Foursquare, Google Haritalar'dan vazgeçti

Foursquare dün resmi blogundan yaptığı "ufak bir duyuru" ile popüler konum tabanlı servisin artık Google Haritalar (Google Maps) API'si yerine, OpenStreetMap'i kullanacağını açıkladı.

Foursquare Google Haritalarına elveda etmiş durumda ve şu anda Foursquare üzerinden erişebileceğiniz haritalar MapBox adlı girişimin OpenStreetMap'ten aldığı veriler aracılığı ile ortaya çıkan MapBox Streets üzerinden çalışıyor.

Bu ayrılığın en büyük sebeplerinden birisi de Google'ın geçtiğimiz yılın Ekim ayında aldığı kararla, Google Maps API'yi paralı yapma kararı alması ve o tarihten itibaren Foursquare'in de kendine alternatifler arıyor oluşuydu.

Foursquare, OpenStreetMap ve MapBox'ı seçmelerinin sebeplerinden de bahsetmiş. Öncelikle bunların tasarımları ile oynayabilmeleri, daha esnek oluşu gibi özellikler Foursquare'i cezbetmiş.

Foursquare açık kaynak kodlu servislerin daha esnek olduğunu gerekçe gösterse de, işin aslında Foursquare ve Latitude rekabeti olabileceği ihtimali de var. Geçtiğimiz haftalarda sizlerle paylaştığımız haberde, Google'ın Latitude adlı servisi ile Foursquare'i tehdit etmesinden bahsetmiştik ve Foursquare'in bu konuda böyle ciddi bir önlem alması da bu rekabeti kanıtlar nitelikte.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.