Halka arz öncesi Facebook'ta son durum

Tarihin en büyük halka arz olaylarından birine tanıklık etmemize artık çok az kaldı. Facebook son yönetim kurulu toplantısının ardından resmi başvurusunu yapacak. Henüz tüm detaylar net değil ama söylentilere göre 100 milyar dolar civarı değerleme üzerinden 10 milyar dolarlık hakla arz yerine, aynı değerleme üzerinden 5 milyar dolarlık bir halka arz gerçekleşebilir.

Yakın zamanda LinkedIn, Groupon ve Zynga'nın halka arzlarına şahit olmuştuk. Facebook için sürecin bu firmalardan biraz daha farklı işleyeceği tahmin ediliyor. Şirket değerlemesi anlamında çok ciddi endişelerin yaşandığı bu konuda daha fazla spekülasyon meydana gelmemesi için Facebook, halka arz sürecini mümkün olduğu kadar basına kapalı bir şekilde gerçekleştirmeye çalışacak gibi görünüyor.

Facebook'un 100 milyar dolar gibi tarifi zor bir değerleme ile halka arz olması doğal olarak herkesin aklına yeni bir dot-com balonu patlar mı sorusunu getiriyor. Statista'nın analizinden çıkan aşağıdaki rakamları değerlendirerek bu konuda siz de kendi yorumunuzu yapabilirsiniz.

Facebook gelirleri 2011'de 4,27 milyar dolar oldu. Şirketin faaliyet karı ise 1,7 milyar dolar. Toplam 3.100 çalışanı olan firmanın reklam gelirleri 3,8 milyar dolar civarında. Şirket değerlemesi ise 2011'de 73 milyar dolar olarak hesaplanmış, 2012'de ise 100 milyar dolar olacağı ön görülüyor.

İşte tam bu noktada en kritik detaya geliyoruz. Eğer şirketin değeri gerçekten de 100 milyar dolar ise, bu rakam Facebook'un 2011 tahmini net karı olan 1,5 milyar doların tam 67 katı. Eğer Apple'ın değerlemesi, net karının 67 katı ile doğru orantılı olsaydı; Apple'ın değerinin 2,2 trilyon dolar, yani şu andaki değerinin tam 5 katı olması gerekirdi.

İşte yukarıdaki hesaplama Facebook'un halk arzının altından yeni bir dot-com balonu çıkıp çıkmayacağının endişelerinin en önemli nedeni. Fakat bu endişelerin haklı mı, yersiz mi olduğunu kendi gözlerimizle görmemiz için artık çok az bir zaman kaldı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.