Teknik biri (yazılımcı) olmadan bir girişime nasıl imza atarsınız?
Genel

Teknik biri (yazılımcı) olmadan bir girişime nasıl imza atarsınız?

Bugün Amerika'da bir girişime imza atmak hemen her gencin aklındaki yegane fikir. Milyon dolara varıncaya kadar 6 haneli tohum yatırımlarının yapıldığı ve bir kaç yıllık şirketlere milyar dolarlar biçildiği bir pazar için bunun tersini beklemek de biraz anlamsız olur. Peki herkesin üretim yeteneğine sahip olmadığı ama bir girişime imza atmak istediği bir dünyada, teknik yani yazılımcı bir yetenek olmanız şart mı?

Bu soru çoğu zaman 'iyi bir fikrim var ama uygulayacak yazılım bilgim ve param yok' şeklinde karşımıza çıkıyor. Girişimcilerin teknik anlamda yetkin olması konusunda tutucu kişilerin haklı sebepleri elbette var. Ancak bu bir şart olmadığı gibi, teknik+iş geliştirici bir kurucu ekiple işe başlamanız girişiminizin geleceği için daha iyi olabilir. Tabii eğer ilk adımı atan sizseniz bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Alexey Komissarouk, teknik yetkinliği olmayan ama bir fikrini hayata geçirmek isteyenler için bazı tavsiyelerde bulunuyor. Ben de Komissarouk'un söylediklerine bir takım eklemeler yaparak bu konudaki fikirlerimi paylaşıyorum.

 • Az da olsa yazılım bilgisi öğrenin. Böylece yazılımcı ortağınızla aynı dili konuşabilir ve girişiminizin geliştirme sürecini doğru yönlendirme şansınız olur. Codeacademy gibi yeni nesil servislerle bunu kolayca başarabilirsiniz. Eğer bunu yapamaz veya istemezseniz, daha önce hiç teknik bilgisi olmayan bir kurucuyla çalışmış bir yazılımcı arayın.
 • Yazılım ekibinize destek olmak için dışardan iş yaptırın. Bu işinizi dışarda yaptırmak anlamına gelmiyor. Sadece geliştiricinizin işini kolaylaştıracak ve ona zaman kazandıracak bir destek bulun. Zira işin ilk safhalarında her zaman 2 yazılımcı ortak, 1 yazılımcı 1 iş geliştirici veya pazarlamacı ortaktan daha hızlı iş yapacaktır.
 • En alt seviyede uygulanabilir ürüne (MVP) odaklanın ve basitleştirin. Hem kendi ürününüzü bu prensiple hayata geçirin hem de girişiminize dahil edebileceğiniz küçük ve iyi çalışan ürünleri kullanın. Artık çok hızlı bir dönemdeyiz, Google gibi ne kadar iyi şekilde piyasaya çıkarsam ilk izlenimim o kadar iyi olur deme şansınız pek yok. Bir an önce piyasaya çıkmaya çalışın ama her şeyi yüzünüze bulaştırmamaya da gayret edin. Örneğin bir e-ticaret girişiminde ödeme sisteminde sorun yaşamanız girişimin geleceğini tehlikeye atabilir.
 •  Mümkün olduğunca iyi bir takım kurmaya çalışın. Yazılımcı okul arkadaşınızla iş yapmak sizin için kolay olabilir ama girişiminizi ne kadar ileri götürebileceğini iyi düşünün. Hem arkadaşlığınızı hem de işinizi kaybedebilirsiniz.
 • Çevrenizdeki yazılımcılarla iyi bir iletişim kurun ve onlardan bir şeyler kapmaya çalışın. Günün birinde aynı fikir için doğru zamanda masaya oturabilirsiniz. Aksi takdirde yazılımcı aramaya çıkarasanız ne olduğunu bilmediğiniz bir şeyi almak için pazara çıkmış gibi endişeli olursunuz.
 • Bir işin hayata geçirilmesini taslak/ürün geliştirme, yazılım geliştirme ve test aşaması olarak 3 safhaya ayırırsak, yazılımcı ortağınız kendine ait olan orta safhadan sorumlu olacaktır. Siz ilk safhada işe dahil olabileceğiniz gibi son sahfada da ciddi bir iş yüklenebilirsiniz. Zira bir çok ürünün mükemmelliğe yakınlaşmasını başarılı bir test sürecine borçludur.

