Dijital Boğaziçi Silikon Vadisi'ne rakip olur mu?
Genel

Dijital Boğaziçi Silikon Vadisi'ne rakip olur mu?

Geçtiğimiz hafta Almanya'nın Münih kentinde yapılan DLD konferansının Türkiye'ye ayrılmış bölümündeki Digital Bosphorus adlı oturum büyük heyecan yarattı. Bunun sebebi ise tam olarak Türk internet sektörünün yürümeyi çoktan öğrendiği ve artık koşmaya başladığı zamanları yaşıyor oluşumuz.

Öncelikle sizlere anlık olarak aktardığımız DLD konferansında olup biteni kısaca hatırlatmak istiyorum. Daha doğrusu, DLD konferansı gerçekleştirilen Digital Bosphorus oturumundan.

Moderatörlüğünü geçtiğimiz yıl Webrazzi Summit'te bizlerle birlikte olan TechCrunch yazarı Robin Wauters'ın üstlendiği oturumun konuklarını hepimiz tanıyoruz; 41? 29!'dan Alemşah Öztürk, Turkcell'den Cenk Bayrakdar, YemekSepeti'nden Nevzat Aydın, Peak Games'den Sidar Şahin ve Markafoni'den Sina Afra. Oturumda konuşulan konuların hepsi de Türkiye internet sektörünün geldiği noktayı özetliyordu. Tüm yorumlar olumluydu, başarıyı vurguluyordu. En önemlisi hissettiğim kadarıyla başarıya doygunluk seviyesinin çok uzağında oluşumuz ki, bu da çok iyi bir şey. Webrazzi için hissettiğim heyecanı, Türkiye internet sektörü için de hissettiğimi söylemeliyim. Çünkü daha çok büyüyeceğiz, gelişeceğiz, dış dünyaya daha çok açılacağız ve tüm dünyanın ilgisini çekeceğiz. Kısacası artık misafirlikten çok, evsahipliği yapacağız.

Size Silikon Vadisi'nin hikayesinden bahsetmek istiyorum biraz. San Jose'deki o meşhur vadi... Merak ediyorum teknoloji, internet ya da yazılımla ilgilenip de orada çalıştığını düşlemeyen birileri var mıdır? Hepimizin hayali dedikleri yer işte. Vadinin o isimle anılması da rastlantısal değil bildiğiniz üzere; bölgede yoğun olarak üretim ve ar-ge faaliyetleri yapan silikon yonga üreticileri bulunduğu için ve elbette kullanılan silisyum adlı madde yüzünden vadinin adı "Silikon" olarak yerleşiyor. O vadiden dünyanın en büyük teknolojik firmaları çıkıyor, yeni doğanlar o bölgeye konuşlanıyor. Firmaların, girişimlerin adlarını saymaya kalksak sonu gelmez...

Dijital Boğaz da neyin nesi?

Bahsettiğim Silikon Vadisi bizler için güzel bir model. Düşünsenize, bir coğrafi şeklin adı teknoloji firmaları yüzünden değişiyor. İşte Dijital Boğaz da, dünyada Türk internet sektörünün bu şekilde anılmasını sağlayacak bir ad. İsim babası Markafoni CEO'su Sina Afra. Şu ana kadar takip ettiğim kadarı ile sosyal medyada da çok destek gördü Dijital Boğaz kavramı. Twitter'da bu adı destekleyenler var, İstanbul'un herkesi kendine hayran bırakan eşsiz boğazı ile Türk internet sektörünün dünyadaki tilt'i olabilir. Kişisel görüşüm desteklenmesi yönünde çünkü bu ismi ancak bizler de sahiplenirsek oturtabiliriz. Elbette sadece İstanbul'a yönelik değil. Bunu özellikle belirtmek ve savunmak gerekir sanırım. Dijital Boğaz, sadece İstanbul' değil, Ankara'yı, İzmir'i, Bursa'yı, Antalya'yı; tüm Anadolu'yu kapsayan bir isim olarak kullanılmalı. Kullanılmalı ki, Türkiye'nin önemi ve konumu belli olsun. Yani işi Silikon Vadisinden de öteye geçirmek, sadece Boğaziçi'ni değil, tüm Türkiye'yi Dijital Boğaz adı etrafında toplayabiliriz.

