Ofisegelsin.com: 4 milyar dolarlık ofis ürünleri pazarı e-ticarete ısınıyor
E-Ticaret

Ofisegelsin.com: 4 milyar dolarlık ofis ürünleri pazarı e-ticarete ısınıyor

Grup alışveriş sitelerinde nasıl yeme-içme kategorisi popülerse, genel e-ticaret sitelerinde tüketici elektroniği,  özel alışveriş girişimlerinde ise giyim en popüler kategorilerden. Dikey e-ticaret siteleri bir hareketlilik getiriyor ancak bu kategoriler dışında ciddi bir boşluk var. Beka Grup, Ofisegelsin.com ile online ticarette ofis ve kırtasiye ürünleri alanındaki boşluğu doldurmak niyetinde.

Ofisegelsin.com'un kurucusu ve Beka Grup Genel Müdürü Kemal Güney'e bu pazarın potansiyelini sorduğumuzda bize Internet Retailer 500 Listesi'ni gösterdi. Amerika ve Kanada'nın en büyük online perakendecilerini sıralayan listeye baktığımızda ilk 5’te iki, ilk 10'da üç ofis ürünleri satıcısının yer aldığını görüyoruz. Bunlardan Staples.com, Amazon'un ardından 2. sırada geliyor ve Apple.com'u geride bırakıyor.

Beka Grup'un başarmak istediği ofislerin tüm ihtiyaçlarını 7/24 sipariş edebilecekleri bir online alışveriş mağazasıolmak. Şimdiye kadar e-ticaret deneyimi olmayan şirket daha önceki tedarik ve ithalat tecrübelerinden faydalanarak ilerliyor. İlk adım için 20 bin TL ayrılmış ve henüz online tanıtım çalışmalarına başlanmamış.

Kemal Güney'in aktardığına göre ofis ürünlerinin Türkiye'deki online ve fiziksel pazar büyüklüğü 4 milyar dolar. Sektörde 500 marka, 350 -tedarikçi (üretici ve toptancı),  120 yerli üretici, 10 yabancı üretici, 200 ithalatçı ve 30 bin perakendeci bulunuyor. Ofis ürünlerinin yüzde 70'ini ithal ediliyor ve yukarıda da bahsettiğimiz gibi Beka Grup bu ithalatçılardan biri.

Faugen adlı markasıyla çeşitli ürünler ithal eden Beka Grup, 2012 yılı sonuna kadar günlük 10.000 TL ciroyu yakalamak istiyor. Kar marjı düşük olsa dahi (hiç bilmiyorum), kuruluş aşamasında 2,5 milyon TL civarında ciroya ulaşma potansiyelinden bahsetmek fena görünmüyor.

Yorumlar (7)
 1. Mrauthor Mrauthor

  Dikey E-Ticaret sitelerinin temel amacı sundukları ürünlerin fiyatlarının,piyasadaki diğer o ürünleri satanlardan daha ucuz olması veya en azından en iyi fiyat verme konusunda iddialı olması gerek.Hele ki E-Ticaret'in genel mantığı etrafımızdaki mağazalardan ve dükkanlardan alabileceğimizden daha ucuz fiyat sunması gerekmektedir.Ben yanıbaşımdaki bir mağazadan bir ürünü 50 liraya almak varken gidipte bir e-ticaret sitesinden aynı ürünü 50 liraya almam.

  Uzun lafın kısası Ofisegelsin.com'un sunmuş olduğu fiyatlar hiçte cazip fiyatlar değil.O ürünleri daha ucuza çok kolay bulmak mümkün.

 2. Mustafa Namoğlu Mustafa Namoğlu

  Çok mantıklı bir proje. Başarılar.

 3. Aslında bu alanda uzun zamandır faaliyet gösteren bir site var: http://www.avansas.com/ Site 2009'dan beri faaliyetlerini sürdürüyor. Zaman zaman bizim de malzeme aldığımız bir site.

  Yaptığım karşılaştırmada Ofisegelsin.com %40-70 arası oranlarda daha pahalı. Açıkcası bu rakamlarla piyasadan pay alması çok zor, çünkü mahalle içindeki kırtasiyeler bile bu rakamlardan ucuzdur.

  Ayrıca http://www.fuarasist.com/ diye fuar katılımcılarına stantlarında ihtiyaç duyacakları her türlü ürünü tedarik eden nish bir site var. Buradaki kırtasiye kategorisindeki fiyatlar da çok uygun. Tabii ürün çeşitliliği diğer sitelere göre daha az, sanırım sadece fuarda ihtiyaç duyulacak ürünleri sattıkları için çok çeşit yok.

  Bu arada Fırat Demirel'e de bir notum olacak. Fırat kırtasiye ve ofis malzemelerinde kar marjı gerçekten yüksek. Perakendede %25-30'dan aşağı ürün yok diyebilirim. Bu oran %100'e kadar çıkabiliyor.

 4. Serdar Kavalı Serdar Kavalı

  Seçilen proje güzel. Yurtdışında oldukça başarılı büyük örnekleri var. Ülkemizde de başarılı olabilecek güzel bir site. Tebrik ederim.

 5. Önemli Değil Önemli Değil

  hedeflerine ulaşmışlar mı acaba? adplanner ve alexa verilerine göre trafikleri halen çok dipte...

 6. Selçuk Acur Selçuk Acur

  Benim ofis malzemelerini tedarik ettiğim yer, http://www.garantiofis.com istanbul içi ücretsiz teslimat ve istediğim ürünün doğru gelmesi beni cezbetti. Denemek için bi kere alışveriş yaptım şuan sürekli buradan temin ediyorum.

 7. Fatih Doğan Fatih Doğan

  Başarılı bulduğun ve beğendiğim bir proje.