Facebook Instagram’ı neden satın aldı?
Mobil

Facebook Instagram’ı neden satın aldı?

Instagram, Pinterest ile birlikte son zamanlarda hakkında en çok konuşulan iki yeni girişiminden biri. 30 milyonu aşkın kayıtlı iPhone kullanıcısı üyesi var. Android açılımı ile birlikte bu sayı hızla artıyor. Bu manzaraya bakıldığında Instagram büyük bir teknoloji firması tarafından satın alınabilecek ideal bir seçenek gibi görünüyor.

Yine de tüm bunları alt alta yazıp topladığınızda çizginin altında pek de 1 milyar dolarlık bir değer görünmüyor gibi. Instagram sadece mobil odaklı bir girişim. Üstelik doğru düzgün bir iş modeli de yok. 30 milyon, ya da Android etkisiyle 50 milyon kullanıcısı derseniz, bu gezegen üzerinde 50 milyon kullanıcıya ihtiyaç duymayacak belki de tek şirket Facebook.

Peki Facebook, Instagram’ı neden bu kadar cömert bir teklifle satın aldı? Emin olun, geçerli nedenleri var.

Aslında bu bulmacadaki anahtar kelime “fotoğraf”. Facebook sadece dünyanın en büyük fotoğraf paylaşım platformu olmanın keyfini sürmekle kalmıyor, halka arz başvurusunda geleceğe yönelik tüm planları içerisinde fotoğraf paylaşımının çok büyük önem taşıdığını açıkça ortaya koyuyor.

1 milyar dolara bedel fotoğraf konusu

Facebook’un övünerek anlattığı günde 250 milyon fotoğraf yüklemesi, aslında Facebook’un sunduğu kullanıcı tecrübesinin önemli bir parçası. Yakın zamandaki düzenlemeler ile fotoğrafların görüntülenmesi yöntemini de geliştiren Facebook stratejisini, fotoğraflar çevresindeki etkileşim oranının artması üzerine kurguluyor.

Ama tüm bunlara rağmen bugün (ya da düne kadar) “fotoğraf” denildiğinde akıllara gelen tek şey Instagram’dı. Zuckerberg’in büyük bir heyecanla duyurduğu Instagram satın alması sadece 13 kişinin çalıştığı şirketin kurucuları ve yatırımcıları için de bir piyango oldu. Bundan sadece birkaç gün önce 500 milyon değerleme ile yatırım aldığı söylenen şirketin değerinin iki katına yakın bir rakama satılması 2 kurucusunun ve tüm yatırımcıları için son derece başarılı bir çıkış gibi görünüyor. (Özellikle de birkaç gün içerisinde yatırımlarının 2 katını alan yatırımcılar, girişim sermayesi alanında en hızlı kar etme konusunda bir rekora imza atmış olabilirler)

Facebook’un birkaç gün önce 500 milyon dolar eden Instagram için 1 milyar doları gözden çıkartmasının fotoğraf konusunun dışında bir nedeni daha var: Mobil…

Facebook’un mobile geçiş bileti

Facebook’a en ciddi rakip gibi görünen Google+ bugüne kadar Zuckerberg’in uykularının kaçırmasına neden olmadı. Facebook’un kurucusunun geceleri ter içinde haykırarak uyanmasına (!) neden olan tek şey, halka arz öncesindeki Facebook’a adeta “beni satın al” dercesine mobil platformlarda hızla yayılan Instagram oldu.

Bu satın alma ile Facebook en önem verdiği fotoğraf paylaşımı yönünü güçlendirmekle kalmadı, en zayıf yanı olan yanı mobil platformlardaki varlığını da güçlendirdi. Bu nedenlerden dolayı halka arz esnasında şirketin değerinin artacağı kesin. Yani bu 1 milyar doların, halka arz esnasında şirket değerine birkaç milyar dolar etkisi olması muhtemel…

Fakat sosyal ağlar için fotoğraf paylaşımı sadece Facebook’un gündeminde değil. Google’ın tüm servislerinin merkezine yerleştirmek için büyük çaba harcadığı Google+’ın da büyümek ve etkileşimi artırmak için fotoğraf paylaşımına ihtiyaç duyuyor.

Bağımsız bir Instagram Google için bir sorun değildi ama artık Facebook’un bir parçası olan Instagram, Google+ için ciddi bir sorun haline geldi. Bu nedenle video konusunda güçlü olmasına rağmen, tüm çabalarına rağmen fotoğrafta geri kalan Google’ın çok geçmeden benzer bir satın almaya gitmesi hiç de sürpriz olmaz. Tek sorun şu anda Instagram’a benzer ya da rakip denilebilecek sosyal fotoğraf paylaşım platformları arasında Google’ın dişine dokunacak çapa erişmiş olan bir alternatif yok gibi.