Umarım bu tavsiyeler yukarıda paylaştığım soruya bir cevap olmuştur. Henüz Türkiye'de techcofounder.com gibi yazılımcı ortak bulma siteleri açılmadı. Dolayısıyla biraz daha çaba göstermeniz gerekecek ama işiniz ne kadar kolay olsa da teknik bir ortakla çalışma konusunda Quora'daki Technical-Co-founders başlığına göz atmanızı öneririm. Daha fazla ikna olmak isterseniz şu ve bu yazı da ilginizi çekebilir.

Sizin de bu konuya olumlu/olumsuz eklemek istedikleriniz veya deneyimleriniz varsa lütfen paylaşmanızı bekliyoruz.

Yorumlar (14)
 1. Bi numara bilgiler

 2. TCO servisi verebilecek olan yeni Start-up ların hızlı bir şekilde organize olup bu servisi vermesi gerekir bence,yoksa freelance olarak bu işleri yapmak nereye kadar devam edebilir ki? Benim girişimci olarak hayallerimi gerçekleştirebilecek bir CTO ve ekibi için ne ödeyeceğimi ve ne zaman alacağımı bilmek sanırım en doğal hakkım olsa gerek.Türk CTO larını arenaya bekliyoruz..

 3. "Webrazzi'de şimdiye kadar gördüğüm en faydalı yazıdır." diyebilirim.

 4. Prohayat Prohayat

  yazılım bilgisi olmadan script alarak ve scripte destek alarak da girişimde bulunulabilir aslında.

 5. Bcakir Bcakir

  İşin her iki yanı da çok önemli. Yazılımcısız proje olmaz, satış olmadan proje işe yaramaz. Yani denge önemli :D

 6. En ucuzundan kaliteli bir şey istenirse bana göre Hindistan'dan birileri ile iletişime geçmekte fayda vardır. :)

  1. Aman diyim, uzak durun :) - tecrube ettim bu yontemi ben harcanan paraya ve zamana yazik!!

   1. Gokturk Gokturk

    İyi günler bizimde böyle bir niyetimiz vardı. Bu konudaki tecrübelerinizi paylaşabilir misiniz ?

 7. Alphan Alphan

  Türkiye'de cofounder bulmak için yeni bir site var :) Kapalı devre, beta versiyonunda çalışıyor. Şimdilik davetiye ile üye olabiliyorsunuz. http://www.venturro.com/

 8. Böyle güzel ve yararlı yazıların devamı dileği ile iyi çalışmalar

 9. Abdullah Önden Abdullah Önden

  Fabrikod gibi şirketleri de kullanabilirsiniz.

 10. I-Ortak I-Ortak

  Webrazzinin bu yazısının üzerine hızlıca böyle bir site açma kararı verdim. Gerçekten de hızlı oldu ve 1 gün içinde siteyi açtım. www.i-ortak.com Türkiye’de şimdi böyle bir platoforma ihtiyaç varsa veya sonraki süreçlerde olursa i-ortak.com böyle bir talebi bu etaplarda karşılamak için yeterli tüm alt yapıya sahip. Herkese girişimi için en iyi ortağı bulmasını diliyorum…

  Bir Girişimci :)

 11. Mehmet Erdoğan Mehmet Erdoğan

  Türkiye'deki sadece internet piyasasının değil tüm yazılım sektörünün en önemli problemlerinden birine değinilmiş. Çok da güzel olmuş. Ama meselenin özüne maalesef inilmemiş. Yazılım geliştirme, inşaat yapar gibi, şu kadar kum, şu kadar demir, şu kadar çimento, şu kadar adam ile şu kadar zamanda bu iş biter şeklinde planlanabilecek, yürütülebilecek bir iş değildir. Kim olusa olsun, teknik altyapısı güçlü olmayan birinin bu süreci yönetmesi mümkün değildir; dahası, değil yönetmek, gereğinden fazla söz sahibi olması, müdahale etmesi bile ekibi verimsiz kılabilir, ekipte huzursuzluğa ve parçalanmalara yol açabilir, yazılımın esnekliğini ve performansını olumsuz etkileyebilir, projeyi yanlış noktalara götürüp daha başlamadan bitirebilir. Ve bu tip olası sorunlar, teknik olmayan yöneticinin, biraz yazılım öğrenmesi, bir kaç taktik uygulaması, ekibe gaz vermesi vs. vs. ile çözülemez. Bu işin tek ve net bir çözümü var : Teknik donanımı yeterli güvenilir birini bulmak, iyi iletişim kurmak, tüm gereksinimleri net ve eksiksiz bir biçimde bildirmek ve teknik konulardaki tüm sorumluluk ve söz hakkını ona devretmek. Teknik konularda birikimi olan teknik konuları yönetir, diğer konularda birikimi olanlar kendi alanlarında çalışır. Teknik personel çalışandır, teknik olmayan personel yöneticidir saçmalığına saplanan deneyimsiz yöneticiler Türkiye yazılım sektörünün en önemli sorunlarından biridir.

 12. Denizhan Yeni Denizhan Yeni

  örneğin :

  e - ticaret sitesi kurulur

  tüm sistem - posu ödeme - kargo - tedarik tümüyle kurulur .

  reklamı verilir ,

  Online satışa başlanır .

  Bundan sonra, e-ticarette network sistemi kurabiliriz, bu sistem türkiye yeni yeni başlıyor.

  Mesela aynı sitemizin arayüzünü , sadece domaini olan ve e- ticaret site yapacak bütçesi olmayanlara - öğrenci- ev hanımı ek gelir kazanmak vb. kişilere , kar ortaklığı yada belirlediğimiz

  alış - satış sitemizdeki ürün fiyatları ile aynı resimlerine kadar hiç değişiklik yapmadan

  kişi mağaza açar sadece tanıtımını yapar , bu şekilde hem biz kazanır hem e- kazanç kişilere kazandırarak ağ yaratılma sistemi , bunu az sayıda yapan var ama o paket satıyor ,o paket ücretleri 1000 tl aşağı değildir.

  biz satmıyaacaz sadece ---domaini al mağazanı al sloganımız----

  E- TİCARET HEM ONLİNEsatacaz HEM NETWORK SİSTEMİ OLACAK , domaini olan sadece sitesini 2 günde biz açacaz oturacak tanıtacak satacak, logosuna kadar biz yapacaz , tüm sistem kargolaması , faturalanması - müşteri ile hiç karışmayacak sadece network' taki mağaza tanıtacak satacak ay sonu

  örnek kazanç

  xxx.com sitesi yapılan satış ciro : 10 bin kar oranı diyelim %20 = 2000 tl

  kardan biz örn : %60 bize - %40 mağaza sahibine %40tanda stopajı kesip karını verecez

  sistemde olmasından üyelikli ise %5 ortak havuzdaik kar oranıda alacak

  üyeliksiz ise alamıyacak aldığı sattığı ciro adan alacak.

  üyelik :50 tl- 100 tl cuzi olacak ki ne kadar mağaza o kadar satış, o kadar kar , o kadar reklam ve sürümden kazanma ve kişilere kazandırdığımızda, her tanıdığı olan bir kişi e- ticareti ondan alması güven , ve o güvenle bizim kazancımızın artması piyasada bu işten para kazanıldığı izlenimi ve zahmetsiz kazanç olacaktır.

  tutarı bu genişletilebilir ,hatta alt ekip kurma şansıyla mağaza sahipleri o network sistemden bize kişi kazandıracak , biz hem online satacaz hen bizim markamızla kişiler kendisi satacak :) hem reklam giderimiz min. olacaktır. Bir anda 1000 mağaza ve üstü olduğunda günlük satışı ve ciromuzu düşünemiyorum.

  burdaki ilk yaptığımız büyük reklamı sonra yapmamak büyük reklam hem online hem network şeklinde banner - tv- radyo - gazete

  bir kere yaparak sonrasında çekirdek mağazalar oluştuğunda kendiliğinden oluşacaktır.sonra reklam mağazalarımızın yapmasını sağlamak .

  Melek yatırımcılar en az 5 melek yatırımcı % 50/5 = % 10 hisse paylı veya tek kişi %50

  Şahsım %25

  kalan %25 LİK OLAN HİSSE KAR OLARAK

  %20 lik bölümde tüm ortaklara bölünecek ve

  kalan %5 lik hisse network sistemdeki mağaza sahiplerine ortak kar payı altında bölünecektir.

  Bu modelde MELEK YATIRIMCILARA İHTİYACIM VAR DOMAİNLER YUKARıDA YAPILACAK İŞLER VE AŞAĞIDAKİ network SİSTEMDE EKLENECEKTİR.

  .

  ilgili olan melek yatırımcıları bekliyorum

  BÜTÇE BU PROJE İÇİN DETAYLANDIRILACAKTIR.

  bütçe ortalama bu projede: min 50 bin tl ile 500 bin tl ve üstü

  verilen yatırım tutar 1 sene sonra geri alımı ön görülür