Sayılarla Türkiye e-ticaret pazarı - Webrazzi E-Ticaret'12
E-Ticaret

Sayılarla Türkiye e-ticaret pazarı - Webrazzi E-Ticaret'12

Geçtiğimiz ay gerçekleşen ve büyüyen Türkiye pazarında e-ticarete ilişkin girişim, deneyim ve verilerin paylaşıldığı Webrazzi E-Ticaret'12 konferansının en ilgi çeken sunumlarından biri şüphesiz Bankalararası Kart Merkezi Başkanı Soner Canko'ya aitti.

Türkiye'de kart kullanımına ilişkin önemli verileri paylaşan Canko, kartların e-ticarette kullanımının da hızla yükseldiğini vurguladı. Kredi ve banka kartlarıyla Türkiye'de 2011'de 3.3 milyar adet işlem gerçekleştiğini söyleyen Canko, bunun içinde e-ticaretin yüzde 5'lik paya sahip olduğunu belirtti. Canko'nun sunumunun tamamı için videomuzu izleyin. Canko ile konferans sırasında gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi de buradan izleyebilirsiniz.

Yorumlar (1)
 1. Oğuz Oğuz

  Sayın Canko'ya kimse analytics raporlarını göndermemiş, paylaşmamış sanırım.

  Ya da belki kendileri olaya girişimci gözüyle bakmadıkları için umursamıyor olabilirler.

  Biz ödeme sayfasına gönderdiğimiz trafiği ikiye ayırıp yarısını "3d secure"lü, yarısını normal sanalpos'lu ödeme sayfasına yönlendirdiğimizde, yaptığımız bütün testler 3d secure'lü sayfada ödeme tamamlanma (converison) oranlarımızın neredeyse %50 oranında düştüğü yönünde.

  Birçok e-ticaret girişimcisi de benzer sonuçları kişisel sohbetlerimizde paylaşıyorlar.

  Özetle e-ticaret'i güvenli hale getirmek demek, satış oranını neredeyse yarı oranda düşüren bir sistemi oturtmak demek değildir. O yüzden konuşmanızda bahsettiğiniz "obsess" olma mevzusuna çok dikkat edilmeli. Evet güvenli olsun.. Ama kesinlikle "conversion rate"lerini baltalayan bir sistem olmasın.

  Bu açıdan 3D secure doğru çözüm modeli olmadığını çoktan ispatlamıştır birçok e-ticaret girişimcisinin gözünde. Umarım "kazan-kazan" ilişkisini doğru kuracak şekilde bir çözüm üretilebilir.

  Sözün özü :), sistemi bizde 3DS diyoruz. Ama "Secure" değil.. 3D Slap.. Müşterinin yarısı 3D tokatı yiyor çünkü :) tabi bizde..