Oturum boyunca konuşulanlar ne kadar büyük bir pazar oluşumuz, ne kadar genç ve istekli oluşumuz, büyümeye, dünyaya açılmaya ne kadar müsait oluşumuzdu. Oluşan sinerji, koşmaya başlayacağımız hatta başladığımızın da habercisiydi aynı zamanda. Yazıyı yazarken düşüncelerim de acaba çok mu iyimser bir pencereden bakıp bakmadığım yönündeydi. Belki çok toz pembe gözükebilir ama büyük potansiyelimiz var. Fakat bu potansiyel de tek başına yetmiyor. Daha çok çabalamamız, daha çok çalışmamız gerekiyor. Potansiyelin bu denli büyük olmasının değerinin de her zaman bilinmesi gerektiğini düşünüyorum. Hemen canlı bir örnek vermek gerekirse, Webrazzi'nin Silikon Vadisi yazarı Reyhan Çepik de geçenlerde bir tweet atmıştı. Kendisine sorulan bir soru niçin sadece silikon vadisindeki iş yapmadıkları yönündeymiş. Sorunun cevabı ise kısa ve net olmuş; Türkiye'deki potansiyelin farkındayız. Yani Silikon Vadisi'nin de bizden haberi var! Yurtdışının da dikkatini çekiyoruz. Ülkemize büyük yatırımlar ve ciddi satın almalar gelmeye başladı. Webrazzi olarak Dijital Boğaz'a desteğimizi esirgemiyoruz, bu tarz satın alma haberlerinin tümünü size aktarıyoruz. Bir yandan gelen yabancı yatırımlar, diğer yandan dünyaya açılan Türk markaları... Bunların hepsi de Dijital Boğaz'ın eseri.

Türkiye'deki potansiyelin herkes farkında diyoruz ya, şimdilerde de adını biz koyuyoruz işte. Gerçekten büyük bir pazar olabiliriz. Hayal edilen bir pazar olabiliriz. Gerek girişimcilerimiz ile gerek yatırımcılarımız ile vizyonumuzu genişletebilir, geleceğe daha güçlü ve umutlu bakabiliriz. Herkes Dijital Boğaz ismini sahiplenmeli bence. Boğaz'ın akıntısında kaybolmak istemeyenler, Türk internet sektörü için bir şeyler yapmak isteyenler Dijital Boğaz ismini kesinlikle kullanmalı. İstedikten sonra Silikon Vadisi kadar ünlü olmamızı engelleyecek hiçbir şey yok. Çünkü değişiyor ve gelişiyoruz... Lütfen Dijital Boğaz'ı sahiplenmeyi unutmayın. Çünkü hepimiz bunun bir parçayız.

Not: Dijital Boğaz için hazırladığı logoyu kullanmamıza izin veren grafiker Ali Bozkurt'a teşekkürler.

Yorumlar (21)
 1. Polyanna Polyanna

  Daha da geçecek, yakında tek bir şirketimizin binde bir hissesiyle Silikon Vadisi'ndeki şirketlerin tamamını satın alabileceğiz.

 2. o kadar teknokentler teknoparklar dururken istanbul boğazımı. tamam boğaz coğrafi statü olarak dünyanın bildiği bir yer olabilir ama iş teknoloji olduğunda birleşik bir yer olması lazım. teknoloji firmalarının bulunduğu merkezi konum. dağınık olmaması lazım.

  ismi geçen şahıs (sina) almanya teknoloji sek. çalıştığı için almanya da bu kadar geniş yer buldu. hadi amerikada veya ingilterede bu kadar yer bulsun.

  bakalım zaman ne gösterecek..::

 3. Oguz Serdar Oguz Serdar

  Yeni bir isim neyi değiştirir veya ekstradan tetikler bilmiyorum ama bizzat global startuplara seed funding sağlayan Şili hükümeti (1) kendi çabasını Latin Amerika'nın girişimcilik ve inovasyon hub'ı olmak şeklinde tanımlıyor. Sadece programın dünya basındaki yankısı malesef tüm Türk komunitesi olarak yarattığımız etkiden fazla. Tüm PR süreçlerini, doğma - büyüme Amerikan göçmenlerden oluşan bir ekip ile yönettiklerini eklemekte fayda var. Süreç içerisinde ne kadar başarılı olacaklar göreceğiz ancak bence bizim ihtiyacımız olan atılım, isimlendirmelerden çok tam olarak böyle bir şey, eğer gerçekten global atılımı hedefliyorsak.

  Aynı şeyi Türkiye için düşünecek olsaydık Latin Amerika yerine "Orta Doğu" veya "Avrupa" şeklinde koyabilirdik.

