Microsoft'tan Nokia'ya finansman desteği
Mobil

Microsoft'tan Nokia'ya finansman desteği

Nokia'nın son çeyrekte satış ve kârlılıkta keskin bir düşüş yaşadığını paylaşmıştık. Ancak iş ortağı Microsoft,  Nokia'ya desteğini sürdürerek olumsuz trendi tersine çevirmekte kararlı. Geçtiğimiz yıl Nokia'ya finansman desteği sağlayan Microsoft, Windows Phone işletim sistemlerine uyum süreci için 250 milyon dolar daha ödedi. Önceki desteklerle pazara çıkışı hızlandırılan Lumia 800'ün çok kısa sürede 1 milyon satması, desteklerin ne derece işlevsel olduğunu kanıtlıyor.

Perşembe günü Nokia'nın hesabına yatan para, toplamda 1 milyar dolar olan Microsoft desteğinin bir parçası. Ancak bu tutarın bile Nokia'nın moralini yükseltebileceğini söyleyebiliriz. Çünkü şirket son çeyrekte geçen seneye göre yaklaşık 1.1 milyar dolar zarar etmişti.

Geçtiğimiz çeyrekte de Nokia'ya Microsoft'tan para desteği gelmişti. Bu destekle geliştirilen Nokia Lumia 800, 1 milyon adetten fazla sattı. Şirketin böylece Windows Phone'lu Nokia'larla başarıya ulaşma beklentisinin üst seviyeye çıktığını söyleyebiliriz. Stephen Elop'un Windows Phone veya Windows 8 ile tablet pazarına gireceklerinin sinyallerini vermesi de bunun bir diğer göstergesi.

Nokia Lumia 800'ün özelliklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (4)
 1. Ogan Tabanlı Ogan Tabanlı

  Microsoft'un nokia a desteğini saçma buluyorum.

  Nokia'nın ilkel telefonları güzeldi, smart telefonları hiç hoşuma gitmiyor.

 2. Said Murat Said Murat

  Aynen dediğiniz gibi bu destek morali gayet düzeltecektir. Hatta Lumia ile morallerin de tavan yapacağına inanıyoruz. Maalesef son çeyrekte alınan raporlar bizi üzmüş olsa da 2012'den Nokia için umutluyuz. Bu hafta içinde Nokia yeni yıla iyi başladı başlığıyla da bir yazı yayınlamıştık. Gerçekten de öyle. Lumia 800'ün 1 milyondan fazla satması da küçümsenemez kesinlikle. Paylaşımınız için Teşekkürler. Saygılarımla.

 3. Muhammed Er Muhammed Er

  Çok hızlı ilerleyen teknoloji çağında 1 saat sonrasını bile tahmin etmek zor ama görünen şu anda "Nokia yakında beyaz bayrağı dikecek gibi." Hatayı Android'e geçmemekle yaptı. Onun yerine maemo/meego geliştirmeye çalıştı ama olmadı. Symbian'ı açık kaynak hale getirdi yine tutmadı. Nokia'nın bence şunları yapması gerekli: 1. Android'li telefon çıkarmalı. 2. Qt framework ile Android yazılımı port edilmeli.

 4. Huysuz Yazar Huysuz Yazar

  Nokia, eski ve dev bir firma idi. Devlik gidiyor sanırım ama eskilik hala devam :)