Turkcell'den Lokasyon Bazlı Mobil İz Bırakma Servisi: Gezenzi
Mobil

Turkcell'den Lokasyon Bazlı Mobil İz Bırakma Servisi: Gezenzi

Turkcell'in Temmuz 2009'da ilk kez ön gösterimini yaptığı lokasyon bazlı servisi bugün itibariyle Gezenzi ismiyle yayına girdi. O günlerde ismi Panomi olarak lanse edilmiş olan servis sadece küçük bir grup tarafından test edilebilmişti.

Hem web üzerinden hem de cep telefonları ile kullanıcıların servise içerik gönderebildikleri yapıda, Turkcell 6060'a ücretsiz olarak SMS ya da MMS göndererek de bulunduğunuz noktaya iz bırakmanız mümkün.

Bugün beta olarak yayına alınan ve lokasyon bazlı FriendFeed benzetmesinin yanlış olmayacağı Gezenzi ile ilgili genel fikri aşağıdaki videoyu seyrederek edinebilirsiniz. Son derece profesyonel olarak hazırlanmış video, servisin reklam filmine dönüşürse şaşırmayın. ;)

https://vimeo.com/video/12044576

Gezenzi'ye gönderilen içerikler kullanıcıların profilinde liste ya da harita olarak görüntülenebiliyor. Sonrasında ise Facebook ve FriendFeed gibi servislerden alışık olunduğu gibi "Sevdim" ya da "Sevmedim" gibi işaretlenip, yorum yapılabiliyor.

Kullanıcıların birbirini takip etmesine de olanak tanıyan servis şu anda betada ve sadece davetiye sahibi kullanıcılara kayıt hakkı veriyor. Ancak site üzerinden davetiye talebi yapmanız durumunda hızlıca davetiyeniz gönderiliyor.

Turkcell yetkililerinden aldığım bilgiye göre belirli bir kullanıcı sayısına kadar burada otomatik olarak davetiye gönderimi devam edecek, sonrasında ise davetiyelerin dağıtımı biraz daha kontrollü yapılacakmış. Sonuç olarak şu anda Gezenzi'ye gidip davetiye talebi yapan Webrazzi okuyucularının sorunsuz olarak sisteme dahil olabileceğini söyleyebilirim.

1 ay içinde Gezenzi API'yi yayına alarak geliştiriciler için de önemli bir platform sağlayacak olan Turkcell, ekosistemde oluşan içerik ve kullanıcı ile büyümeyi hedefliyor. Bu konuda henüz çok fazla bilgimiz yok ancak duyduğumuza göre açılacak API ile lokasyon bazlı ve içerik tabanlı servislerin kolaylıkla Turkcell altyapısı ile hayata geçirilmesi mümkün olacakmış.

Gezenzi özelinde şu an için çok fazla birşey söylemek mümkün değil. Elbette ücretsiz olarak sunulan SMS ve MMS entegrasyonu kullanım kolaylığını sağlarak popülarite artışını destekleyecektir. Ancak olmazsa olmaz olarak hali hazırdaki popüler uygulamalar Twitter, Facebook ve FriendFeed ile entegrasyon yapılmasını bir zorunluluk olarak görüyorum.

Eğer API vizyonundaki açıklık bu tür servislerle entegrasyonda da takip edilirse, Gezenzi'nin belirli bir seviyeye ulaşması mümkün olacaktır.

Yorumlar (13)
 1. Google'ın ürünü Buzz'ın yaşadığı hayal kırıklığını düşününce, arkasında Turkcell bile olsa, bu tür servislerin anlamlı bir kitleye ulaşması biraz şansa bağlı. Çok güzel kurgulanmış, faydalı servisler bile bir eşik kullanıcı kitlesine ulaşmadıkça ölmeye mahkum oluyor. Lokasyon bazlı servislere en çok değer katacak unsur bir operatörün desteklemesi, umarım başarılı olur, ve devamı gelir.

 2. Üyelik formunda Avea numaraları yok. (055x)

  Yardım sayfasında da bi yerde Panomi yazıyo hala.

  Aceleye mi gelmiş biraz? :)

 3. Tanıtım filmi süper!

  Davitiyeler ne zaman Arda Bey?

 4. Serdar Güngör Serdar Güngör

  @Melek ben direk face hesabı ile üye oldum davetiye gerektirmeden..

  sms ve mms bedava olması büyük avantaj.

  Bulunduğun noktaya iz'ini, ücretsiz olarak Turkcell 6060'a kısa mesaj (SMS) ya da resimli mesaj (MMS) göndererek de bırakabilmek için üyelik bilgilerinde telefon numaranı paylaşman yeterli

  1. Temmuz'a kadar ücretsiz. fb hesabıyla üye olmayı ben de denedim ama hata vermişti. Neyse ki hızla davetiye geldi :)

 5. Barış Gürenç Barış Gürenç

  Güzel bir servis bence. Gençler daha çok kullanacaktır hele ki mesajlaşmayı kim nerede takip etmeyi sevenler.

  Bir davetiye de ben alabilir miyim acaba ?

 6. foursquare'nin tıkanmışlığın ardın bu tip bir servis tutar mı emin değilim. umarım ikisi de açılım yapabilecek doğru hareketleri bulabilirler.

 7. sanıyorum gezenzi üçüncü parti bir geliştirici firmanın turkcell ile işbirliğinden doğmuş.

  gezenzi twitter'dan biraz daha farklı bir düzlemde çalışıyor, işin içinde konuma bağlı içerik var. ilerde twitter'a bir bağlantı söz konusu olmalı..

 8. Şu durum biraz sıkıcı olabilir. http://www.gezenzi.com/minilife/public

 9. turkcell in ne zaman kafasina gircek merakla bekliyorum. biraz fazla direkt olacak belki ama operator operatorlugunu bilmeli diyorum ozetle. "müdür beöy müdür beöy bakin soyle bisi buldum" seklinde yuruyecek bi proje degil bu. umarim yanilirim ama yine 3-4 ay sonra unutulup gidecek bir turkcell uygulamasi olacagini dusunuyorum. yine de tabi bol sanslar :)

 10. Reklam filmine bayıldım. Hangi ajans yaptıysa eline sağlık.

 11. Sickpuppet Sickpuppet

  Reklam filmini Luma hazırlamış..

  www.weareluma.com

 12. SMS/MMS ile Facebook /Twitter a mesaj yollayabilmek super olmus