Coursera: Online üniversitelere hazır olun
Analiz

Coursera: Online üniversitelere hazır olun

Webinar adı verilen web seminerleri popüler olmaya başladığından bu yana online eğitim programları hatırı sayılır bir büyüme gösterdi. Türkiye'de dahi üniversitelerin uzaktan eğitim hatta yüksek lisansları programları açtığına şahit olduk. Bunlar büyük gelişmeler olarak görülebilir ama online eğitimin geleceği geleneksel eğitim sistemini değiştirecek gibi duruyor.

Bu son kanıyı belki tekrar etmiş oluyoruz ama Amerika'nın en iyi üniversitelerinden Stanford'un bir kaç profesörü görmemiz gerekeni daha net ortaya koyamızı sağlıyor.

Stanford Üniversitesi'nde bilgisayar bilimleri profesörü olan Andrew Ng ve Daphne Koller'ın açmış olduğu Coursera online eğitim anlamında yeni örneklerden biri. Anlaştığı üniversitelerin online sınıflar oluşturmasını sağlıyor.

Şimdilik bir kar amacı gütmeyen Coursera, Kleiner Perkins ve NEA'dan aldığı 16 milyon dolarlık yatırımla yoluna devam ediyor. Bu noktada aklımıza ABD'li genç girişimcilerin kurmuş olduğu ve 5 milyon dolar yatırım almayı başaran CourseKit geliyor.

Coursera, Princeton, Stanford, Michigan Üniversitesi ve  Pennsylvania Üniversiteleri ile bir dizi online sınıf açma planını önümüzdeki pazartesi gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Online kurslara kaydedeğer katılım

AllThingsDigital'ın verdiği rakamlara göre Andrew Ng'nin 104 bin kişiye ulaşan ve 46 bin kişinin en az bir ev ödevi tamamladığı bir  kursu dahi olmuş. Bu kursta 23 bin kişi derslerin önemli bir bölümünü alırken, başarı belgesi alanların sayısı 13 bin olmuş. NG, yüzde 10'un üzerinde net başarı yakalayan bu kursus önümüzdeki hafta tekrarlayacak.

Coursera'nın kıyaslandığı diğer bir eski Stanford profesörünün girişimi ise Udacity. 2011'de Fast Company 100 listesinin 5. sırasında yer alan ve Google’ın akıllı araçlarına hayat veren Sebastian Thrun'un kurucusu olduğu girişim online eğitim konusuna eğiliyor ama Coursera gibi üniversitelerin kendi sınıflarını oluşturmasına izin vermiyor.

Koller ve Ng işin online etkileşim ve pedagojik tarafına da eğilerek online eğitim, daha doğrusu online üniversite konusunda ilerlemek istediklerini gösteriyor. Coursera'da öğrenci forumlarında bir sorunun cevaplama süresinin 22 dakika olduğu paylaşılıyor. Öğrencilerin verdiği cevapları online olarak analiz edebilme şansı Stanford profesörlerinin ufkunu daha da açıyor.

Yukarıdaki rakamlar belli açılardan tatmin edici gelmeyebilir ama şimdilik sınıfların bilgisayar bilimlerinin zor dersleri üzerine kurulduğunu belirtmekte fayda var.

Gelecekte online üniversiteler konusunda daha çok konuşacağız ama şu an online eğitim konusunda Khanacademy.org, Minervaproject.com,  Codeacademy ve Eren Bali'nin kurucularından olduğu, Billgates'in de bahsettiği girişim Udemy'nin adını anmakta fayda var.

Farklı yerlerde tekrarlamış olabilirim ama önümüzdeki 40-50 yıl içinde teknoloji kullanımının üst düzey olduğu yerlerde geleneksel eğitim kurumlarının ortadan kalkacağı konuşuluyor. Yani çocuklarımız olmasa da torunlarımızın online üniversite diploması alacağını şimdiden düşünebiliriz...

Yorumlar (5)
 1. Bcakir Bcakir

  Günümüz; artık sabit course satın almaktan (videoların çekilip bir yere koyulması), canlı derslere doğru kayıyor. Bence webiner ile yapılan eğitimin kalitesini sabit yapılan course sistemiyle kıyaslamak yanlış olur çünkü canlı yapılan derslerde karşınızda takıldığınız noktaları sorabileceğiniz biri var. Diğer türde ise videoyu izleyip kendiniz deneyerek öğrenmeye çalışıyorsunuz sadece.

 2. Barış Barış

  Maalesef Türkiye'de üniversitelerin uzaktan eğitim bölümü dışında kalan diğer uzaktan eğitim modelleri yeterli ilgiyi göremiyor. sordu.com bu örneklerden sadece bir tanesi, udemy'nin kurucusu Eren Bali'de Türkiye'de modeli denediklerini ama tutmayınca ABD'ye gittiklerini anlatmıştı.

 3. Bir Dost Bir Dost

  40-50 yıl bekleyemem. Bu zevki çocuklarımdan ya da torunlarımdan önce ben tadacağım. :)

  academicearth.org adresi sayesinde bazı(!) başarısız olduğum derslerden geçtim.

  Şimdi sırada Open University (UK) ile yüksek lisans var.

 4. Coursera çok başarılı. Yeni derslerler eklendi ve sanırım şu an tıp, sosyal bilimler faln dahil 40'a yakın ders var. Merak ettiğiniz alanlarda bir şeyler öğrenmek için çok değerli bir imkan.

  Stanford gibi üst düzey üniversiteler ve hocaları sahiden kalitelerini belli ediyorlar. Onları dinlemek bile insanın zihnini açıyor.

  Ayrıca hala kayıt alıyorlar mı bilmiyorum ama yine Stanford kökenli venture-lab.org teknogirişimcilik üzerine çok güzel ve tüm dünyadan insanların katılımıyla ilerleyen deneysel bir ders/aktivite oluyor.

 5. Evet cok yararli dersler var. Hatta calisma gruplari bile var. Ama birisi cikmis orayi da rezil etmis: http://i46.tinypic.com/vcwe2s.jpg