Twitter marka sayfaları Türkiye'de yayına girmeye başladı [Güncellendi]

Twitter marka sayfaları Türkiye'de yayına girmeye başladı [Güncellendi]

Twitter'da marka sayfaları Türkiye'de yayına geçti ve marka sayfalarına geçen ilk Türk firması Turkcell oldu. Markalar için bir hayli önemli olan Twitter kullanımı, ilk başta sadece Twitter'ın partneri olan, aralarında Coca-Cola, American Express, Dell, McDonalds, Intel, General Electric'in de bulunduğu 21 dev şirketin marka sayfalarına geçmesi ile geçtiğimiz yılın Aralık ayında başlamıştı.

Turkcell'in marka sayfalarına geçiş yapması ile birlikte bir sosyal sorumluluk projesine destek vermesi de oldukça olumluydu. Turkcell, marka sayfalarına geçer geçmez marka sayfalarına özel olarak oluşturulan alana "Van için 5 liranız var mı?" sloganına yer vererek, Van'a yardım için Türkiye Kumbarası'na destek istedi ve yenilikle birlikte ciddi bir sosyal sorumluluk projesine de destek vermiş oldu.

Twitter marka sayfaları markaların yanı sıra etkili basın mensuplarına da veriliyor, bu tarz bir marka sayfasına sahip olan isim ise bir süre önce M. Serdar Kuzuloğlu olmuştu.

Geçtiğimiz Aralık ayından gnctrkcll ile ilk Twitter reklamını da veren Turkcell'in ardından Avea, Efes Pilsen, Garanti Bankası,  Markafoni ve daha birçok marka Twitter reklamlarınla yer almıştı. Marka sayfalarında da benzer bir rüzgar esmesi olası.

Marka sayfaları konusunda en çok ilerlemeyi kaydetmiş sosyal ağlardan biri olan Google+'ı takip eden Twitter ve Facebook da marka sayfaları konusunda kendisini geliştirmeye devam ediyor. Twitter sadece partnerleri ile marka sayfalarına geçerken, Facebook'un da aynı yöntem ile marka sayfalarını zaman tüneline geçirmesi bekleniyor.

GÜNCELLEME:

Twitter, Enhanced Profiles olarak geçen marka/kişi sahiplerine profil içine görsel yerleştirebilme, akışın en üstüne istenilen bir iletiyi sabitleme (bu tweet’in içinde resim ya da video linki varsa ilgili içerik açık olarak görünüyor), hesabı takip etmeyenlerden de özel mesaj alma özelliği (gerektiğinde özel iletişim kurmak için) ve ayrıntılı Twitter istatistikleri (tam RT sayısı, tam fav. sayısı, iletiler içinde verilen bağlantılara tıklanma sayısı, takipçi dağılımı vb.) sunuyor.

Turkcell Dijital Medya Müdürü Engin Gedik de konuyla ilgili şunları paylaştı;

Twitter’ın dünyanın dev markalarına sunmaya başladığı bu özellik duyurulduğu anda hemen gerekli yazışmaları yaparak talebimizi ilettik ve kısa sürede bu özelliğin ülkemizde de aktif olmasını sağladık. Türkiye’nin lider teknoloji şirketi olarak, daha önceki birçok yenilikte olduğu gibi bu özelliğe sahip olan ilk şirket hesabı olmak da planımızdaydı ve Van için Türkiye Kumbarası’nı Twitter sayfamızın öncelikli içeriği yaparak işe başladık. 

Twitter marka sayfaları sayesinde hem takipçilerimizi daha iyi analiz edebileceğiz hem de öne çıkarmak istediğimiz her türlü içeriği daha görünür kılabileceğiz. Ayrıca görsel olarak da önümüzdeki dönemde marka sayfamızın çok çeşitli ve ilgi çekici kullanımlarını da hayata geçireceğiz.

Mikro bloglama servisi olarak hayatımıza giren Twitter, bu yeniliklerle sosyal medyada hem reklam hem de trafik takibi konusunda ciddi bir oyuncu olacağını ve markaları daha fazla yanına çekeceğini gösteriyor. Pinterest gibi yeni ve etkili mecraların adını duyurması bakalım bu pazarın değişimini nasıl etkileyecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.