çok normal

 5. Mehmet Mas Mehmet Mas

  Site aslında belirtildiği gibi, "iz bırak fırsat kazan" amaclı kurulmamıştı. Öncelikle bunu düzeltelim. Twitter'in henuz yeni yeni piyasada varlığını hissettirdiği bir dönemde, social network alanında ben de varım demekti amaç.

  Neden başarısız olduğuna gelince: Turkcell'in kendi iç politikalarının bunda %90 payı olduğunu söylemek yanlış olmaz.

  Amacından şaşmış olan bu projenin diğer turkcell projeleri gibi tepetaklak olması hiç şaşırtmadı doğrusu.(misal; Şhubuo)

 6. Hamdi C. Hamdi C.

  Turkcell buna para yatıracağına, foursquare'e yatıraydı keşke.

 7. Domain Reyonu Domain Reyonu

  Shubuo, Gprsland, Turkcellcity, Turkcell-im, Bumubumu ve şimdi de gezenzi.. Daha kaç tane başarısızlık taddıracaksın bize Turkcell?