Şule Özmen'in E-ticaret kitabı genişletilmiş 4. baskısı ile yayında [yüzde 25 indirim]
E-Ticaret

Şule Özmen'in E-ticaret kitabı genişletilmiş 4. baskısı ile yayında [yüzde 25 indirim]

Dün düzenlediğimiz Webrazzi E-Ticaret'12 etkinliğinde güzel bir gelişmeyi de katılımcılarla paylaştık. Prof. Dr. Şule Özmen, e-ticaret kitabının yeni basımını Webrazzi E-Ticaret'12'de tanıttı.

İlk baskısı Ocak 2003 yılında, “Ağ Ekonomisinde Yeni Ticaret Yolu E-Ticaret” adıyla piyasaya sunulan kitap, aynı yıl 2. baskıyı yapmış ve 2009'da örnek e-iş modelleri olarak başarılı e-ticaret firmalarının eklenmesiyle 450 sayfalık (önceki baskıdan 200 sayfa fazla) bir kaynak kitap halini almıştı.

Peter Ducker’in, “Rakibin sizi eskitmesindense siz kendinizi eskitmelisiniz.”  sözüne ilk baskıda yer veren Şule Özmen, çevrimiçi dünyadaki hızlı değişimi yakalamak için 4. baskıyla kitabı yenilemeyi sürdürmüş.

Son baskı da bir önceki baskı gibi, yeni iş modelleri ve yeni örneklerle zenginleştirilmiş. Son yıllarda önem kazanan özel alışveriş kulüpleri ve fırsat siteleri ile Google Adwords ile ilgili bir örnek kampanya, iş ortaklığı (affiliate), pazarlama, konum tabanlı uygulamalar ve dijital pazarlama ölçümleriyle ilgili bilgiler 100 yeni sayfa ile kitaba dahil edilmiş.

2012'de Türk e-ticaret pazarında öne çıkması beklenen ödeme sistemleri ve güvenlik altyapısıyla ilgili bölümler de güncellenmiş.

Zaman zaman Türk internet sektörünün basılı kaynaklara ihtiyaç duyduğunu söylüyorum. Bu bakışla, Türkiye'nin en dinamik pazarına dair böyle bir kaynak yazılmış olması ciddi önem taşıyor. Kitapta çok sayıda Türk girişiminin örnek olarak ele alınması ise kitabın önemini artırıyor.

E-ticaret kitabının yayınevine teslim edilmesinin 2002 yılının ortalarına rastladığı düşünülürse Şule Hoca'nın e-ticaret pazarının ışığını 10 yıl önce gördüğünü söyleyebiliriz.

Kitap şu anda Bilgi Yayınları tarafından (sınırlı bir süre) % 25 indirimli olarak satılıyor. Kitap hakkında detaylı bilgilere göz atıp, hemen sipariş verebilirsiniz. eticaretkitabi.com'dan da kitapla ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

Kitabın arka kapağında yer tanıtım yazısını ve Arda Kutsal'ın kitap hakkındaki görüşlerini aşağıda paylaşıyoruz.

Prof. Dr. Şule Özmen bu eserinde, yeni bir ticaret yolu olan e-ticareti, internet ve dijitalleşmenin iş hayatına yansımasını ele alıyor. E-ticaret, geleneksel iş modellerinden farklı bir girişimcilik yaklaşımı, farklı bir yapılanma gerektiriyor. Bir yol haritası çizme hedefinde olan kitap, bir e-iş modelini hayata geçirirken efsanelerle değil gerçeklerle yola çıkılmasını sağlıyor. E-ticaret girişimciliğinden ve iş modellerinden, e-ticaret stratejilerine, web sitesi özelliklerinden dijital pazarlamaya, veri madenciliğinden, güvenlik ve ödeme sistemlerine kadar e-ticaretle kesişen tüm konular kapsanmakta.

Akademik bir titizlikle ele alınan konular, aynı zamanda e-ticaret eğitimleri ve dersleri veren ve alan taraflar için bir kaynak kitap özelliği taşıyor.  Şule Özmen, yine teoriyle yetinmiyor. Derslerde öğrenileceklerin ötesinde “iş”e yarar bilgileri akademik titizlikle analiz ediyor. Çok kapsamlı konular içeren bu eser, farklı disiplinlerde oluşan önemli bir sektörel bilgi birikimini de yansıtmakta. Alanındaki en önemli referans kitaplarından biri, beyinlerimiz için gıda ve interaktif dünyaya ilişkin güvenilir bir yol haritası.