  Dijital Boğaz ismini beğeniyor olmakla beraber (Sina Afra'ya çok teşekkürler), isimlendirmenin ötesinde atılımlara ihtiyacımız olduğuna inanıyorum. Silikon Vadisi, Dijital Boğaz vs. isimlere takılmadan, Paul Graham'ın şu makalesini iyi analiz etmeliyiz diye düşünüyorum her şeyden önce: http://www.paulgraham.com/hubs.html

  Bir de nedense şu haberi hatırladım bir anda.:) http://www.merlininkazani.com/Bill_Gates_Istanbula_Silikon_Vadisi_kuracak-oyun_haber-12155p1.html

  (1) "Chile will become the entrepreneurial and innovation hub of Latin America by 2014" - http://www.startupchile.org/chile/latam-hub/

 4. Türkiye'deki potansiyelin herkes farkında ama genç nüfusuyla pazar olma potansiyeli bu. Bir de endüstriyel şirketler için eğitimli ucuz işgücü sağlama potansiyeli. Silikon Vadisi deyince ise bir kültürden bahsediyoruz. Bu kültürün öğelerinden hangisi Türkiye'de var: yaratıcılık, yenilikçilik, çok çalışma, idealizm, kolaycılığa kaçmama, sürekli bir geleneği yıkma geleceği yaratma arzusu, para kaybetmeyi göze alan uzun vadeli yatırım anlayışı, çalışana şirket değerinden pay verme vs. vs.

  Hindistan olacaktık onu bile olamadık, nasıl silikon vadisi olacağız.

  Olsak olsak bölgesel pazara açılan bir kapı oluruz. Dijital Boğaz olmaz mı? Olur. Ama sırf bu devirde dijital olmayan bir şey kalmayacağı için.

  1. Recai Uluced Recai Uluced

   Çok güzel noktalara parmak basmışsınız. Fiziki ve iş hacmi olarak tamam da kültür açısından bu işin neresindeyiz? Mükemmel bir tespit.

   3 sene evvel Bakanlığında desteklediği Kocaeli'ni silikon vadisi yapma girişimleri vardı. Ayrıca 5 yıl önce de Yalova'yı Silikon vadisi yapma projeleri vardı hükümetin. Ancak henüz bir şey olmuş değil. Tahminim bu illerde Halk Eğitim "bilgisayar kursu" ile "ileri web sayfası tasarlama kursu" açmıştır. Nitekim devlet politikamızın silikon vadisinden anladığı da budur.

   Kültür mefhumunu bir kenara bırakacak olursak Türkiye'de Silikon vadisi olabilecek tek yer yine İstanbul gibi gözüküyor. Keşke İstanbul değil de başka bir yer olsa. Mesela Ege veya Akdeniz sahillerinde bir yer. Yahut Trabzon.

   1. izmirin sakin bir yerine yapılsa dev bir teknopark da istanbuldan kurtulsak

 5. Evet, birbirinden janjanlı e-ticaret ve özel alışveriş sitelerimiz, başarısız klonlarımız ve yetersiz teknolojimiz ile gerçekten silikon vadisine rakip olabiliriz.

  1. sonuna (!) noktalama işaretini koysaydın söylemek istediğinin olumsuz yönde olduğunu düşücektim. ama ben öyle söylediğini düşünerek alkışlıyorum.

  2. Eleştirenzi Eleştirenzi

   Silikon vadisi sosyal medyayı yaratırken bu mecrada reklam satma vizyonunda ki 41 29 , silikon vadisinde staj yaptıktan sonra cin fikirle kurulan klon yemeksepeti.com, avrupada örnekleri patlayınca bi haşimle kurulan markafoni.com, zizigo.com patronları kurdukları klon ve yancı işlerle daha da önemlisi silikon vadisinden gelen yatırım ve sermayelerle bu günlere geldiler. Şimdi de silikon vadisine rakip mi oluyorlarmış.

   Kendimizi mi kandırıyoruz milleti mi beyler? Klon'a karşı değiliz ama gerçekçi olalım biraz... Bu kadronun öncülüğünde ancak KLON VADİSİ kurulur.

