Ubuntu For Android: Yeni bilgisayarınız bir akıllı telefon olabilir
Mobil

Ubuntu For Android: Yeni bilgisayarınız bir akıllı telefon olabilir

Tabletler, akıllı telefonlar, kameralar, yeni uygulamalar... Neredeyse katılımcıların tümünün fuarın her noktasında yeşil Android simgesi gördüğünü söylemesinden de anlayabileceğimiz gibi Mobile World Congress 2012'nin yıldızlarından biri de kuşkusuz Android platformuydu. Motorola'nın da geçmişte denediği, akıllı telefonların işletim sistemleriyle entegre olması fikrine dayanan Ubuntu for Android ise diğer Android ürünlerinden çok daha farklı ve dikkat çekiciydi.

Android Market'te yaratılmaya çalışılan ekosistemde hala sıkıntılar olsa da Android'in donanım üreticileri ve operatörlerle iyi anlaştığını söyleyebiliriz. Tabii bunda Android'in açık kaynak kodlu Linux üzerine kurulması da önemli bir avantaj. Konunun son örneği ise Ubuntu for Android projesi.

En popüler Linux dağıtımı olan Ubuntu ile Android'in aynı kernel'i kullanması dolayısıyla ortaya çıkan Android for Ubuntu, harici klavye, monitör ve mouse ile akıllı telefonumuzu Ubuntu işletim sistemine dönüştürmeyi mümkün kılıyor. Minimum Dual-Core işlemci ve 512 MB RAM'e sahip olması gereken akıllı telefonumuzu dock yardımıyla Ubuntu'ya dönüştürmek için Android cihazınızda root yetkilerine sahip olmanıza da gerek yok.

Ubuntu for Android

Akıllı telefonunuzda bulunan uygulamalarınıza, ve rehber, mesajlar, fotograflar başta olmak üzere tüm datalarınıza Ubuntu'dan ulaşmanız mümkün olduğu gibi Ubuntu kullanıcılarının sıklıkla tercih ettiği Chromium, Thunderbird gibi uygulamaları da akıllı telefonunuzla entegre olarak kullanabiliyoruz.

Arkasında Ubuntu başta olmak üzere açık kaynak kodlu projeler üzerine çalışmalarıyla tanınan Canonical firmasının bulunduğu Ubuntu for Android, "yeni bilgisayarınız bir akıllı telefon olabilir" cümlesiyle tanıtıldı. Şu an için deneysel bir proje olarak gözükse de ilerleyen yıllarda hayatımızda önemli bir yer kaplayabilir.

Yorumlar (3)
 1. Ibrahim Ibrahim

  yayınlasa da indirsek :)

 2. Muhammed Er Muhammed Er

  Yakın bir zaman sonra herkez GNU/Linux kullanmaya başlayacak(bunu 2 sene önce dediğimde bana gülenler şimdi Android kullanıyor :))

  Bizim şimdiden bu teknolojilere aşina olmamız gerekli. Webrazzi'ninde Ubuntu for android'in yanında şu konularında haberlerini yapmasını dilerim;

  Ubuntu One. Ubuntu Cloud. Ubuntu TV!

  Yakın zamanda Ubuntu Box çıkacak, ve şu anda kullandığımız bütün box'lar çöpe gidecek. Üzerinde PC, TV ve Oyunlar olacak. Ayrıntılı bilgi isteyenler e-posta atabilirler.

 3. Goodlife Goodlife

  (Not: Chromium yerini Chrome'a bıraktı.) Artık cep telefonlarıdan, tabletlerden geliştirme yapabileceğiz.