Başarılı e-posta pazarlaması için dikkat edilmesi gereken 20 nokta
Pazarlama

Başarılı e-posta pazarlaması için dikkat edilmesi gereken 20 nokta

Konuk yazarımız Cem Hürtürk, Sendloop'un ve Octeth'in kurucu ortaklarındandır ve 2000'den beri e-posta pazarlama sektöründe global çözümler sunmaktadır.

Günümüzde satışların arttırılması için en ucuz ve geri dönüşü en yüksek olan pazarlama şeklinin e-posta gonderimi olduğu ölçümlemelerle belirlenmiştir. Ancak bu konuda ne kadar bilgiye sahibiz? Satışlarımızı arttırmak için e-posta pazarlamasına yoğunlaşırken kendi markamızı, repütasyonumuzu korumak icin neler yapiyoruz? Bilinçsizce yapılan e-posta pazarlama aktiviteleri markanız, web siteniz ve pazar konumunuz için tehlike oluşturabilir.

Hızlıca bilgi vermek için aşagıda en önemli 20 maddeyi listeledik. Bir sonraki e-posta kampanyanızda bu noktaları göz önünde tutarak daha başarılı e-posta kampanya sonuçları elde edebilirsiniz.

Alıcıdan izin almadan e-posta göndermek Üçüncü şahıslardan e-posta adreslerini toplayıp izinsiz gönderim yapmanın SPAM yapmak olduğunu biliyoruz. Ancak bir başka konu daha var. Her ne kadar bir kişi müşteriniz olup size e-posta adresini bırakmış olsa bile, bu e-posta pazarlaması yapabileceğiniz anlamına gelmez. Listenizdeki e-posta adreslerinden e-posta gönderimi yapacağınıza dair mutlaka izin alınız. Belki listeniz küçülecektir ancak elinizde aktif, geri dönüş yapan ve sizden haber almak isteyen çok değerli bir hedef listesi olacaktır.

Uygunsuz, alakasız ve okunmaya değer olmayan içerik göndermek Bu tür gönderimler üyelik iptal oranınızın artmasına ve gereksiz üye kaybetmenize yol açar. Ayrıca spam şikayet riski oluşturur. Doğru zamanda doğru içerik göndermelisiniz.

Aboneliği etkinleştiren opt-in uygunluk e-postasını alıcıya göndermemek Birinci maddede bahsettiğimiz gibi mutlaka müşterileriniz bile olsa e-posta listenizden bir defaya mahsus onay alın.

Uluslararası ve ABD CAN-SPAM Yasaları ile uyumluluk Türkiye'de iş yapıyor olabilirsiniz, liste üyeleriniz Türkiye'den olabilir ancak yine de uluslararası ve ABD CAN-SPAM yasalarıyla uyumlu olmaya özen göstermeliyiz. Ülkemizde her ne kadar anti-spam yasası bulunmasa da bu spam yapabileceğimiz anlamına gelmiyor. Mutlaka bu yasaları inceleyin ve e-posta gönderimlerinizde gerekli değişiklikleri yapın.

Spam ifadeleri, ünlem isaretleri, yazılarin tamamında büyük harfler kullanmak E-posta içeriğinizin alıcılarınız için anlaşılır, kolay okunabilir olmasına özen gösterin.

Segmantasyon E-posta listenizdeki üyeleri tercihlerine, ilgi alanlarına, konumlarına veya bunun gibi demografik bilgilerine göre bölümleyin ve hedefli e-posta pazarlaması yapın.

Ölçümleyin E-posta kampanyalarınızı gönderdikten sonra mutlaka gönderim oranlarınızı, açılma oranlarını, link tıklama, üyelik iptal, spam şikayet, geçersiz e-posta tespit gibi bilgileri inceleyin. Bu oranları daha önce gönderdiğiniz kampanyalar ile karşılaştırın, kitleniz için en uygun kampanya içerik tipini ve gönderim zamanını bulmaya çalışın.

Üyelerinize yol gösterin Üyelik iptal linki mutlaka e-posta içeriğinizde hemen görülecek bir yerde bulunsun ve tek tıklama ile iptal işlemi gerçekleştirilebilsin. Unutmayın, üyelik iptalini ne kadar zor yaparsanız, hakkınızda oluşacak spam şikayet oranını o kadar arttırırsınız. Bu da ileride başarısız gonderimler ve hatta kara listeye girme riski oluşturur.

Zamanlama Üyeleriniz en çok ne zaman aktif oluyor? Sabah, öğlen, akşam? Hangi günler daha çok geri dönüş alıyorsunuz? Bunları ölçumleyip sonraki kampanyalarınızı bu zamanlarda yapın.

Gönderici bilgileri E-posta "gönderen" bölümünde hep aynı isim ve e-posta adresini kullanın. E-posta içeriğinizde mutlaka gönderenin kim olduğunu, açık adresini, iletişim detaylarını, e-posta adres ve telefon numarasını belirtin.