  3. Türkiyeden çıkan ve başarılı olan orjinal bir internet fikri halen yok. İnternet dışında da gerçekten özgün teknoloji üreten bir firma da yok. Her tutan fikir klon. Funding açısından 3-4 emekleyen vc grubu var ki cirosu olmayan firmaya yatırım yapabilecek bir vizyon tabiki yok. Phdli çalışan yok ( Gereğinin anlaşıldığını bile sanmıyorum). İstanbulda trafik işgücünün hergün 15 -20%sini götürüyor efficient değil. İnternetimiz hala çok yavaş. Türk ticaret kanunu birleşmeleri yatırımları destekleyen değil olmasın diye uğraşan bir yapıda. Boğazımız güzel diye Silikon vadisini geçecekmişiz. Vay buna inananların haline...

   Bunları bırakıp hadi gerçek işimize geri dönelim.Techcrunchta gördüğümüz fikirleri Türkiye'de ilk uygulayan olup cahil halkımıza mükemmel girişimcilik diye yutturma yarışmamız son hızıyla devam ediyor...

 6. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

  İsim gerçekten çok güzel ama Sina beyin bu ismin domainini konferansların olduğu gün başkalarına kaptırmış olduğunu görünce üzüldüm doğrusu. (com, net, org farklı kişiler tarafından alınmış)

 7. Tolga Ergin Tolga Ergin

  2. paragraftan itibaren arada bir okumakta fayda var,

  http://www.enyaratici50.com/?p=23

 8. İlk önce garajlar açılmalı sonra vadisi düşünülmeli. Türkiye'de internet girişim adına 20 veya 30 kişi var. Hep aynı kişiler çevresinde dönen bir sektör. Ortalığı ayağa kaldırıyorlar, inanılmaz boyutta internet büyüyor, şöyle büyüyor, bütün projeler bunların, sadece siz büyüyorsunuz. E-Tohum dışında faaliyet mi var? Kaç bin küsur proje gönderilmiş 3-5'i dışında desteklenmeyecek.

  1. söylediğine katılmamak elde değil. 20-30 kişi'nin etrafında dönüyor işler. bir taraftan Türk internetinin gelişmesi için birşeyler yapan (!) şahıslar yeni piyasaya çıkan ufak çaplı oyuncuları potada eritmek için de ellerinden geleni yapıyorlar. ellerinden ne mi geliyor hiçbirşey yapmamak. yani onları desteklememek. bu şekilde baktığımızda o 20-30 kişinin Türk bilişimini geliştirmekten öte banka hesaplarını geliştiriyorlar sadece. ortaya bir isim atmışlar; dijital boğaziçi.

   baktığımızda sedece isim var. hani teknoloji şireketleri.

   diyorlarki tüm anadoluyuda kapsıyor; yani tüm türkiyeyi kapsıyor. o zaman neden ismi dijital boğaziçi?

   bütün bunları geçtim silikon vadisi kendisi için ayrılmış bir coğrafyada hizmet veriyor ama bu dijitalciler istanbul boğazını gösterirken, tüm anadoluda bu işin bir parçası diyorlar. amaçları sadece katılım sağlamak.

   bakınız: Silikon Vadisi, Güney Kaliforniya'daki San Francisco vadisinin bir parçası olan San Jose vadisine verilen isimdir. Bu ismin sebebi ise bölgede yoğun olarak üretim ve geliştirme faaliyetinde bulunan silikon kırmık (yonga, İng:chip) üreticileridir.

   http://tr.wikipedia.org/wiki/Silikon_Vadisi

   tabii birde devletin kurmak istediği silikon vadisi var.

   http://www.emlakhaberleri.com/s/silikon%20vadisi

 9. Bu oturumu dinledim genelde yapılan tespitler bizim ne kadar genç ve dinamik bir pazar olduğumuz üzerineydi. Yani verilen mesaj "Türkler Facebook kullanır, genç nüfusun büyük kısmı internet kullanır gelin canlar bir olun bize birşeyler satın" veya satır arasında "biz zaten satıyoruz gelin bizim şirketlere ortak olun" tarzında bir yaklaşım sezinledim. (Yemeksepeti'ni ayrı tutuyorum bence bir dünya markası olma yönünde hızla ilerliyor.)

  Madem bu kadar büyük potansiyelimiz var neden dünya markası bir internet şirketi yaratamıyoruz. Yani ne duruyorsun helva yapsana diyecek herşey hazır. Buradan anlaşılıyor ki zaten böyle bir kaygımız yok. Private shopping, e-ticaret v.s. ötesinde başarıdan söz etmesek iyi olur.

