Ücretsiz kısa mesaj uygulamaları GSM şirketlerine 14 milyar dolar kaybettirdi
Uygulamalar

Ücretsiz kısa mesaj uygulamaları GSM şirketlerine 14 milyar dolar kaybettirdi

Whatsapp ile mobil internet bağlantısı üzerinden mesajlaşma devri başladı. Hatta üçüncü parti uygulamaların yanı sıra BlackBerry ve Apple da cihazlarına mobil internet bağlantısı üzerinden mesajlaşma uygulamalarını yerleştirdi.

Bu uygulamalardan tartışmasız zararlı çıkan GSM şirketleri oldu. BBC'nin Ovum şirketine yaptırdığı araştırmaya göre Whatsapp, Blackberry Messenger, iMessage, Facebook Chat gibi sosyal mesajlaşma uygulamaları GSM operatörlerini 2011'de 13.9 milyar dolar zarara soktu.

Ancak analistlere göre GSM şirketlerinin kaybı öngörülenden daha fazla olabilir. Dünyadaki büyük GSM operatörleri, bu uygulamaları geliştiren şirketlerle iş birliği yapmanın peşinde olduğu yorumu haberde yer alıyor.

Sosyal mesajlaşma uygulamaları özellikle Batı Avrupa ülkelerinde popüler olarak kullanılıyor.

comScore'un 2011 Nisan ayında yaptığı bir araştırmada GSM şirketlerinin kaybının çok olacağını öngörülüyordu. O dönemde yapılan araştırma sonucuna göre İngiltere'deki akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 4'ü WhatsApp kullanıyor.

2011 yılının Haziran ayında yayımlanan bir başka araştırma SMS kullanımının gerilediğini söylüyordu. YouGov şirketinin yaptığı araştırmaya göre o dönemde SMS kullanımı yaygınlığı 81'e gerilemişti.

Sosyal mesajlaşma uygulamalarının 2011'de kullanım yaygınlığına ait bir veri henüz yok. Ancak bu uygulamaların kullanması hızla artarsa GSM şirketlerinin moralini daha da bozabilir.

Sosyal mesajlaşma uygulamaları geleneksel SMS'e göre birçok artı özelliğiyle kullanıcıları cezb ediyor. Örneğin konum, video, fotoğraf, kontakt ve sesli not gibi bir çok paylaşım bu uygulamalarla gerçekleşiyor. Böylece kullanıcılar daha ekonomik faturalarla karşılaşabiliyorlar.

Yorumlar (5)
 1. çok mantıklı değil. bu uygulamaları kullananlar, eğer bu uygulamalar olmasaydı o kadar sms atmazlardı. beleş olunca normalde kullanacakları sms miktarından 10 kat fazla mesaj atıyor olabilirler. böyle olunca 14 milyar rakamı da şişirilmiş bir rakam oluyor.

 2. Çok yakın gelecekte Viber gibi uygulamaların kullanımının artmasıyla telefon görüşme ücretleri de çok düşecek.

 3. SMS kullanimimdan kazanilan para tamamen GSM sirketlerinin karidir. SMSlerin veri olarak nerdeyse hicbir degeri yoktur(buyukluk anlaminda konusuyorum). Cep telefonlari ilk ortaya ciktiklarinda SMS icin hicbir ucret alinmiyordu. SMS kullaniminin gencler arasinda yayginlastigini goren sirketler bos durmayip fahis fiyatlarla ucretlendirmeye basladilar. O yuzden bu ac gozlu arkadaslar beter olabilirler...

 4. Sinan Ayhan Sinan Ayhan

  Şirketler tehlikenin farkında. Internet alt yapısına yatırım yapılıyor. Intettte TTnet'e gebe kalinmayacak yakın gelecekte.

  Internet de ucuzlayacak, telefon görüşme ücretleri de ama o zamana kadar TTnet ve operatör sirketlerince soyulmaya devam.

 5. Utanmasam ağlıcam :)

  Bir yerden 14 milyar dolar kaybederken bir yerden 28 milyar dolar kazandı operatör şirketler.

  Ücretsiz mesaj servislerini kullanabilmek için data satan operatörler en düşük 100 mb lık paketleri bile ortalama 8-9 liralık fiyatlarla satıyor.

  Data fiyatları bu şekilde oldukça viber ile sesli arama ücretlerini düşebilme ihtimali sadece bir ütopya.