Bankanızdan Facebook kredisi kazanmak ister misiniz?
Finans

Bankanızdan Facebook kredisi kazanmak ister misiniz?

Facebook'un halka arzı gerçekleştiğinde Facebook kredileri için beklenen gün gelmiş olacak. Sayısal para birimi olmanın ötesine geçecek Facebook kredileri, yeni takas aracı olmaya başlayacak.

Bilindiği üzere dünyanın en büyük sosyal ağı, halka arz dökümanında 2011 gelirlerinin yüzde 12'sinin sadece Zynga'dan geldiğini paylaşmıştı. Sadece Zynga oyunlarında kullanılan Facebook kredileri düşünüldüğünde Facebook'un sanal kredilerini borsa da gerçek paraya dönüştüreceğini söylemek pekala mümkün. Peki bankamızdan Facebook kredisi kazanmamız mümkün olabilir mi?

Artık bu soruya olumlu cevap vermek mümkün. Garanti Bonus'un müşterilerine Facebook kredisi kazandıracak olması Facebook kredilerine itibar kazandıran yeni bir örnek. Garanti Bankası bu yeni kampanya ile kısa bir süre için belli bir harcama yapan Bonus kart sahiplerine, işlem yapılan gün başına 10 Facebook kredisi kazandıracak. Kampanya ile toplam 50 bin Facebook kredisinin dağıtılması hedefleniyor.

Facebook henüz resmi bir çevrimiçi alışveriş altyapısı oluşturmuş değil. Diğer yandan Facebook yakında borsada işlem görecek ve gerçek harcamalarımız Facebook kredilerine endekslenmeye başlandı. Bu durum nakitsiz geleceğin en önemli kilometre taşlarından biri.

Garanti'nin kampanyası Türkiye'de bir ilk olarak sunuluyor ama 'mavi para'nın 1 Temmuz 2011'den itibaren Facebook içi uygulamalarda zorunlu olarak kullanılmaya başlaması bir şeylerin değişmeye başlayacağını göstermişti. Şimdilik Facebook kredileri ile sadece oyun oynamak, film izlemek basit sayılabilecek işlemler yapılsa da finansal servislerin sosyal ağlarla yakınlaşması bize daha farklı kampanyalarla karşılaşmamızın çok uzak olmadığını gösteriyor.

Mark Zuckerberg, kredi kartını çöpe atmak isteyen Jack Dorsey ile anlaşmaya karar verir mi* bilmiyorum. Fakat gelecekte 'Facebook Wallet' ile tanışmamamız için hiç bir neden göremiyorum.

*Zuckerberg Facebook hisselerinin çoğunluğunu kaybetse de halen karar verme hakkını elinde tutuyor.

 

 

Yorumlar (3)
  1. Garanti'nin bu kampanyasının dışında geçtiğimiz günlerde 'Dünyada ilk kez' Denizbank Facebook Şubesini açmıştı. Facebook Credit genel anlamda kullanılmaya başladığında Denizbank'tan Facebook Credit havale işlemi gibi bir işlem adımı bile gelebilir. Yada Facebook Credit Kredisi gibi bir ürün bile çıkabilir.

  2. Bu para biranda kullanılmaz fakat yavaş yavaş yaygınlaşabilir. Acele davranmasalar karşılığını alırlar.

  3. Evet bende bir banka çalışanı olarak Denizbank'ın Dünya'da ve Türkiye'de ilk olarak çıkartmış olduğu uygulama ile anlık olarak Facebook'taki arkadaşlarıma para gönderiyorum , arkadaşımda en yakın Denizbank atm'snden şifresi ile parasını çekebiliyor.Bu uygulamayı muhtemelen çok yakın zamanda Denizbank bu şekilde geliştirecektir.