Foursquare, Google Haritalar’dan vazgeçti
Arama
Yenilikler

Foursquare, Google Haritalar’dan vazgeçti

Foursquare dün resmi blogundan yaptığı “ufak bir duyuru” ile popüler konum tabanlı servisin artık Google Haritalar (Google Maps) API’si yerine, OpenStreetMap‘i kullanacağını açıkladı.

Foursquare Google Haritalarına elveda etmiş durumda ve şu anda Foursquare üzerinden erişebileceğiniz haritalar MapBox adlı girişimin OpenStreetMap’ten aldığı veriler aracılığı ile ortaya çıkan MapBox Streets üzerinden çalışıyor.

Bu ayrılığın en büyük sebeplerinden birisi de Google’ın geçtiğimiz yılın Ekim ayında aldığı kararla, Google Maps API’yi paralı yapma kararı alması ve o tarihten itibaren Foursquare’in de kendine alternatifler arıyor oluşuydu.

Foursquare, OpenStreetMap ve MapBox’ı seçmelerinin sebeplerinden de bahsetmiş. Öncelikle bunların tasarımları ile oynayabilmeleri, daha esnek oluşu gibi özellikler Foursquare’i cezbetmiş.

Foursquare açık kaynak kodlu servislerin daha esnek olduğunu gerekçe gösterse de, işin aslında Foursquare ve Latitude rekabeti olabileceği ihtimali de var. Geçtiğimiz haftalarda sizlerle paylaştığımız haberde, Google’ın Latitude adlı servisi ile Foursquare’i tehdit etmesinden bahsetmiştik ve Foursquare’in bu konuda böyle ciddi bir önlem alması da bu rekabeti kanıtlar nitelikte.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (3)
 1. ahmet alp balkan dedi ki:

  Google Maps business’lara fahis fiyatlar onermeye basladi. Daha onceden de yabanci startuplardan Google Maps’i terk edenler cok olmustu. http://ollaa.com ‘da biz de Bing Maps dusunuyorduk fakat iOS/Android app’leri icin SDK’leri yetersiz, erken asamada Google Maps ile devam etmek mecburiyetinde kaliyoruz :-/

  1. GoodLife dedi ki:

   Aslında startuplar için ücretli olması bir avantajdır. Girişimin eşik değerini yükselttiği için girişime rakip çıkması zorlaşır.

 2. Ömer Kayapınar dedi ki:

  Ben de neden dün uzunca bir süre sonra tekrar kayıt olduğum foursquare’in haritalarının düzgün çalışmadığını anlamamıştım. Meğer geçiş sürecindeymiş. Hayırlı olsun diyelim.

Bir Yorum Yazın