Halka arz öncesi Facebook'ta son durum
Finans

Halka arz öncesi Facebook'ta son durum

Tarihin en büyük halka arz olaylarından birine tanıklık etmemize artık çok az kaldı. Facebook son yönetim kurulu toplantısının ardından resmi başvurusunu yapacak. Henüz tüm detaylar net değil ama söylentilere göre 100 milyar dolar civarı değerleme üzerinden 10 milyar dolarlık hakla arz yerine, aynı değerleme üzerinden 5 milyar dolarlık bir halka arz gerçekleşebilir.

Yakın zamanda LinkedIn, Groupon ve Zynga'nın halka arzlarına şahit olmuştuk. Facebook için sürecin bu firmalardan biraz daha farklı işleyeceği tahmin ediliyor. Şirket değerlemesi anlamında çok ciddi endişelerin yaşandığı bu konuda daha fazla spekülasyon meydana gelmemesi için Facebook, halka arz sürecini mümkün olduğu kadar basına kapalı bir şekilde gerçekleştirmeye çalışacak gibi görünüyor.

Facebook'un 100 milyar dolar gibi tarifi zor bir değerleme ile halka arz olması doğal olarak herkesin aklına yeni bir dot-com balonu patlar mı sorusunu getiriyor. Statista'nın analizinden çıkan aşağıdaki rakamları değerlendirerek bu konuda siz de kendi yorumunuzu yapabilirsiniz.

Facebook gelirleri 2011'de 4,27 milyar dolar oldu. Şirketin faaliyet karı ise 1,7 milyar dolar. Toplam 3.100 çalışanı olan firmanın reklam gelirleri 3,8 milyar dolar civarında. Şirket değerlemesi ise 2011'de 73 milyar dolar olarak hesaplanmış, 2012'de ise 100 milyar dolar olacağı ön görülüyor.

İşte tam bu noktada en kritik detaya geliyoruz. Eğer şirketin değeri gerçekten de 100 milyar dolar ise, bu rakam Facebook'un 2011 tahmini net karı olan 1,5 milyar doların tam 67 katı. Eğer Apple'ın değerlemesi, net karının 67 katı ile doğru orantılı olsaydı; Apple'ın değerinin 2,2 trilyon dolar, yani şu andaki değerinin tam 5 katı olması gerekirdi.

İşte yukarıdaki hesaplama Facebook'un halk arzının altından yeni bir dot-com balonu çıkıp çıkmayacağının endişelerinin en önemli nedeni. Fakat bu endişelerin haklı mı, yersiz mi olduğunu kendi gözlerimizle görmemiz için artık çok az bir zaman kaldı.

Yorumlar (2)
 1. 100 kat da olur 1000 kat da olur. Mevcut finansal sistemin kusuru olsa gerek. Bit ekonomisinin gerçekleri bu hesapların bir parçası değil henüz. Gelecekte ekonomistler Facebook gibi şirketlerin gerçek değerini gösteren daha anlamlı kriterler belirleyecek bence.

  850 milyon kişiye ulaşmak Facebook adlı bir şirketin değil internetin gücü. 5 yıl aynı konumda pekala bambaşka bir internet şirketi de olabilir.

  Popüler bir şeyin değeri nasıl belirlenir? Titanic filmini düşünelim. En yüksek hasılat elde etmiş filmlerden biri: o bile dünya çapında 1.8 milyar dolar. O yılın en önemli olayıydı, 15 hafta listelerde birinci kalarak rekor kırdı, bazı sinemalarada bir yıla yakın gösterimde kaldı. Bugün kimse izlemiyor bile, önemseyen zaten yok. Oysa o dönemde Titanic hisseleri piyasada işlem görüyor olsaydı herhalde değeri 10 milyarı falan geçerdi. Dünyadaki en önemli şey, az mı.

  İnsanlar FB hissesi alırlar. Yatırım yaparlar. İmkanım olsa ben de alırım. İnsanlar piyango bileti bile alıyorlar FB mu almayacaklar. Onlar aldıkça da FB değerlemesi artar.

  İkincisi, insanlar FB'un gelecekte İnternet Tanrısı olma ihtimaline yatırım yapıyorlar. Ve Tanrı'ya paha biçemezsin. Değeri sonsuzdur, bugünden yatırım yapılabilir. Sorun şu ki İnternet Tanrısı diye bir şey olmayacak. FB için bugün değerli olan şey yarının dünyasında sıradan olacak.

  FB'da bir değer varsa bugün var, o da 4.27 milyar dolar işte.

  1. mantıklı