10 yaratıcı QR kod kullanım örneği
Genel

10 yaratıcı QR kod kullanım örneği

QR kod teknolojisi gün geçtikçe yaygınlaşıyor ve artık hayatımızın her alanında QR kodları sıklıkla görüyoruz. Aynı şekilde artık QR kod okumayı sağlayan yazılımların olmadığı akıllı telefonların sayısı da yok denecek kadar az.

Kartvizitlerde, billboardlarda, gazete ve dergilerde sıklıkla görmeye alıştığımız  QR kodların kullanım alanları arasından seçtiğimiz 10 yaratıcı örneği sizlerle paylaşmak istedik.

Victoria's Secret'ın oldukça çarpıcı olan QR kod kampanyası ürünlere dikkat çekmek amacını taşıyor. Miami Ad School'un yaptığı reklam çalışmaları şu ana dek yapılmış en yaratıcı ve en çok ses getiren QR kod çalışmalarından.

New York'ta bulunan dünyanın en çok ziyaret edilen parklarından olan Central Park'ın tüm dünyadaki parklara örnek olması gereken bir QR kod sistemi var. Parkın dört bir yanındaki QR kodları okutarak park ile ilgili bilgiler alabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra, parkta geçen olaylar, diziler ve filmler ile ilgili birçok eğlenceli içeriğe de ulaşabiliyorsunuz.

Zar üzerinde QR kod kullanım örneği çok işe yarar mı bilmiyoruz ama zarı attığınızda kaç geldiğini görmeniz için QR kod okuyucuya ihtiyacınız olacak.

İtiraf edin bu kapkekler harika gözüküyor. Hem pastaneler için harika bir pazarlama stratejisi olabilir, hem de kendine özel kek yaptırmak isteyen müşterilere bir çözüm. Çok önemli bir hatırlatmayı da sizinle paylaşalım; lütfen kekinizi yemeden önce QR kodu okutmayı unutmayın! Yoksa herşey için çok geç olabilir.

QR kodları belli oranda modifiye de edilebiliyorlar. Bunun çok fazla yaratıcı örneği olsa da sizlerle Pac-Man versiyonunu paylaşalım istedik.

T-shirt'ler üzerindeki QR kodları tamam ama eldivenin üzerinde nakışlanmış QR kod gerçekten de bir hayli yaratıcı. Bu soğuk kış günlerini yaşadığımız şu günlerde QR kodlu eldivenlere kimsenin hayır diyeceğini sanmıyoruz. 

Yüzükler dikkat çekici aksesuarlardan. Malum, belli bir yaştan sonra beğendiğiniz karşı cinsin evli ya da nişanlı olup olmadığını anlamak için genelde gözler parmaklara takılır. QR kodlu yüzük bu konuda bir kolaylık sağlar mı bilinmez ama yüzük üzerinde QR kod kullanımı oldukça ilginç.

Wikipedia kurucusu Jimmy Wales'un Wikipedia için "Ufak bir rica" başlığı altında istediği bağışlar internet ortamında "modern dilencilik" olarak nitelendirilmişti. İşte onun çok daha yaratıcı hale getirilmiş bir hali karşınızda. QR kodu okutup, QR kodun sahibi dilenciye gönlünüzden kopan miktarı bağışlayabilirsiniz.

Belki bir gerilla pazarlama taktiği olarak bile nitelendirmek mümkün ama bu QR kodlarını bankta otururken gördüğünüzde, QR kodları okutup bunların ne için hazırlandığını ister istemez merak ediyorsunuz. Oldukça gizemli!

Kartvizitlerde QR kodlarının kullanımına alıştığımızı söylemiştik ama buradaki örnekte yaratıcılığın da ötesine geçilmiş. QR kodlar doğru şekilde kesildiklerinde işlevlerini yitirmiyorlar.

Bu arada burada yer veremediğimiz ama dünyada bir ilk olan QR kullanımı da geçtiğimiz hafta oynanan Karşıyaka - Göztepe maçında Karşıyakalı taraftarlarca tribünde gerçekleştirildi. Sadece yerli basında değil, yabancı basında da kendine yer bulan haber, Karşıyakalı taraftarların hazırladıkları QR kodu pankart olarak bastırarak tribünde açması ile oluştu.

Yorumlar (8)
 1. Mete Türkdönmez Mete Türkdönmez

  Özellikle firma tabelalarında nadiren de olsa gördüğüm ve ilgi çeken kodlardır. Göztepe maçında da bir ilk olmuş şaşırdım açıkçası..

 2. Dogu Dinmez Dogu Dinmez

  Bu yazıyı yazanlar ufak bir detayı atlamış.. Verdikleri en son örnekteki Karşıyaka – Göztepe maçında QR kodlu pankart açan delikanlılar küfür yazdıkları için polis tarafından hapis istemi ile aranmakta...

 3. Alper Kanat Alper Kanat

  Sitede verdiğiniz örnekler güzel. Ancak QR kodlar taratılamıyor :) Örneğin Pacman'li olan, fazla modifiye edilmiş olsa gerek ki okunamıyor. Şu ana kadar ki en iyi tarayıcı olan Barcode Scanner'ı (Android) denedim testlerimde.

 4. Cihan Salim Cihan Salim

  Başlığı görünce, geçen hafta paylaştığım http://royal.pingdom.com/2012/01/24/the-burger-and-the-qr-code-%E2%80%93-a-tale-of-lunch-and-disappointment/ adresindeki yazıyı kaynak kullandınız mı diye merak edip hemen baktım. Bu yukardaki adreste de güzel örnekler var;

  - Gökyüzünden, bina üstünde QR

  - Google'ın güvenli login denemesi

  - Mezar taşı dahil 5 fena, 5 tane de güzel qr...

  tavsiye ederim, ve elinize sağlık

 5. Çok akıllıca çalışmalar olmuş :)

 6. Epey ilginç hele ki Victory Secret'lı olan :)

 7. QR kodu için lisans işlemi var mıdır? kopyalanmaması için neler yapabilirim. bilgisi olan paylaşabilir mi?