URL kısaltma servisleri Sosyal medyada çok işimize yarayan URL kısaltma servisleri, e-posta pazarlamada başımıza bela olabilir! Bit.ly, tinyurl gibi URL kısaltma servislerini e-posta içeriğinizde kullandığınızda e-posta gönderimlerinizde ciddi sorun yaşayabilirsiniz ve e-postalarınız inbox yerine spam/junk klasörune düşebilir.

Aynı içeriği göndermek Aynen sizin gibi, üyelerinizin de zamanı değerli. Onlara içeriği önemli e-posta kampanyaları gönderin. Aynı içerikli e-postalar göndermekten kaçının.

Çok sayıda e-posta göndermek Sürekli e-posta kampanyası göndermek üyelerinizin "geri bildirimini" (ilgisini) düşürebilir. Üyelerinizin inbox'ına her gün üc defa göndereceğiniz kampanyalar bir süre sonra okunmadan silinmeye başlanan başarısız kampanyalara dönüşebilir. Doğru sıklıkta ve doğru zamanda gönderimler yapın.

Mobil cihazlar Günümüzde bir çoğumuz artık e-postalarımızı mobil cihazlardan kontrol ediyor ve gereksiz bulduklarımızı bilgisayarlarımızda açmadan bu cihazlarda siliyor. E-posta içeriğinizin mobil cihazlarla uyumlu olduğundan mutlaka emin olun.

Eski e-posta adresleri Eğer listenizi çok eskiden beri barındırıyorsanız listenizde birçok geçersiz e-posta adresi olabilir. Bu tür geçersiz e-posta adreslerine e-posta göndermek gönderim başarınızın düşmesine neden olacaktır.

Eylem çağrısı (Call to action) E-posta içeriğinizde eylem çağrınızı (satış linki, üyelik linki, vs.) yeterince belirgin tutuyor musunuz? Unutmayın, e-posta içeriğinizde ne kadar çok eylem linki olursa geri dönüş o kadar düşecektir. Olabildiğince az ama dikkat çekici eylem linki barındırın.

Geri dönüş bildirimlerini takip edin Üyeleriniz aldıkları e-postalara çoğunlukla cevap vererek sizinle irtibata geçmek isteyeceklerdir. Bu yüzden e-posta kampanyalarınızda çalışan ve takip edilen "reply-to" e-posta adresi tanımlayın.

Sadece resim içerikli HTML e-postaları Gmail ve Hotmail gibi servisler açılan e-postalardaki resimleri ilk baştan göstermezler. Bu yüzden eğer sadece resimden oluşan bir e-posta gönderirseniz tamamen boş bir e-posta görecekler ve hemen silme tuşuna (yada spam şikayet tuşuna) basacaklardır. Dengeli bir e-posta içeriği oluşturun ve kesinlikle sadece resim içeren e-postalardan uzak durun.

E-posta listesi üyelik onayı "Double Opt-In" dediğimiz ikinci kez e-posta ile onay alınma işlemini mutlaka uygulayın. Aksi takdirde rakipleriniz web sitenizde listenize binlerce geçersiz e-posta adresi yükleyebilir ve gönderim başarı oranınızın düşüşe geçmesine kolaylıkla neden olabilir.

İniş sayfasını (landing page) gozardı etmek Gönderilen e-postalarda tıklanacak olan linkin gideceği iniş sayfalarına (landing page) gereken önemi vermelisiniz. Müşteriye bilgi vermeden sadece ürün ya da servisinizi satmaya çalışmak e-posta pazarlama kampanyalarınızın başarısını düşürecektir. Sitenize gelen ziyaretçilerin ürünlerinize ya da servisinize en kolay yoldan bakmasını ve bilgi edinmesini sağlamak için gerekli olan açiliş sayfalarına gereken özeni göstermelisiniz.

E-posta kampanyalarınızı daha etkili hale getirmek sizlerin elinde. Her gönderimden sonra kampanya başarınızı ölçümleyin ve bir sonraki gönderimlerinizde ufak değişiklikler yaparak etkilerini gözlemleyin.

Yorumlar (10)
 1. Bende kendi fikirlerimi söyliyeyim biraz;

  Günde 1 kere gönderilen mail bile beni rahatsız ediyor.

  Sporeana.com a sırf bu yüzden baya uzun bir mail göndermiştim, sonunda listelerinden beni çıkarttılarda rahatladım.

  Evet mailing güzel hoş, geri dönüşleride oluyor ancak abartıldığında gerçekten firmaya karşı antipati oluşturuyor.

  Kesinlikle abartılmaması gerekiyor ve mailing yapacak şirket önce müşterinin hangi tür konularla ilgilendiğini öğrenmesi gerekiyor.

  300 TL lik üründe 10-15 lira indirim yaptığı zaman mail atmaması gerekiyor, gerçekten büyük indirimler, büyük kampanyalar yapıldığı zaman mailing yapması gerekiyor.

