Google Go programlama dilinin 1.0 versiyonunu açıkladı

Google Go programlama dilinin 1.0 versiyonunu açıkladı

Google bünyesinde 2007'de geliştirilmeye başlanan ve 2009'da resmi olarak duyurduğu Go programlama dilinin bugün 1.0 versiyonu ve Google App Engine SDK'sı yayınlandı.

Programlama dilinin resmi sayfası olan Golang.org'un blogundan yapılan açıklamayla duyurulan Go 1, Linux, FreeBSD, Mac OS X ve Windows platformlarında çalışıyor.

Geleneksel programlama dilleri C++ ve Java'nın tutarlılığı ile Python ve Javascript gibi scripting dillerinin verimliliğini bir araya getirmenin amaçlandığı Go programlama dilinin temelleri Robert Griesemer, Rob Pike ve Ken Thompson tarafından atılmış. Sözdizimi (syntax) olarak C'ye yakın olduğunu söyleyebileceğimiz Go'da verimliği artırmak önemli hedeflerden biri olarak belirlenmiş.

Go programlama dili konusunda daha detaylı bilgi almak isteyenler dökümantasyonu okuyabilir. Google App Engine üzerinden denenebilen Go ile ilgili bilgi sahibi olan okurlarımız yorumlarda bizimle bilgilerini paylaşabilirler.

Google Geliştirici Etkinlikleri (GDD) dahilinde Japonya'da düzenlenen bir etkinlikte kaydedilen, Go kullanılarak Google Servislerinde uygulama geliştirmenin anlatıldığı videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.