Apple’ın gözü Hollywood’da mı?

Bir tarafta ABD’nin en büyük gelir kaynaklarından Hollywood; diğer taraftaysa dünyanın en değerli şirketi Apple. İçeriğin önem kazandığı teknoloji sektöründe, şirketler artık Hollywood'u gözüne kestirmeye başladı. Bunu gerçekleştirebilecek şirket, kasasında 100 milyar doları olan Apple olabilir.

Yeni bir şey değil; teknoloji şirketleri artık içerikle farklılaşmaya çalışıyor. Bunun son örneği geçtiğimiz hafta Warner Bros ve Disney filmlerini bütün akıllı cihazlarına taşıyan Samsung. Bu anlaşma yakın geleceğe ışık tutması açısından önemli. En büyük rakip Apple’ın ise şu ana kadar bu alanda neredeyse hiçbir doğrudan yatırımı yok. Ancak şirketin kasasındaki 100 milyar dolar ile bütün Hollywood'u satın alabilecek güçte. O halde, Apple'dan çok yakında büyük bir sürpriz bekleyebilir miyiz?

Dünyanın en büyük medya şirketlerinden biri olan Time Warner’ın borsa değeri 38 milyar dolar. Paramount Pictures, MTV ve Nickelodeon gibi şirketleri elinde tutan Viacom’un piyasa değeri 29 milyar dolar. Dünyanın en büyük film stüdyolarından olan Dreamworks’un piyasa değeri 1.6 milyar dolar olarak geçiyor. Bu rakamlar alt alta toplandığında, Apple'ın kasasındaki nakit kadar bile etmiyor. Apple tüm bu şirketleri satın alsa cebinde hala 30 milyar dolar nakti kalıyor.

Analistlere göre Apple bu ivmeyi önümüzdeki senelerde de devam ettirirse 49 milyar dolar değerinde Rupert Murdoch’un efsane şirketi News Corp. ve 70 milyar dolar değerinde olan Disney’i bile satın alabilir.

Bu alanda da lider olma hedefini ilk sıraya koyarsa Apple’ın bir takım dev satı alımlar yapması teorik olarak mümkün. Tabi ABD’deki tekel yasalarına büyük ihtimalle takılacaktır. Ancak Apple’ın kendi TV’sini piyasa sürdükten sonra bu sektöre yatırım yapmak zorunda kalacağı tartışılmaz. Bunun nasıl bir modelle olacağını ise büyük ihtimalle bu yıl göreceğiz. Son zamanlarda sık sık rastladığımız bir yoruma göre ders kitaplarını iBooks'a getirerek içerik temininde rekabeti kızıştıran firmanın bundan sonraki hedefi 'mutlaka' Apple TV içeriğini zenginleştirip 'akıllı tv' sektörünü ele geçirmeye çalışmak olacak. Bunun için de pek çok şirketin rüyasında göremeyeceği nakit güce sahip.

Apple'ın kasasındaki para hakkında bir bilgi daha paylaşalım. Bugün 100 milyar dolar, 8 avrupa ülkesinin kamu borçlarının tamamını ödemeye yetiyor. Bu ülkeler Slovakya, Lüksemburg, Bulgaristan, Litvanya, Letonya, Kıbrıs, Estonya ve Malta.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.