Facebook'ta kimin ne kadar hissesi var?

Facebook'un halka arz başvurusu ile ilgili en çok merak edilen konulardan biri, dünyanın en büyük sosyal ağında kimin ne kadar hissesi olduğu. SEC'e sunulan başvurusuyla beraber Facebook'un bugüne kadar hiç bilinmeyen tüm sırlarının yanı sıra bu konuda merak edilen tüm detaylar da yer alıyor.

Halka arz rakamı 5 milyar dolar olarak açıklanan Facebook bugüne kadar toplam 2,4 milyar dolarlık yatırım aldı. Dolayısıyla çok sayıda yatırımcısı ve hisse sahibi bulunuyor. Bunlar arasında tek başına en fazla hisseye sahip olan kişi tahmin edebileceğiniz gibi 27 yaşındaki Mark Zuckerberg. Facebook hisselerinin yüzde 28,2'sine sahip olan Zuckerberg ile ilgili bundan daha da önemli olan detay firmadaki oy hakkı.

Zuckerberg'in Facebook'ta oy hakkı yüzde 56,9. Yani tek başına tüm kararları alabilecek kadar gücü var. Her ne kadar bu durum bugüne kadar herhangi ciddi bir soruna yol açmadıysa da, halka arz noktasında tüm kararların tek kişi tarafından alınabileceği bir şirket riskli olarak kabul edilebiliyor.

Zuckerberg'den sonra Facebook'ta en fazla hisseye sahip olan Accel Partners'tan Jim Breyer. 2006 yılında Accel'in Facebook'a yaptığı yatırım sürecini yöneten Breyer, hem Accel'in, hem de kişisel hisseleri ile birlikte Facebook'un yüzde 11,4'üne sahip. Bu oran içerisinde Accel'in toplam 190 milyon, Breyer'in ise 11,7 milyon adet hissesi bulunuyor.

Facebook'un kurucularından Dustin Moskovitz'in hisse oranı ise yüzde 7,6.

Rus yatırım firması Digital Sky Technologies, Facebook'un en sadık yatırımcılarından biri. Daha önce 2009 ve 2011'de Facebook'a toplam 700 milyon dolar civarında yatırımlar gerçekleştirmiş olan DST, bunun dışında zaman içerisinde Facebook'un var olan bazı yatırımcılarının da hisselerini satın alarak, onlara erken bir çıkış imkanı da sağlamıştı. DST'nin Facebook'taki toplam hisse oranı yüzde 5,5.

PayPal'i kurduktan sonra eBay'e satan Peter Thiel de SEC başvurusunda adı geçen diğer bir Facebook hissedarı. Thiel 2004 yılında Facebook'a 500 bin dolar yatırım yapmış ve karşılığında yüzde 10'un üzerinde hisse sahibi olmuştu. Facebook'un ilk melek yatırımcısı Thiel zaman içerisinde hisselerinin bir kısmı sattı ve halka arz öncesi elinde bulundurduğu oran yüzde 2,5.

Bunlar oranları yüzde 1'in üzerinde olan Facebook hissedarları. Payları yüzde 1'in altındaki hisse sahipleri hakkında detaylı bilgi bulunmuyor. Fakat bu listede bahsetmeden geçemeyeceğimiz çok önemli isimler var.

Bunlardan biri Microsoft. 2007 yılında Facebook'a 240 milyon dolar yatırım yaparak firmanın yüzde 1,6 hissesine sahip olan Microsoft zaman içerisinde hisse oranını azaltmış. Goldman Sachs, Elevation Partners, Founders Fund hisse oranları belirtilmeyen diğer pay sahipleri arasında.

Facebook'un gelirlerinin yüzde 12'sini sağlayan Zynga'nın kurucusu Mark Pincus da Facebook hissedarlarından biri. 2004 – 2005 yıllarında Facebook'un hayata geçebilmesi için ilk tohum yatırımı yapan bir diş hekimi de Facebook'un 2 milyon hissesini elinde bulunduruyor. Adı Edward Zuckerberg ve kendisi Mark'ın babası.

Tüm rakamlar içerisinde henüz dağıtılmamış hisseler olduğu da biliniyor. Henüz ön koşullar yerine getirilmediği için bazı çalışanlara dağıtılmak üzere ayrılmış hisseler (RSU) bu toplam içerisinde yer alıyor. Yani bu payların da dağıtılması ile birlikte hisseler de ufak değişiklikler görebiliriz.

Facebook 5 milyar dolarlık bir halka arz gerçekleştiriyor ve Zuckerberg hisselerinin bir kısmını halka arz esnasında elden çıkartacağını söylemişti. 100 milyar dolarlık bir değerleme ile Zuckberg'in şu anda 28 milyar dolar değerinde bir hissesi olduğunu görüyoruz. Ne kadarını satacağı ise henüz belli değil.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.