IBM 'internetten daha büyük' bir veri kanalı açacak
Teknoloji

IBM 'internetten daha büyük' bir veri kanalı açacak

Eric Schmit'in "Her iki günde bir uygarlığın başlangıcından 2003'e kadar yaratılan bilgiyi üretiyoruz." sözüyle internetteki veri akışının ne kadar hızlı ve yoğun olduğunu anlatalı 1,5 yılı geçti. İnternetin çok büyük bir veri akışına ortam sağladığı malum ve IBM yeni projesiyle interneti gölgede bırakacak gibi görünüyor.

IBM'in işbirliğiyle geliştirilen ve 2024'te tamamlanması beklenen yeni bir teleskop, tamamlandığında intertetteki tüm veriden daha fazlasını üretecek. Yeni işlemci ve enerji mimariyle donatılan ve Square Kilometer Array (SKA) adı verilen teleskopun her gün evrenden aktarması planlanan verinin boyutu 1 eksabayt (10^18 byte). IBM'e göre bu büyüklük WWW içinde üretilen bilginin 2 katına denk geliyor.

ASTRON (Hollanda Radyo Astronomi Enstitüsü) ile işbirliği ile geliştirilen DOME adlı proje 13 milyar yıl önceki Büyük Patlama sırasında ve ertesinde neler olduğunu öğrenmeyi hedefliyor.

Yazılım ve elektronik yeterlililiklerin hazırlanmasının ardından 2017'de inşaasına başlanması planlanan teleskopun bugünün sunucularıyla ayakta tutulamayacağını düşünüyorsanız  haklı sayılırsınız. Zira IBM araştırmacısı Ronanld Luijten, bugünkü sunuculardan milyonlarcasına ihtiyaç duyabileceğimizi söylüyor.

Luijten, karbon elementinin allotropu ve çelikten 20 kat daha sert ama esnek grafeni SKA'nın inşaasında kullanmayı düşünse de 2017'nin grafenin kullanımı için erken bir tarih olduğunu aktarıyor. (Nokia'nın gelecek nesil telefonlarında grafeni kullanacağını biliniyor.)

Söz konusu veriyi depolamak için faz değişimi ve katı hal sürücülerini göz önünde tutan IBM'in geliştireceği teknolojiler, pekala internetteki veriyi işleyebilmemizi de kolaylacaktır. Ancak tüm bu teknolojilerin genişleyen evren (geçtiğimiz günlerde bir kez daha doğrulandı) ve sonu gelmeyen ihtiyaçlarımız karşısında yeterli olup olmayacağı büyük bir muamma.

Yeri gelmişken IBM'in interneti anlattığı şu videoyu da paylaşmadan geçmeyelim

Görsel Kaynak: Babak Tafreshi/ESO

Yorumlar (6)
 1. "fırtına öncesi sessizlik bu, daha büyük şeyler olucak" - yahşi batı, unknown ihtiyar

 2. Erkin Erdoğan Erkin Erdoğan

  Adamlar neyle uğraşıyor, biz açlıktan yarın ne yiyeceğiz diye düşünürken nasıl yeni bir şeyler düşünüp üretelim ki?

  Ülkemizin yönetimini alkışlıyorum..

  1. Cabbar Cabbar

   dehaların ve başarılı insanların bir çoğu yoksulluk ve yokluk çekmiştir. Onlar bu zorluğu kendilerine azim kaynağı yapmış başarıya ulaşmışlardır. Bence sızlanmak yerine neler yapabilirizi konuşmak hatta konuşmamak hayata geçirmek gerekir. Tabii zaman değişti mevcut teknolojiyi yakalamak ve ötesine taşımak için fevkalede maddi güce ihtiyaç var. Fakat faturayı hükümete kesmek ne derece doğrudur ki en çok bilimsel gelişmeleri destekleyen bir yönetimken.

   NOT: Hükümet yanlısı olmadığımı belirtme ihtiyacı hissetmiyorum.

   1. Muhammed Er Muhammed Er

    +1 (Sözlerinize katılmamak elde değil.)

    "Dibi görmeden en tepeye çıkamazsın." Bu ülke elhamdulillah o günleri geride bıraktı. Artık tepenin hayalini kuruyoruz. Fetih2023...

  2. Açlıktan derken bir daha düşünmeni tavsiye ediyorum. Eskidendi o. Artık insanlar ne yesem diyor. Sen nerde yasıyorsun bilmiyorum ama Türkiye'de durum böyle.saygilar.

  3. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Bir ülkenin kaderini insanlar belirler. Nasıl yönetilmek istersen, layık olduğun şekilde yönetilirsin.