LinkedIn alternatifi Zerply’ye 600 bin dolarlık yatırım
Arama
Girişim

LinkedIn alternatifi Zerply’ye 600 bin dolarlık yatırım

LinkedIn gibi var olan sosyal networking servislerini, “sınırlı, karmaşık ve çirkin” bularak, daha iyisini yapmak için kolları sıvayan Christofer Karltorp ve Taaniel Jakobs adlı iki genç girişimcinin geçtiğimiz yıllın başlarında hayata geçirdikleri Zerply ilk ciddi yatırımını aldı.

Webrazzi’de daha önce beta sürecinin başladığını duyurduğumuz ve okurlarımıza Premium tema hediye ettiğimiz Zerply, hatırlayacağınız gibi girişimcilerin arkadaş ve çevrelerinden topladıkları 107 bin dolar ile Avrupa’da kurulmuş, ardından Silikon Vadisi’ne taşınmıştı.

Silikon Vadisi’nde olmanın yanı sıra Dave McClure’un 500 Startups programında bulunmanın avantajını iyi kullandı ve toplam değeri 600 bin dolar olan tohum yatırım turunu tamamladı. Yatırımla beraber girişimcilerin ilk planları ise Estonya ofislerini açmak.

Var olan sosyal networking servislerinin sadece bağlantılar üzerine kurulu yapısının özellikle yeni nesil çalışanların ihtiyaçlarına cevap vermekten çok uzak olduğu iddiası ile ortaya çıkan Zerply, kullanıcıların kendi bilgi, beceri ve tecrübelerini gerçek anlamda gösterebilecekleri bir alternatif sunmak amacı taşıyor.

Estonya devlet başkanı Toomas Hendrik Ilves de Zerply üyesi

500 Startups’ın yanı sıra Quotidian Ventures ve EchoVC gibi fonların sağladığı 600 bin dolarlık yatırım ile Avrupa’daki varlıklarını güçlendirmek için Estonya ofisini açacak olan ekip, aynı zamanda uzun süredir oldukça dar bir kadro ile sürdürdükleri çalışmalarını da ekibi genişleterek devam etmek niyetindeler.

Şu anda açık beta sürecinde bulunan Zerply’nin 60 binin üzerinde üyesi bulunuyor. Bu 60 bin üyenin arasında Twitter’ın kurucularından Evan Williams ve blogger Robert Scoble gibi önemli isimler dew var ama muhtemelen Zerply’nin en ilginç üyesi Estonya devlet başkanı Toomas Hendrik Ilves

Yorumları GösterYorumlar Gizle (11)
 1. Ayhan Kocak dedi ki:

  Zerply daha yolun basinda. 60 bin üye cok degil ama bu kullanici kitlesi zerply inin pazarda ilgi gördügünü ispatliyor. Zaten bu yüzden de yatirim alabildi. Ilerde LinkedIn ya da Xing e satilmasi söz konusu olabilir.

 2. erdal gökhan dedi ki:

  yahu bizebiz.com diye bi iş ağı vardı. gerçi hala var ama ne alemdeler bilen var mı?

  1. İbrahim ÖZKAN dedi ki:

   Doğan Medya’nın bir projesiydi. Fakat pazara yeteri kadar iddialı giremediği gibi, yeteri kadarda kendinden söz ettiremedi. Dolayısıyla Doğan Medya’nın umutsuz projeleri arasına girdi.

 3. artık sosyal medya da karıştı. herkes birbirinden hisse alıyor. ne oluyor böyle.. !

 4. Ant Ekşiler dedi ki:

  Zerply mükemmel bir site. Uzun zamandır söylüyorum. Web tasarımcılar ve developerlar için çok iyi bir network.

  Uygulamanın UX ve tasarımı çok başarılı

 5. internetten para dedi ki:

  Bence lınkedın’ın yerini tutamaz

 6. Mehmet dedi ki:

  “Çirkin” ifadesine katılmamak elde değil. Tasarımı çok sade. Değiştirmeleri gerekiyor. Zerply içinde ilgi çektiği doğru ama dil desteği getirmeliler.

 7. Çağdaş Ünal dedi ki:

  Zerply kolay kullanılabilir yapısı, farklı tasarımı ve Linkedin hesabına bağlanarak profil oluşturmada kolaylık sağlaması ile yavaş yavaş daha çok üyeye sahip oluyor.

  Tüm bunlara rağmen Linkedin ve Xing gibi devlere henüz bir rakipden ziyade alternatif olarak görünüyor. Çünkü kullanıcılara olan faydasını düşük seviyede görünüyorum. Henüz “Zerply şu işe aradı” diyeni görmedim. Ben dahil. Zira ben de http://zerp.ly/cagdasunal duran profilimle uzun süredir üyeyim.

 8. Vahap EREN dedi ki:

  Sistem hoşuma gitti, Henüz yeni bir sistem olmasına rağmen ilerleyeceği düşüncesindeyim.

 9. Hasan dedi ki:

  İsminden dolayı Türkiye’de iş yapmayacağı ön görüsündeyim.

Bir Yorum Yazın