Arda Kutsal webrazzi.com Kurucusu;

Webrazzi organizasyonlarında her zaman ön koltuklarda yer alan Şule Hocamız, elinizde tuttuğunuz kitabın 4. Baskısında da sektörün içinden çok özel bilgileri genç nesillere aktarmak için yoğun bir çalışma temposundaydı. Ülkemiz ekonomisi için vazgeçilmez olan girişimcilik kültürü açısından e-ticaret bir lokomotif görevi görürken, özellikle genç girişimcilerin bu kaynağın her satırından faydalanması gerektiğine inanıyorum.

Yorumlar (10)
 1. kitabın indirimli hali bile pahalı bence.

 2. Şerafettin Arslan Şerafettin Arslan

  Öncelikle kitabın e-ticaret girişimcilerine hayırlı olmasını diliyorum.

  Umarım kitabın içeriğinde bir e-ticaret operasyonunu A'sından Z'sine (satın alma, tedarik gibi süreçler de dahil) anlatılmıştır. Aksi halde diğer kitaplar gibi işin sadece pazarlama yönünü anlatıp birkaç study case ile geçiştirilen kitaplardan farkı olmayacaktır.

 3. Hakan Yalçin Hakan Yalçin

  [ Pozitif Paradox ]

  Bazıları bilebilir, bazıları bildiklerini yazabilir ve bildiklerini öğretebilir .

  Bazıları daha çok bilir daha az öğretir , bazıları bilmezken konuşabilir, bazıları düşünebilir , ifade yolunu istese de gidemeyebilir.

  Bazen , en basit şeyleri bile öğrenmesi gereken insanlar olduğunu unutursun. Aklın , öğrendiğini basit görme algısı bunu tetikler.

  Bazen , sende ki bilginin öteki için değerli olduğunu bilmeyebilirsin.

  Bazen , basit ve zor şeyleri çok güzel ifade edersin, konuşabilirsin , yazabilirsin, öğretebilirsin, düşünebilirsin ve sen eğitici ve öğretici bir kitap yazmaya hazırsın .

  ... değişmeyen tek şey de değişimin ta kendisdir , bunlar da dahil tüm genellemeler yanlıştır ...

  ‎''Kemerlerini sıkı bağla Dorothy, Çünkü Kansas yok olmak üzere...''

  H.

 4. Kitabın kitap halini pdf olmayan şeklini nereden bulabilirim.

 5. neden bu kadar pahali...

 6. Yaşar Önal Yaşar Önal

  Mail bülteninde konuyu okuduktan yarım saat sonra d&r dan kitabı sipariş ettim. İçeriği gerçekten doyurucu görünüyor. Elime gelmesini iple çekiyorum.

 7. Nasuh Erturan Nasuh Erturan

  Burada okuduğum yazı üzerine kitabı sipariş ettim. Bugün elime ulaştı. Yalnız kitabın 500 sayfa ve tamamen yazıdan oluşması, bende kitaba karşı bir önyargı oluşturdu. Ayrıca fiyata göre baskı kalitesi çok kötü. İçerisindeki yok denecek kadar az olan resimlerin kalitesi çok kötü, bazı yerleri okunmuyor. İlk aşamada gözüme tamamen teorik bilgilerden oluşan bir ders kitabı gibi geldi.

  Fakat kitap hakkında yapılan yorumları gözününde bulundurarak, önyargılarımı bir kenara bırakıp büyük bir gazla okumaya başlamayı düşünüyorum. Sonuçta bu alanda belli bir yerlere gelmiş ve belli şeyleri başarmış olan insanlar kitap hakkında çok olumlu görüş bildirmişler. Demekki iyi bir kitap.

 8. Iskender Iskender

  Ben bu kitabın geliştirilmiş 3.baskısını ayıptır söylemesi 35TL ödeyerek tabi biraz araştırdım alırken başka yazılmış kitap var mı diye neyse kitapta Burak Büyükdemir'in yazdığı yoruma kanarak aldım ama hayal kırıklığı bana pek birşey katmadı.Burak Bey Kitap için "internet ülkesinde yolculuk yapacaklar için kılavuz olacak" demişti olmadı.

 9. Mehmet Çetin Mehmet Çetin

  Kitabı yüksek lisansta tavsiye üzerine araştırdım. İçindekilere bakınca doyurucu bir zenginlik ve kapsayıcılıkta buldum. Kanaatlerin farklı farklı oluşu ise tereddütte bırakıyor. Uzun yıllar sektörün içerisinde olan birisi olarak eksik noktaları da var mı? Bence var.

 10. Implant Fiyatları Implant Fiyatları

  Bu kitaba okumaya başlamayı düşünüyorum. Pahalı bir kitap ama almaya değer.