Markalar için Etkin Twitter Kullanımı
Dijital

Markalar için Etkin Twitter Kullanımı

Açıklama: Serhat Bıçakçı, Dipnot.TV'nin eski dijital pazarlama sorumlusudur, şu günlerde markalara dijital pazarlama danışmanlığı vermektedir. Bu yazısı Webrazzi'de konuk yazar olarak yayınlanmıştır.

Twitter, Türkiye'de Facebook'tan sonra en çok kullanılan sosyal ağ durumunda. Haziran 2011'de açıklanan rakamlara göre Türkiye'de 4 milyon Twitter kullanıcısı bulunuyor. Kullanıcıların anlık olarak düşündüklerini, ihtiyaçlarını, gittikleri mekanları, ürünler ve mekanlar hakkındaki fikirlerini, ve daha bir çok özel bilgilerini paylaştığı bu sosyal ağ'da, markaların da kesinlikle bulunması ve aktif bir iletişim sağlaması gerektiğini düşünüyorum.

Sosyal ağlar doğru kullanıldığı zaman markalar için çok büyük fırsatlar oluştursa da yanlış bir kullanım marka için çok büyük sorunlar oluşturabiliyor. Burada Twitter'a yeni giriş yapacak olan markalar için önerilerim olacak.

Markalar Twitter'ı etkin bir şekilde nasıl kullanabilir?

- Paylaşım yapın

Takipçilerinize(Müşterileriniz ve potansiyel müşterilerinize) fayda sağlayacak ve onları bilgilendirecek paylaşımlar yapın. Paylaşım yapmadığınız takdirde boş bir Twitter hesabını hiç kimse takibe almak istemeyecektir.

- Bilgi verin

Sürekli olarak ürünlerinizi paylaşma hatasına düşmeyin. Takipçilerinizi bilgilendirecek paylaşımlar da yapın. Amacınızın sadece para kazanmak değil, müşterilerinize faydalı olmak olduğunu hissettirin

- Güncel olun

Bir anda 10 paylaşım yapmak yerine, paylaşımlarınızı zaman aralıklarına bölün. Müşterilerinize sürekli aktif olduğunuzu ve onlar için çalıştığınızı gösterin

- Dinleyin ve cevap verin

Takipçilerinizin sizin hakkınızda yazdığı olumlu-olumsuz görüşleri takip edin ve cevap verin. Hata yaptıysanız, hatanızı kabul ederek, müşterinizin kaybını telafi edin. Hatanıza karşılık olarak müşterinize fayda sağlayacak birşey yapın(İndirim, hediye ürün vs)

Markanızın hesabına yazılan mentionlara cevap verin. Twitter'da hesabınızın olmaması, size yazılan mentionlara cevap vermemenizden daha iyi bir durumdur, çünkü markanıza birşey yazan takipçiniz, cevap alamadığı zaman, önemsenmediğini düşünerek markanıza olan güvenini kaybedecektir.

- Müşterinizle tartışmayın

Haklı olsanız dahi müşterinizle Twitter'da tartışmayın. Bu tartışmanızı diğer bütün takipçileriniz görecektir. Bir markanın müşterisiyle -tüm müşterilerine açık bir ortamda- tartışması tabi ki göze hoş gelen bir durum olmayacaktır.

- Takipçilerinize tavsiyelerini ve önerilerini sorun

Daha iyi hizmet verebilmek için neler yapmanız gerektiğini takipçilerinize sorun. Sorularınızı cevaplayanlara da küçük hediyeler verin. Böylece takipçilerinizin zamanlarına değer verdiğinizi gösterin. -Müşterilerinizden birşey istiyorsanız, siz de onlara fayda sağlayın.-

- Fırsatlar sunun

Müşterilerinizin sizi takip etmesi için bir neden bulun. --> Markanızı Twitter'dan takip edenlere özel fırsatlar sunun. (Bknz: Müşterilerinizden birşey istiyorsanız, siz de onlara fayda sağlayacak birşey verin.)

- Sade ve göze hoş gelen bir üslup kullanın

Twitter'da yazdıklarınızın sizi takip eden herkes tarafından görüldüğünü unutmayın. Twitter sayfanızda kullanacağınız samimi ve hoş bir üslup takipçilerinizin markanıza olan sempatisini artıracaktır. Hatta etkin ve doğru bir hesap kullanımı ile markanıza antipati besleyen kişilerin görüşlerini tamamen değiştirebilirsiniz.

- Takipçi sayınızı değil, kurduğunuz iletişimi artırmaya çalışın

Takipçi sayınızın fazla olması tabi ki güzeldir ancak markanızla alakasız takipçilerin size hiç bir faydası olmayacağını unutmayın. Bu yüzden amacınız sadece takipçi sayınızı artırmak olmasın. Twitter'da daha çok, müşterilerinizle ve müşteriniz olabilecek olan kişilerle iletişimizi artırın.

Twitter'da kuracağınız yakın ilişki olağan müşterilerinizin memnuniyetini artıracaktır ve size yeni müşteriler kazandıracaktır.

Görsel Kaynak: Isra Garcia

Yorumlar (4)
 1. Özay Çoğay Özay Çoğay

  Serhat beyi eskiden takip ederdim. Çok fazla twit attığı için takipten vazgeçtim. Güncel olmayla takipçileri boğma arasında ince bir çizgi olduğunu düşünüyorum. Çünkü kendisinin yararlı twitleri vardı ama o yararlı twitler diğerleri arasında kaybolup gidiyordu. Yarar ve zaman kaybı muhasebesi yaptığımda takipten çıkarmamın daha uygun olacağına karar verdim.

 2. Güzel bir kaynak olmuş ancak Serhat beyin twitter hesabında hâlen dipnot.tv'de görevli olduğu yazıyor.

  1. Serhat Bıçakçı Serhat Bıçakçı

   Kıyas merhabas, beğenmene sevindim. Umarım faydalı olur. Şuan Dipnot.tv'den ayrılmış bulunmaktayım ancak bir süre danışmanlık yapacağım, bu yüzden profilimde "dijital pazarlama danışmanı" olarak yazıyor.

 3. Servilla Çelik Villa Servilla Çelik Villa

  Çelik villa firmamızın tweeter hesabında bu önerileri dikkate alacağız.. Teşekkürler..

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri