Ofisegelsin.com: 4 milyar dolarlık ofis ürünleri pazarı e-ticarete ısınıyor

Ofisegelsin.com: 4 milyar dolarlık ofis ürünleri pazarı e-ticarete ısınıyor

Grup alışveriş sitelerinde nasıl yeme-içme kategorisi popülerse, genel e-ticaret sitelerinde tüketici elektroniği,  özel alışveriş girişimlerinde ise giyim en popüler kategorilerden. Dikey e-ticaret siteleri bir hareketlilik getiriyor ancak bu kategoriler dışında ciddi bir boşluk var. Beka Grup, Ofisegelsin.com ile online ticarette ofis ve kırtasiye ürünleri alanındaki boşluğu doldurmak niyetinde.

Ofisegelsin.com'un kurucusu ve Beka Grup Genel Müdürü Kemal Güney'e bu pazarın potansiyelini sorduğumuzda bize Internet Retailer 500 Listesi'ni gösterdi. Amerika ve Kanada'nın en büyük online perakendecilerini sıralayan listeye baktığımızda ilk 5’te iki, ilk 10'da üç ofis ürünleri satıcısının yer aldığını görüyoruz. Bunlardan Staples.com, Amazon'un ardından 2. sırada geliyor ve Apple.com'u geride bırakıyor.

Beka Grup'un başarmak istediği ofislerin tüm ihtiyaçlarını 7/24 sipariş edebilecekleri bir online alışveriş mağazasıolmak. Şimdiye kadar e-ticaret deneyimi olmayan şirket daha önceki tedarik ve ithalat tecrübelerinden faydalanarak ilerliyor. İlk adım için 20 bin TL ayrılmış ve henüz online tanıtım çalışmalarına başlanmamış.

Kemal Güney'in aktardığına göre ofis ürünlerinin Türkiye'deki online ve fiziksel pazar büyüklüğü 4 milyar dolar. Sektörde 500 marka, 350 -tedarikçi (üretici ve toptancı),  120 yerli üretici, 10 yabancı üretici, 200 ithalatçı ve 30 bin perakendeci bulunuyor. Ofis ürünlerinin yüzde 70'ini ithal ediliyor ve yukarıda da bahsettiğimiz gibi Beka Grup bu ithalatçılardan biri.

Faugen adlı markasıyla çeşitli ürünler ithal eden Beka Grup, 2012 yılı sonuna kadar günlük 10.000 TL ciroyu yakalamak istiyor. Kar marjı düşük olsa dahi (hiç bilmiyorum), kuruluş aşamasında 2,5 milyon TL civarında ciroya ulaşma potansiyelinden bahsetmek fena görünmüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.