Google Drive'a 'Çin' işkencesi
Arama Servisleri

Google Drive'a 'Çin' işkencesi

Google'ın online depolama servisi olan Google Drive'ı nihayet tanıttığını sizlerle paylaşmıştık. Ancak üzerinden saatler bile geçmeden bir kapatma kararı geldi. Çin, Google Drive'ın ülkedeki kullanımını bloke etti.

Bilindiği üzere Çin, özellikle internet konusundaki yasaklarıyla ün salan bir ülke. Ancak Drive'a erişim engeli elbette siyasi bir gerekçe taşıyamaz. Bazı söylentilere göre amaç ülkede aynı hizmeti veren şirketleri desteklemek ve Çinlileri dosyalarını yerli depolama servislerinde saklamaya zorlamak.

Çin'in Google'ı olarak bilinen Baidu, geçen ay Google Drive benzeri bir servisi kullanıma açmıştı. Wangpan adındaki online depolama servisi Çin'deki internet kullanıcılarının yoğun talebiyle karşılaşmıştı. Mart ayında yayına alınan Wangpan'a, günlük ortalama 5 bin yeni kullanıcı kayıt oluyor ve servisin kullanıcı sayısı ülkedeki internet kullanıcı sayısına paralel olarak hızla  artıyor. Bu noktada Çin'de 500 milyon internet kullanıcısı olduğunu hatırlamakta fayda var.

Her iki online depolama servisini karşılaştırdığımızda Wangpan'ın bir adım daha önde olduğunu ifade etmek mümkün. Google Drive bilindiği üzere kullanıcılarına ücretsiz olaran 5 GB'lık alan veriyor. Çin'li Wangpan ise Google Drive'ın beş katı yani 25 GB'lık alanı ücretsiz olarak sağlıyor.

Çin'in Google Drive'ı kapatmasının gerisinde, bizce, yerli şirketleri desteklemekten ziyade internet  kullanıcılarının kişisel bilgileri ve belgelerini yerli bir şirket olan Baidu'da depolamalarını istemesi.

Yorumlar (10)
 1. Murat Bişkin Murat Bişkin

  Google'ın birçok servisi engelli drive açık olsa ne olur ki

 2. Çin kesinlikle doğru yapıyor. Google'ın varlığından dolayı türk arama motorları para kazanamıyor ve gelişemiyor. Diğer bütün internet sitelerinde aynı durum geçerli. Kesinlikle Türkiye'de aynı durum olması lazım.

  1. Sercan Sercan

   hangi arama motorları?

   1. Google'da arayınca bulabildiğimiz arama motorları :)

  2. Mitcan Mitcan

   hastanın beyin ölümü gerçekleşmiş.

  3. Kesinlikle katılmıyorum!

   Çanakta balın olsun arı bağdat tan gelir.

   1. Gerçekten de öyle

 3. Mehmet Mehmet

  Yerli yatırımlarını hükümet destekledikçe o ülke yatırımları güçlenecektir. Biz google ve msn kullanmaya devam edelim. Yaşasın özgürlük diye de slogana devam...

 4. Teknolojionline Teknolojionline

  Bu tür yasaklamalar ve engellemeler çok gereksiz aslında. İyi olan zaten tercih ediliyor. Baidu Çin'de Google'a tercih edilirken VK.com'da Rusya'da Facebook'a tercih ediliyor. Nihayetinde bu bir tercih meselesi, insanları koyun gibi istenilen tarafa doğru güdülmesi hiç etik değil.

 5. Sergen Sergen

  "türk arama motorları"? :)

  Güldürme beni hangi türk arama motoru hepsi google üzerine kurulmuş scriptler nerde gördün bir türk firmasının arama motoru yapdığını banada link ver bakalım.

  Ayrıca öyle bir site olsa çekeceği index %100 ya google yada yahoo olur.Yabancı ülkelerdeki adamlar gelipde senin arama motoruna sitesinimi kaydetcek sanıyorsun.

  Biraz akıllıca düşünün google olmasa sen webrazzi bile bulamazdın.Günümüzde insanlar facebook girmek için ilk önce google açıp arama kısmına facebook yazıp giriyorlar :).O kadar ki google güveniyorlar tamam biraz fazla abartı ama bu sadece bizim ülkemizde değil dünyadaki tüm ülkelerde bu böyle.Google(Avurpa Amerika ve diğer ülkeler) ,Yahoo(Amerika ve birkaç avrupa ülkesi) ,Bing (Amerika ve Avrupa),Yandex(Bildiğim kadarı ile Rusya,Türkiye,Balkan ülkeleri ve Asya).

  Bunu değiştircek bir türk arama motoru çıkarsa buraya dikkat edin arama motoru basit script'le google indexlerini yürütme demiyorum.Ben dişimi kırmaya hazırım.Bizim henüz o kapasiteye erişmemiz imkansız ilk önce bi teknoloji alanında geliştireim kendimizi sonra bakarız bunlara.Çin yapıyor dersen onlar yapar Komünist bir rejim ile yönetiliyorlar.Tabiki onların değimiyle "kıçıkırık amerika uşağı arama motoru"nu ülkelerine sokmazlar.Zaten onlarda şöyle bişey var adamlar arama motoru yapıyor devlet bizzat para veriyor bu bütceyi git yap.Bizde? Albunu yaparsın :D