Google Go programlama dilinin 1.0 versiyonunu açıkladı
Yazılım

Google Go programlama dilinin 1.0 versiyonunu açıkladı

Google bünyesinde 2007'de geliştirilmeye başlanan ve 2009'da resmi olarak duyurduğu Go programlama dilinin bugün 1.0 versiyonu ve Google App Engine SDK'sı yayınlandı.

Programlama dilinin resmi sayfası olan Golang.org'un blogundan yapılan açıklamayla duyurulan Go 1, Linux, FreeBSD, Mac OS X ve Windows platformlarında çalışıyor.

Geleneksel programlama dilleri C++ ve Java'nın tutarlılığı ile Python ve Javascript gibi scripting dillerinin verimliliğini bir araya getirmenin amaçlandığı Go programlama dilinin temelleri Robert Griesemer, Rob Pike ve Ken Thompson tarafından atılmış. Sözdizimi (syntax) olarak C'ye yakın olduğunu söyleyebileceğimiz Go'da verimliği artırmak önemli hedeflerden biri olarak belirlenmiş.

Go programlama dili konusunda daha detaylı bilgi almak isteyenler dökümantasyonu okuyabilir. Google App Engine üzerinden denenebilen Go ile ilgili bilgi sahibi olan okurlarımız yorumlarda bizimle bilgilerini paylaşabilirler.

Google Geliştirici Etkinlikleri (GDD) dahilinde Japonya'da düzenlenen bir etkinlikte kaydedilen, Go kullanılarak Google Servislerinde uygulama geliştirmenin anlatıldığı videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Yorumlar (6)
 1. Yusuf Yusuf

  Google microsoft olma yolunda ilerliyor. hakeza facebook ta...

 2. Umut Akyol Umut Akyol

  Google verdigi sevisleri dan diye kapatabiliyor...

 3. Google ile go'nun alakası pek yok. Sadece ken thompson gibi kişilerin google da boş zamanlarda ortaya çıkardığı pek iyi olmayan bir dil. google'un dili gibi öne çıkarmaları sadece reklam amaçlı. Eğer gerçekten iyi bir dil bakıyorsanız D2'ye bakın. Walter bright, Andrei Alexandrescu gibi gerçekten programlama dili geliştirmekten anlayan insanların geliştirdiği bir dil görün.

 4. Halil Halil

  Güzel bir girişim sevdim bu işi çeşitlilik iyidir

 5. Metin Metin

  Videoyu işyerinden göremiyoruz. Youtubedan değilde kendi sitenizden yayınlarsanız daha iyi olur.

  1. Video Google'ın kendi videosu biz tekrar youtube'a yüklemedik.