  Nitekim Türkiye'den çıkan devrimsel nitelikli bir açık kaynak proje ben görmedim. Üretici değiliz maalesef. Silikon Vadisi çok başarılı startup'lar, multi-milyon yatırımlar demek değildir. GNU, Linux, Apache Foundation gibi devlerin attığı adımlarla bu noktalara gelmişler. Bakınız Twitter, Facebook çok güzel projelere imza atarak bu geleneği devam ettiriyorlar. Türkiye'de manzara 3 adım geriden yapılanları öğrenmeye çalışma şeklinde devam ediyor.

  Hadi onuda geçtim, "biz çok iyi entegratörüz, inovatörüz" diyebiliriz. Bu da bir yaklaşım. Fakat ne yaparsanız yapın kendi başınıza para kazanabilen bir prototip koyamazsanız yatırımcı bulma ihtimaliniz çok düşüktür. Durum böyle olunca bırakın silikon vadisi yaratmayı, toprak çukuru oluşturmanız dahi zor.

 10. Burak Üçüncü Burak Üçüncü

  İsim oldukça yaratıcı. Sina Bey'i tebrik ederim. Fakat İngilizce karşılığıyla anılmasındansa "Dijital Boğaz" olarak anılmasından yanayım. Türkçe olmasına önem verilmeli.

  Sosyal mecralarda destek adına elimizden geleni yapacağız.

  1. Murat Bişkin Murat Bişkin

   Ya yine klasikleşmişiz, isminin ne önemi var ki?

   Ali Taran'a verseniz ismi tüm dünyada duyurabilir ama hiçbir işe yaramaz ixir isim yaptı ama başka hiçbirşey yapamadı.İçi boş isimlerden hayır gelmez.

   Öyle dev teknoparklarla bu işler olmaz, teknoparklara vergi avantajı yüzünden büyük şirketler ofis açıyor öyle kullanıyor.

   Ayrıca yabancı şirketlerinde Türkiyede satış ofisi dışında birşey yapma isteği ve gereğide yok, genç tüketen nüfusumuz ile süper pazar olarak ağızlarını sulandırıyoruz.Ayrıca kim kendi vatandaşlarının bile başta bürokratik engeller ve yetersiz hukuk sistemi yüzünden yurtdışında eğitim ve iş peşinde koştuğu bir yere yatırım yapar ki? Sadece ucuz iş gücü olarak bakabilirler.Neden Bill Gates gibi birilerinin bize birşey yapmasını ve ya birşeyler vermesini bekliyoruz, dışarıdan birilerinin peşinde koçacağımıza kendi içimizdekilere yatırım yapsak.

   1. Murat Bişkin Murat Bişkin

    Google gibi şirketler ile devlet eli ile kavgalı iken nasıl onlar ofis açsınlar servislerinin , hizmetlerinin , sitelerinin engelli olduğu bir ülkede.

 11. Bununla ilgili düşüncelerimi burada belirtmiştim..

  Türkiye'den Silikon Vadisi Çıkar mı?

  http://2kere2beseder.wordpress.com/2012/02/01/turkiyeden-silikon-vadisi-cikar-mi/

 12. İsmi beğenmedim.. Ülkemiz için silikon vadisine eşlenik bir kavram oluşturulacak ise acaba isim konusunda fikrimi söyleme hakkım olur mu ?

  'Golden Istanbul' diyorum :)

  Boğaz demek sadece yemek demek!! .. Istanbul demek herkes için, anadolu da dahil taşı toğrağı altın demek , çalışmak, üretmek, kazanmak demek ..

 13. Neden yorumlarda bu kadar eleştiri var anlayamadım. Bu bir süreç. Öncelikle klon girişimler kuruldu, sonra onlar yatırım almaya başladı ki bu çok önemli. Yatırımlar,internet şirketlerinde çalışan kalifiye insanların sayısında artışa neden olarak sektörün 20-30 kişi etrafında dönmesine bir son verebilir. Türkiye'nin en iyi üniversitelerinden mezun olan insanlar fmcg şirketlerinde pazarlama yapmayı hayal etmek yerine girişimci olmayı kafalarına koyabilirler. Bunun sonucunda Türk internet sektöründen de daha fazla yaratıcı iş fikri çıkabilir. Eğer yatırım alma ihtimali 1%'den bile daha düşükse neden insanlar en verimli çağlarını yeni fikirler yaratmaya çalışarak geçirsin?

  Digital bosphorus ismi gerçekten hoşuma gitti ama logo'yu beğenmedim.