Görsel: SlashGear

Yorumlar (11)
 1. Yasin Koç Yasin Koç

  Yok öyle bi şans be. Bu satın alma en az 3 ay önceden planlanmış bi olay olduğuna göre; bikaç gün önce yatırım yapan kişilerin bu olaydan haberi vardı, hatta fb ile yakınlıkları oldukça fazladır muhtemelen. Yada Facebook'un yatırımcıları bu işten "hemen" kar sağlamak istemiş ve kendilerine kıyak geçilmiş olabilir. Başarılı bir aldı verdi işi, demekki sadece Türkiye'de olmuyormuş. Vay efendim şu şirket şunu kayırdı falan, sadece burda değilmiş :))

 2. Tek amaç popülariteyi artirmak ve gündem konusu olmak. Güç gösterisi sadece. Sanki FB istese satin aldigi fiyatin yarisiyla yeni bir App yaptirip FB'de reklamlari yayip, bikac ay icerisinde instagram'in yakaladigi üye sayisina ulasamayac ;)

  Nasildi o... "zenginin nesi, fakirin çenesini yorar."?? Parasi, App'i degil hehe

  1. Sercan Yilmaz Sercan Yilmaz

   O dediğiniz olsaydı şu an birçoğumuz Facebook yerine G+ kullanıyor olurduk.

 3. Bence bu isin arkasında daha farkli olaylar donüyor:) gercekten birileri kayirildi. 1 milyar dolar nasıl hesaplarsaniz hesaplayin fazla. Gerçi para mark efendinin şimdilik kafasına göre harcayabilir

 4. Oguz Goker Oguz Goker

  Ben pek analizi dogru bulmuyorum, facebook zaten fazlasiyla kuvvetli bir mobil kullanici yapisina sahip, instagram in bunu yakalamasi mumkun degil, google google+ icin alsa bu analize katilirdim, olay muhtemelen halka arz oncesi (100 milyar dolardan bahsediyoruz) facebook un guclu oldugunu kanitlamak, yatirimcilara guven vermek.

 5. Emrahy Emrahy

  Her şeyin ötesinde bu "app tekelleşmesi" akımı işin tadını kaçırıyor

 6. Emrah Serdaroğlu Emrah Serdaroğlu

  Facebook'un instragram'ı satınalmış olmasının patırtısı, geçmişte yani google'ın google olduğu günlerde picasayı satın aldığında çıkan alkış, yuhalama ya da heyecanlanma seslerine benziyor. tek fark facebook sosyalağların kralı ve satın aldığı/alacağı mecralarda daha etkin bir kullanım sergiliyor, onları öldürmüyor ya da hantallaştırmıyor. bu nedenlerle google henüz çok yetersiz olan plus servisi için flickr'ı bile satın alsa birşey farketmez. ayrıca "facebook'un mobilleşme süreci"deyimi öok gereksiz, zira facebook zaten mobil erişimle de muhtemelen diğer ağlardan kendini uzak ara sıyırıyordur...

 7. Mehmet Soydam Mehmet Soydam

  Facebook bence de yatırımcıların gözünde değer kazanmak için Instagram'ı satın aldı. Gerçekten de çok başarılı oldular, bütün internet aniden buna kilitlendi. Google Motorola'yı alırken bile bu kadar olmadı. Webrazzi'de bile kaç tane yazı çıktı buna dair. Fakat yazıda Google'ın fotoğraf konusunda iyileştirmeye gidecek benzeri bir şey yazılmış. Google+ fotoğraflar bence çok çok iyi. Özellikle Picnik ile şu an rakipsiz. Google satın almaya gider mi bilemem ama fotoğraflar bakımından ezici bir üstünlüğü var. Ayrıca Google+ kesinlikle hayalet kasaba değil. Bu platformu seven kişi sayısı çok fazla.

 8. Ferhat Er Ferhat Er

  rekabetin yoğun olduğu ortamda bazen rakibi satın almak gerekebilir :)

 9. Aslında sevinememiz gerekiyor, tekelleşmeye çalışıyorlar girişimciler için kötü birşey.

  google, facebook, apple, microsoft hepside birden fazla alana el atarak, tekelleşmeye çalışıyor bütün firmalara cephe almalıyız bence.

 10. instagram şimdi bir mobil platformdu belkide ileride facebook gibi bir sosyal ağ olabilir düşüncesiyle facebook satın aldı bence :) düşünebiliyormusunuz hali hazırda kullanıcısı olan bir sosyal ağ ortaya çıkıyor?