  Spor yapmayan adama tenis raketi, reklamları , kadınlara penis büyütücü, bankalar mevduat hesabı olan müşterilerine "Bilmemne kredi kartınız ile şu dükkandan, şu kadar taksitle alışveriş yapabilirsiniz" diye mail atıyorlar.

  Bence bunların hepsi müşteriyi soğutuyor, her hafta e-posta kutumu temizlerken mailing yapan firmaların kulaklarını baya çınlatıyorum.

  Tek bir firmanın mailing inden memnunum oda "Pegasus" sebebi ise sadece büyük kampanyaları mailing yapıyorlar. O da en fazla 1-2 ayda bir.

  1. Evet, bu konuda kesinlikle haklısın. Ne kadar çok sıklıkta gönderim yapılırsa geri dönüşler o kadar düşüyor, e-postalar açılmadan silinmeye başlanıyor.

   Gönderim yapan firmalar bu konuya çok önem vermeliler. Ne çok seyrek, ne çok sık... Orta nokta bulunmalı. Bunun bir formülü yok malesef, her firma kendi listelerinde testler yaparak sonuçları karşılaştırarak kolaylıkla gönderim için en uygun zaman ve frekansı bulabilir. Sonuç: Test ve ölçümlemenin önemi büyük.

 2. Bcakir Bcakir

  Güzel bir derleme olmuş ama e-mail marketingin, eskiden olduğu kadar günümüzde etkili olduğunu bu dönemde düşünmüyorum (markafoni, trendyol falan gibi siteler hariç).

  1. Ben malesef bu düşünceye katılmıyorum. Tam tersine email marketing günümüzde çok daha büyük bir önem taşıyor. Artık pazarlama 'pre-release' denilen aşamada başlıyor. Yurt dışında insanlar daha servislerini hizmete açmadan aylar öncesinden iniş sayfaları (landing page'ler) hazırlayıp olası müşterilerinin email adreslerini toplamaya çalışıyorlar (early birds) ve servisleri hizmete girdiklerinde ellerinde çok değerli, harekete geçmeye hazır email veritabanı oluşturmaya çalışıyorlar.

   Çünkü günümüzde email artık bir cep telefonu gibi hayatımızın bir parçası olmuş durumda. Ne twitter, ne facebook yada diğer sosyal mecralar email kadar bize yakın degil. Inbox'ınıza gelen bir email her zaman sizin dikkatinizi çekebiliyor ancak twitter'da akıp geçen 140 karakterlik yazılar her zaman dikkatimizi çekmeyebiliyor.

   Bunun en büyük kanıtı yurt dışında yapılan harcamalar. Her geçen yıl email pazarlamaya yönlendirilen yatırımlar kat kat artıyor, şirketler nasıl daha etkili email marketing yapılır yollarını arıyorlar.

   Emin olun ilerleyen yıllarda email'ın yaşantımızdaki önemi çok daha artacak :)

 3. Hüseyin Erkmen Hüseyin Erkmen

  Cem Bey, derlemeniz için çok teşekkürler. Email pazarlama konusunda daha detaylı bilgi edinmek isteyen arkadaşlar için MarketingProfs adlı portalı takip etmelerinin önerinim. Özellikle Email Marketing kısmını http://www.marketingprofs.com/topic/all/email-marketing

  1. Tesekkurler. Biz de blogumuzda email marketing'in her dalinda yararli bilgiler sunmaya calisiyoruz: http://sendloop.com/resources/blog

 4. Zafer Akyel Zafer Akyel

  Teşekkürler güzel bir yazı olmuş. Bir kaç madde de ben eklemek istiyorum.

  -Okunma oranlarını arttırmak için başlıkta mutlaka özelleştirme kullanın. Böylece direk kullanıcıya hitap etmiş olur ve daha fazla ilgisini çekmiş olursunuz.

  -Kampanyalarınızı göndermeden önce ufak örnek kümelere A/B testi uygulayın, böylece hangi içerik ya da değişikliklerin daha etkin olduğunu görüp, kampanyalarınızı bu doğrultuda yapabilirsiniz.

  - Gönderim periyod ve hacmini düzenli tutmaya çalışın. Bugün 10K gönderip, yarın 100K göndermeyin.

  - Unsubscribe işlemini uzatmayın, kullanıcının rahatlıkla 1 yada 2 step'te listenizden çıkmasına olanak sağlayın, aksi taktirde spam olarak işaretlenirsiniz.

  - Mobil cihazlar için içeriğin en üstüne kampanyanızı tanıtan kısa bir yazı yazın, böylelik le kullanıcının mail içeriği hakkında bilgisi olur. (önizleme)

  1. Tesekkurler eklemeler icin. En onemlisi bahsettiginiz bugun 10k gonderip yarin 100k gondermek. Sureklilik ve stabilite cok onemli dediginiz gibi.

  2. Mustafa Ortabaş Mustafa Ortabaş

   A/B testi unutulmamalı. Katılıyorum.

 5. Berke Berke

  Landing Page -bana kalırsa- en önemli konular sıralamasında ilk 3'e girer. :)