Android'e yeni bir Siri alternatifi daha geliyor: Utter!
Uygulamalar

Android'e yeni bir Siri alternatifi daha geliyor: Utter!

Google Apple’ın kişisel asistanı olan Siri’ye karşı çalışmalarını hızlandırdığını ve bu çevrede bir satın almayla Alfred uygulamasını Android Market’e soktuğunu paylaşmıştık.

Google’ın tam anlamıyla Siri’ye rakip çıkarmak konusunda hırslı olduğunu söyleyebiliriz. Neden  mi? Çünkü Android Market’e yeni bir kişisel asistan daha giriyor. Yeni kişisel asistanın ismi Utter!

Bilindiği üzere Android'in sesli komut sistemi kısıtlı alanda kullanılabiliyordu. Özellikle üçüncü parti uygulamalarda sesli komut sistemleri çalışmıyordu. Ancak üçüncü parti uygulamalarının Utter!'ı desteklemesiyle bu uygulamalarda sesli komut sistemi kullanılmaya başlanabilecek.

Utter'ın ilginç özelliklerinden biri de uygulamalar arasında kombinasyon yapabilmesi. Örneğin tren bileti alacaksınız. Tren biletinin ücretini euro cinsinden öğreniyorsunuz. Bunu TL olmasını hesaplamak istiyorsanız, hesap makinesine sesli komutla geçip kuru göre hesaplayabiliyorsunuz.

Utter şu anda test aşamasında ve Android Market'lerde yayında değil. Bu sebepten dolayı uygulamının fiyatı da belli değil.

Utter! uygulamasının Türkiye Android Market'e girip girmeyeceği ise henüz bilinmiyor. Ancak Türkiye'deki Android kullanıcılarının yoğun ilgi göstereceğini söyleyebiliriz. Phandroid.com sitesinin test ettiği Utter! uygulamasının videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Yorumlar (3)
 1. Haha şu kısmı samimi olmuş en azından:

  - Utter, beni hakkımda ne biliyorsun?

  U: Hakkında her şeyi biliyorum.

  - Utter, hakkımda ne kadar bilgin var?

  U: Bütün Tweetlerini inceledim, mesajlarına baktım, bütün e-maillerini ve lokasyon bazlı servis verilerini didik didik ettim. Hakkında bayağı bir şey biliyorum yani.

  "Siri hakkında ne düşünüyorsun" diye sorunca mavi ekrana bağlaması ironik olmuş yalnız.

 2. Yakup Cemil Yakup Cemil

  kardeşimin e kitap okuyucu diye yanlışlıkla aldığı kindle tablet sayesinde ipad ve androidi karşılaştırma olanağı buldum.

  androidin aplle ipad 1'e yaklaşabilmesi için bile en az 5 seneye ihtiyacı var. bu 5 senede ipad de 5 ya da 6. versiyonunda olur herhalde.

  özetle adroid tablet-ipad karşılaştırması: yok öyle bir şey.

 3. dun tesadufen denedim bu uygulamayı, androidde "hacker's keyboard" diye bi uygulama var, tam boy ekran klavyesi veriyor standart klavye yerine, bir tuşta da mikrofon resmi var, nedir diye tıkladım, konuşun dedi konuştum, yazıya çevirdi :) bu programdır galiba google kullanıyordu.